گیلکؤنˇ ادبیات و فرهنگ و «غیره»!بله، گیلک بی‌غیرت است!

ورگ

به تو که می‌گویی: گیلک بی‌غیرت است؛
بله نارفیق، گیلک بی‌غیرت است و تو باغیرت.
اگر چشم‌گیر بودن عظمت سپاه دیلمیان در ارتش ایران باستان و اثرگذاری شگرف‌شان در شکست والرین، امپراتور روم بی‌غیرتی است، گیلک بی‌غیرت است. اگر دو و نیم قرن مقاومت در برابر هجوم اعراب در حالی که تمام ایران به چنگ تازیان افتاده بود و مبارزه دلیرانه «موتا» سردار دیلمی ِ سپاهیان ری و گیلان و آذربایجان در برابر اعراب بی‌غیرتی است، گیلک بی‌غیرت‌ترین ِ بی‌غیرت‌هاست.

اگر این موضوع که گیلکان برخلاف سایر نقاط ایران که اغلب با جنگ و شمشیر به اسلام رو آوردند، دو قرن و نیم بعد از هجوم اعراب و آن هم با فکر و اختیار، دین اسلام را از علویانی که برای نجات از خلفای عباسی به گیلان پناه آورده بودند پذیرفتند، اگر این امر بی‌غیرتی است، خوب بله، گیلک بی‌غیرت است.


اگر پیشتاز بودن در نهضت بیداری و مبارزات مشروطه و فتح تهران در کنار هم‌رزمان آذری و بختیاری بی‌غیرتی است، بی‌غیرت‌تر از گیلک وجود ندارد.
قومی که مردش میرزاکوچکِ بزرگ باشد که از بیم برادرکشی، از جنگ با قزاقان ایرانی طفره می‌رفت و حتا با اسیران جنگی نیز به صحبت و ارشاد می‌پرداخت و همین میرزا در مقابل عناصر وابسته و بیگانه چون ببر می‌غرید و قومی که زنش «هیبت» باشد که پابه‌پای شوهرش شش‌لول و پاتاوه می‌بست و در جنگل‌های سیاهکل و دیلمان می‌جنگید و پس از دستگیری نیز زیر شکنجه‌های ماموران مشیرالدوله لب از لب وا ننمود، قوم بی‌غیرتی بیش نیست!
اگر به دلیل ارتباط با کشورهای اروپایی، گذار از مناسبات عشیره‌ای و قبیله‌ای و حرکت در مسیر مدرنیسم و صاحب فکر بودن و نگرش بی‌تعصب به مسائل داشتن و انسان دیدن ِ زن، بی‌غیرتی است، گیلک بی‌غیرت است و اگر حیوان دیدن ِ زن و خوش‌بینانه‌تر، ضعیفه و منزل و بی‌ادبی و… دیدن زن غیرت است، اگر خشک‌مذهبی و خشک‌مغزی و کور و تعصبی و جَوگیر بودن غیرت است، تو باغیرت‌ترین باغیرتان عالمی!
اگر در گرما و سرما پا را تا زیر زانو در آب فرو کردن و زالوهای بیجار (شالیزار) را از پای کندن و تابستان زیر تیغ آفتاب درو کردن محصول و جان کندن و پیش‌فروش و پیش‌خور کردن میوه روی درخت و محصول روی زمین از فرط نداری بی‌غیرتی است و اگر در انحصار داشتن تمام امکانات رفاهی و تحصیلی و صنعتی و اشتغالی و دو قورت و نیم باقی داشتن و ادعای مستعد بودن، غیرت است، البته که گیلک بی‌غیرت است و تو باغیرت.
اگر مشارکتِ دوشادوش و برابر مرد و زن در تولید و برابری در مدیریت اقتصادی خانواده، بی‌غیرتی است، از گیلک‌ها بی‌غیرت‌تر نخواهی یافت.
اگر قرن‌ها پناه‌گاه آزادی‌خواهان و معارضان با قدرت‌های استبدادی بودن، بی‌غیرتی است، گیلان کُنام بی‌غیرتان است و اگر نعل نمودن پای عادل‌شاه (غریب‌شاه) گیلانی و به تیرکمان تیرباران نمودنش (آن‌چه که شاه صفی کرد) و قتل‌عام قیام‌های دهقانی گیلان به دست مبارک شاه عباس «کبیر»! غیرت است، تو عین غیرتی نارفیق!
اگر مهمان‌نوازی و دست خویش را پیش مهمان رو کردن و ظرفیت بالای فرهنگی در پذیرش و همزیستی با مهاجران از ارمنی و کرد و آذری گرفته تا فارس و روس و ترکمن و… بی‌غیرتی است، چه کسی بی‌غیرت‌تر از گیلک؟
و البته، آذری را خر خواندن و لُر را بی‌فرهنگ دانستن و گیلک را بی‌غیرت نامیدن، تنها از تو با‌غیرت برمی‌آید که خود را مرکز و محور همه امور و قیم و ازمابهتران می‌دانی.
اصلا جایی که تو را باغیرت بنامند، باید که من ِ گیلک را بی‌غیرت نامید!

 

پرونده‌ی ویژه‌ی ورگ را درباره جوک رشتی بخوانید.

بنویشته‌کس: ورگ

۱

وانيويس جرگه مئن تلمبار ببؤ

بهمن ۱۵م, ۱۳۸۴

۱۹۷ ته نظر

ای مطلبˇ نظرانˇ RSS

 1. با درود
  باشه همشو بخونم اون وقت نظر می دم دوست من.
  فعلا از شما ممنونم و می خوام بازم سر بزنی …به روز شد با یک نوشته بلند ولی بی ویرایش…
  با سپاس و آرزوی شادکامی

  داریوش ب

  ۱۵ بهمن ۸۴ در ۹:۳۲ ب.ظ

 2. salam va khaste nabashid ,hozore mohtarame hame shoma azizane ,talashgar.mamnon va sepase faravane jahate hame karhayetan ,az jomle in matlabe jadid va por mohtava.

  mahnaz

  ۱۵ بهمن ۸۴ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

 3. سلام آقا امین. آقا گل کاشتی یکی از بزرگترین مشکلات من با غیر گیلک‌ها و بعضاً متاسفانه خود گیلک‌ها همین موضوعه. واقعاً از نسبت دادن این القاب به گیلک جماعت تعجب میکنم. به قول معروف یه جورایی قات می‌زنم. خلاصه گفتم که حرف دل ما رو زدی. موفق باشی. راستی استاد خالقی هم گفت که اون پروژه رو بیار. lol

  سینا

  ۱۵ بهمن ۸۴ در ۱۰:۳۱ ب.ظ

 4. جانا سخن از زبان ما میگویی …

  Lord

  ۱۵ بهمن ۸۴ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

 5. doorod doste nazaninam,vaghean bedastaye javan va poor estedadet boooseh mizanam afarin ke haghayegho in chenin be bazi az bikheradan va nadanane jame e ke hagha hamon teyfe be estelah ba gheyrat hastan mifahmoonin.azizam tarikh sabet kardeh haghaniyate man gilakaro ,man dar kharej az iran zendegi mikonam ,dar hamin jaha ham aksariyateh iranihaye tahsil kardeh az nasa gerefteh ta pezeshki o honar teyfe ziyadeh rashtiha va albateh gilak ha hastan.roye ma to mibosam bozorg mard

  joobin

  ۱۶ بهمن ۸۴ در ۸:۳۹ ق.ظ

 6. ایول داداش! جواب ابلهان خاموشی نیست، باید زد تو دهنشون!
  X-8

  ماهان

  ۱۶ بهمن ۸۴ در ۱۰:۱۱ ب.ظ

 7. پیامى براى امین ، حامد ، مسعود ، لیلی ، لاهیجی ، آرمین گیله مرد ، تمساح ، arashazad , bacheh baabolsar , babol , saam , tg , vasslam ، فرهام :
  دوستان ، من نوشته هاى شما را که در باره “گیلکى گیلان و گلکى مازندران” بوده بطور اتفاقى دیده ام. اگر چه پنج ماه از آن نوشته ها میگذرد، مطالب مهمى را در آنها یافتم و از این رو خواستم که سخنى با شما داشته باشم.
  لطف کنید پیام مرا در همان صفحه ببینید:
  http://www.varg.ir/archives/2005/08/post_6.php

  گلک

  ۱۶ بهمن ۸۴ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

 8. می سر بوسته استانه گمج !
  بشو د ر ؛ بشو . کوجا خوایی بشی ؟
  نی جه !!! بوشم ایتا گرافیتی می ملت می مملکت کشم ….

  تنها

  ۱۷ بهمن ۸۴ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

 9. امین جون
  هتو کی شیون بگوفته:” ناراحت نبا بوستن کی سنگ همیشک میوه داره خوره نه بی ثمر و کلمجین داره”
  کسی کی تاریخه بدانه و بفهمه گیلکانی جی غیورتر پیدا گوده منه.
  امی درد هن ایسه . چتو ایتا جوان رودسری ننه کی بویه ایتا دهات رودسری جی هیسه؟ چتو سخت سر ایسمه عوضا کونیدی و نهیید رام سر؟ وای بر امان . چتور لاهیجانی و شهسواری مییان فرق نهید. چتور نزدیک به ۹۰% گیلکن ننید کی معادل از گیلکی میین جی هیسه؟ چتور سعی کونید تفرقه مره امره خورداکونید. امان مسوولیم . مسوول . تی دس درد نونه

  مسعود

  ۱۷ بهمن ۸۴ در ۸:۱۹ ق.ظ

 10. ba salam khedmate doostane azize gilani.
  az in matne shoma besiyar besiyar khosh hal shodam.
  ma gilani ha bayad farhange ghaniye khodemoon ro be hamegi neshoon bedim.
  man ham in matn ro baraye hameye doostam ferestadam.
  shado pirooz bashin.
  Armin.

  armin

  ۱۷ بهمن ۸۴ در ۶:۱۲ ب.ظ

 11. سلام و درود
  داداش عزیز مطالبت رو ذخیره می کنم تا بعدا” با دقت بخوانمشون
  ایرانی الگوی غیرته
  خصوصا” گیله مردان عزیز
  بدرود

  محمود

  ۱۸ بهمن ۸۴ در ۹:۳۸ ق.ظ

 12. بزرگ باید بود و بزرگ باید دید
  قلمت جاوید رفیق من

  خیال باف

  ۱۹ بهمن ۸۴ در ۶:۳۰ ب.ظ

 13. سلام
  امین آقا خیلی جالب بود
  منم باهات موافقم

  سجاد

  ۲۰ بهمن ۸۴ در ۳:۲۸ ق.ظ

 14. در پاسخ به هتک حرمت ساحت مقدس پیامبر اسلام – افشای حقایق افسانه هلوکاست وظیفه ماست – تماشای واکنش سردمداران آزادی بیان دیدنی خواهد بود . بسم ا.. این وظیفه حسینی امروز ماست .
  http://www.lahijaniha.com/index.php?subaction=showcomments&id=1139457187&archive=&start_from=&ucat=1&

  لاهیجی

  ۲۰ بهمن ۸۴ در ۸:۲۶ ب.ظ

 15. میخوام اگه اجازه بدی کل متن رو با ذکر منبع در لاهیجانیها بذارم . خلاصه ای عالی بود از همه هویت تاریخمان

  لاهیجی

  ۲۰ بهمن ۸۴ در ۸:۳۲ ب.ظ

 16. غیرتی که می گویند، تفاله های خانه های چروکیده و پوسیده ی ریا هایشان است… واگرنه آن جماعت میرزا را چه می فهمد؟ بلندای دیدشان از غیرت، به بلندای سیاهه ی چادرهاست… خیالی نیست…

  رضا

  ۲۱ بهمن ۸۴ در ۱۰:۱۴ ب.ظ

 17. rastash man ta hala nadideam ke yek gilani dar barabar jokhaye rashti az khod aksolamal neshan dahad. in neshaneye gheyrat ast ya bi gheyrati? vaghe bin bashim, va hesabe gilaniane vaghei yani gilaniyane ghadim ra az gilani namayane emruzi joda konim ke hatta hazer nistand ba farzandane khod be zabane madariye khod sohbat konand

  gil amard

  ۲۲ بهمن ۸۴ در ۱:۵۵ ب.ظ

 18. سلام من یک دانشجو هستم قصد تحقیقی علمی در این زمینه را دارم.نوشته های شما برای من کاملاً قابل درک است با من همفکری می کنید

  mahdi

  ۲۳ بهمن ۸۴ در ۳:۴۱ ب.ظ

 19. سایت بسیار خوب و عالی می باشد
  چنانچه امکان دارد از تاریخ این منطقه و بزرگان آن مطالبی درج گردد

  مهرداد معمائی

  ۸ اسفند ۸۴ در ۸:۰۵ ق.ظ

 20. Duste aziz! Aya qazzaqane Irani
  anasore vabaste be bigane nabudand? Magar qeyr az in ast ke fo’je qazzaq ya be ebarate digar
  diviziyone qazzaq dar an zaman
  yek niruye kamelan vabaste be
  ?este’mare britaniya bud

  Gil Amard

  ۱۰ اسفند ۸۴ در ۱۰:۳۳ ب.ظ

 21. ضمن خسته نباشید.
  مطالب جالبی عنوان بوکودید!!ولی قبل از هر چیز امان باید مشکل لمپنیزم خود گیلکان میانی حل بوکونیم
  .موتاسفانه بعضآ دینیمی کی امان گی
  لکان میان هم پیدا بیدی کسانی کی با
  توسل به لمپنیزم در تمسخور قشر زحمتکش و
  خستگی ناپزیر گیلک وتورک بیکار نینیشینیدی.
  به امید روزی کی هیچ
  لمپنی به خودش ایجازه
  نده کی دیگران لهجهء به
  تمسخور بیگیره

  دامون رشتی

  ۲۰ اسفند ۸۴ در ۷:۳۹ ق.ظ

 22. Duste azaiz ! Qiyamhaye mardome Gilan ke dar peye “Hamleye Qezelbash” be Gilan surat gereft ra nemitavan serfan qiyamhaye dehqani namid. Zira avvalan ba sherkate hameye aqshare jame’e be anjam miresid. Saniyan hadafe anha na serfan taqyire monasebate to’lidiye hakem bar rustaha, balke pish az hame birun randane niruhaye eshqalgar az xake Gilan bud.

  Gil Amard

  ۲۲ اسفند ۸۴ در ۱۱:۵۰ ق.ظ

 23. Ta qabl az qodrat gereftane Torkane Qezelbash hich noqtei az donya “Iran” namide nemishod.Leza estelahe “Irane Bastan” kamelan bi asas ast

  Gil Amard

  ۲۷ اسفند ۸۴ در ۱۱:۵۷ ق.ظ

 24. ۲۰
  عالیه
  بری من جدا گونه بفرست
  دمت گرم

  ابراهیم

  ۷ اردیبهشت ۸۵ در ۴:۱۷ ب.ظ

 25. دوست عزیز سلام – خستنه نباشی تا حدودی با نظراتت موافقم اما این مسایل باید ریشه ای حل بشه ودر کل باید بگم که اونایی که تفکرشون در مورد هر قومی اینه لیاقت این رو ندارن که جوابشون رو بدی که جواب ابلهان خاموشیست راستی خوشحال میشم به من امیل بزنی من رودسری هستم البته سالهاست که تهران زندگی میکنم و صد البته اونقدر خودمو پرداختمکه کسی جرات نمیکنه جلوی من به شمالی جماعت انگ بی غیرتی بزنه. تصور میکنم سن و سالت بین ۲۰ تا ۲۴ باشه حتما به من امیل بزن. سر پر شور تو رو من هم داشتم و هم دارم و روش مبارزه فرق میکنه باید قوی شد اما جواب ادمای بی منطق رو عزیز دل، با منطق نمیشه داد جواب اونا حتی با کتک و تو هین این جور چیز ها نیست باید قوی شد از همه لحاظ اگر همچنان مصری و دوست داری که مبارزه شروع بشه حاضرم دست در دست هم بذاریم و شروع کنیم البته منو ببخش که فارسی نوشتم چون همونطور که میدونی ما گویشمون شبیه گویش شما نیست و تردید در این داشتم که متوجه نوشته های گیلکی من بشین به هر صورت ممنونم میتونی البته به این نوشته هات افتخارات گیلان زمین رو هم بیشتر بهش اشاره کنی مثلا اینکه اگر جای جای کشور به زور مسلمان شدند ما گیلانی ها با قلبمون دین رو قبول کردیم و به حقانیتش ایمان اوردیم. این ما بودیم که مامن و ماوای فرزندان علی شدیم. سادات به دامان ما پناه آوردند. استان ما پره از امامزاده و سادات عزیز.

  حسن

  ۱۴ اردیبهشت ۸۵ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

 26. خیلی ها نمیدونن که شمالیها قرنها مستقل بدونن و احدی به خیال خودش راه نمیداد که به اونجا حمله کنه. ما گیلانیها باعث فخر ایران زمینیم ما زمان حکومت دیلمی ها شیعه واقعی رو به همه شناسوندیم که متاسفانه در زمان صفویه به باد دادنش و الان هر حقیقتی که مونده از اون موقع مونده دوست من شاد باشی منتظرم برام یا اف بزاری یا اینکه امیل بفرستی که با هم حرفها داریم منتظرم تا اولین پیغام تورو داشته باشم

  حسن

  ۱۴ اردیبهشت ۸۵ در ۱۱:۰۵ ب.ظ

 27. از اینکه از قوم گیلک دفاع کردید سپاسگزارم.

  صادق جم

  ۳ خرداد ۸۵ در ۷:۳۵ ب.ظ

 28. رفیق گیلکی من. اولا توقیف روزنامه و زندانی شدن یک هنرمند هنرفروش، اصلا توبیخ سنگینی در مقابل توهین به ۳۵ میلیون ترک زبان نیست.پس چطور میشه روزنامه ی حیاط نو و تمامی روزنامه های جبهه اصلاحات به کوچکترین بهانه ای توقیف شدن، اگه اینکار صحیحه پس روزنامه ی خودشون هم مشمول عدالت خودشون باشه. ثانیا به هیچ وجه این یه توهین کوچولو و سو تفاهم و به قول وزیر معلوم الحال، شیطنت و حماقت نیست، مطمئن باشین پروژه ای که از طرف یه جریان شونیستی (که سالهاست داره علیه اقوام غیر فارسی فعالیت میکنه) هدایت میشه. پس چرا به جوکهای ترکی که سرزبون هاست و حتی به خودمون هم میگن عکس العمل نشون نمیدیم؟! چون میدونیم که مردم عادی قصد خاصی ندارن(هرچند که ریشه خلق این ادبیات هم از همین جریان فاشیستی آب میخوره اما مردم ازش بی اطلاع ان)از نحوه ی عذرخواهی دیر هنگام و بهتره بگیم توجیه ویز ارشاد، هدفمند بودن این طرح کاملا مشخص بود(آقای هرندی – با اون سابقه روزنامه نگاری-که معرف حضور همگان هست؟!)
  ثالتا متاسفانه اخبار تحریف شده به خورد مردم میدن، تظاهرات مردم تبریز مجوز داشت و کاملا آرام برگزار میشد، آغازگر خشونت ها نه پلیس بلکه مزدوران انصار و بسیجی ها بودن که با حملله به مردم خشم اونا رو برانگیختن و اونی شد که نباید میشد.شعارهای تجزیه طلبانه هم داده میشد منتها بعد از آغاز این خشونت. راهپیمایی هایی که هم که این روزها تو تلوزیون نشون میده اصلا متعلق به ملت ترک نیست و صرفا برنامه ای فرمالیته برای جبران اتفاق های اخیر آذربایجان هست که از طرف جیره خور های بسیج دانشگاه ها و ادارت ترتیب داده شده، تظاهرات مردم آذربایجان همونی بود که توش ۱۵ نفر تو تبریز کلوله خوردن و ۲ نفر هم شهید شدن و بازم میگم باعث این خشونت کسی نبود جز همون هایی که در همه همایش های مردمی به زور چماق و نانچکو و حتی با اسلحه به جان هموطن هاشون می افتن.
  ———————————————–
  پاسخ ورگ:
  رفیق عزیز، آن‌چه از توهین و تحقیر تاریخی به قومیت‌ها نوشتید را نه تنها قبول دارم، بلکه خود نیز آن را نسبت به خود و هم‌زبانان خود به جان دل چشیده‌ام و رنج‌نامه‌ای که خواندی (گیلک بی‌غیرت است) نیز از همین رو نوشته شده بود.
  مانا نیستانی را «هنرمند هنرفروش» خوانده‌ای که من چنین فکر نمی‌کنم. سابقه این فرد نشان نمی‌دهد که شوونیست یا فاشیست باشد. اما عملکردش نشان داد که فرهنگ غلطی در جان و روح او و دیگر هنرمندان مرکزنشین‌مان رسوخ کرده. همان فرهنگ «خودبرتربینی» و «قیم‌مآبی» و «ازمابهترانی» که در رنج‌نامه خویش نوشته‌ام. اما، جزای چنین فرهنگی، چنان توبیخی نیست.
  آیا نمی‌بینیم که باز هم روزنامه‌نگار و هنرمند (از هر جناح و تفکری) سپر بلا شده و مرغی را سر بریده‌اند در این عزا یا که عروسی؟!
  نمی‌گویم که جرمی انجام نشده و نگفته‌ام که با یک عذرخواهی ماست‌مالی خواهد شد. اما، راه حل را چنین نمی‌دانم.
  همه هراس من از شعارهای «تعطیل باید گردد» و «توقیف باید گردد» و «مرده‌باد»ها و «زنده‌باد»هایی است که معلوم نیست از کدامین گلو فریاد می‌شود و نتیجه‌اش پنجه بر کدامین گلو خواهد فشرد.
  هراس من همه از «شادی از تعطیلی یک روزنامه» و «تحسین حبس یک هنرمند» است.
  روزنامه ایران را «روزنامه خودشان» خواندی. پس توقیفش مشروعیت دارد؟ چون مال «دیگری» است؟ آیا ما نیز چون آن «دیگران» هر عقیده‌ای جز خودمان را غیرخودی و درجه دو می‌دانیم؟ مگر آن «حیات نو» و دیگرانی را که نام بردی، به چه گناهی توقیف می‌شدند؟ توهین و تشویش اذهان عمومی و چون این!
  هراس من همه از جا افتادن این رسم نامیمون است که ماجرای کاریکاتورهای دانمارکی و سپس این یکی نشان داد که ما خواسته‌هامان را از آن‌که نباید می‌خواهیم و آن‌که باید را از یاد می‌بریم و نمی‌بینیم.
  هراس من همه از رودروی هم قرار گرفتن ملت خسته‌ام است. چنین مباد. یاعلی

  محمد

  ۴ خرداد ۸۵ در ۴:۰۵ ب.ظ

 29. dooste aziz shoma harekate mardome azarbayjan ro nadorost shomordid khoob bood migoftid aksolamale dorost az nazare shoma chie?aya in ke mesle bazi az gilakha dar barabare har tohini sokoot kard va badtar az oon baraye door mandan az tohin hoviate khod ro enkar kard doroste?shoma bayad in haghighato bepazirid ke farsha be har dalil dar sadade naboodie sayere aghvam hastan va az har nazar hemayat mishan va har kari ham ke lazem bashe dar in rasta anjam midan mayelam nazare shoma ro dar bareye aksolamale dorost nesbat be in mozoo bedoonam in baram kheyli mohome montazere emaile shoma hastam
  —————————-
  پاسخ ورگ:
  رفیق عزیز؛
  برعکس آن‌چه که به من نسبت داده‌اید، من «حرکت مردم آذربایجان» را «نادرست» نشمرده‌ام. من «جهت این حرکت» را نادرست شمرده‌ام.
  این‌که «مثل بعضی از گیلک‌ها» در برابر «هر توهینی» سکوت کنیم، اصلا خوب نیست. اما من هم گیلک هستم و توهین‌هایی که به من به عنوان یک گیلک می‌شود که حتا گاهی از توهین‌های به یک ترک نیز بدتر و زشت‌تر است، ناراحت می‌شوم. اما می‌بینید که با وجود درک و تحمل سنگینی این توهین و تحقیر، درصدد عمل مقابله به مثل برنمی‌آیم و خشونت و توهین را ترویج نمی‌کنم. خواستار حبس کسی و تعطیلی جایی نیستم. بلکه خواستار روشن شدن حقیقت و آگاهی دادن هستم.
  من می‌توانم بزنم زیر گوش کسی که درباره خانواده من جوک می‌سازد و برایش جوک بسازم و او را فاشیست و شوونیست بخوانم. اما آیا این راه درست است؟
  مانا نیستانی و روزنامه ایران، گرچه مجرم هستند، اما جرمشان با توبیخ‌شان برابر نیست. و این حرف من است.
  من مخالف خشونت‌ورزی و بستن دهان‌ها (حال این دهان صبح امروز باشد یا ایران یا کیهان) هستم. آیا بهتر نبود که به جای خواستار تعطیلی فلان روزنامه و حبس بهمان کاریکاتوریست شدن و به جای درج آن توهین‌ها به شاهان هخامنشی در سایت شمس تبریزی که می‌دانیم به هر حال شاهان هخامنشی برای فارس‌ها دارای احترام هستند، و یا به جای توهین به فارس‌ها و شوونیست و فاشیست خواندن کاریکاتوریستی که مطمئنم تنها به خاطر جا افتادن فرهنگی غلط در ذهنش، دست به این کار زده، آیا بهتر نبود به جای همه این کارها، دست به آگاه‌سازی و اعتراضی مدنی‌تر می‌زدیم؟ آیا بهتر نبود که به جای نشانه گرفتن مردم فارس و آن کاریکاتوریست، آنانی را هدف اعتراض‌های خود می‌گرفتیم که این تفکر غلط را در اذهان جا می‌اندازند و بعد در چنین مهلکه‌ای کنار می‌ایستند و حتا در صف معترضان پنهان می‌شوند و یک روزنامه و یک کاریکاتوریست را سپر بلا و نردبان ترقی‌شان می‌کنند؟!
  دوست عزیز، ما حق داریم که اعتراض کنیم. اما، چگونه اعتراض کنیم. و از آن مهم‌تر، به که اعتراض کنیم؟ خشونت، خشونت می‌آورد و بدترین کار ممکن این است که در این سیکل شوم دربیفتیم و بازیچه‌ای در این بازی خشونت و خشونت و باز هم خشونت گردیم. آن هم خشونت در قبال کسانی که نقشی در بازی ندارند.
  این شعر زیبای مرتضا بادکوبه‌ای، زمزمه امروز ِ تمام انقلابی‌های دیروز است که برایت می‌نویسم:
  ما،
  ستم را نشان گرفته بودیم
  اما،
  همه تیرها از کمان دانش پرتاب نشد؛
  ای کاش،
  نخست جهل را نشانه گرفته بودیم.

  amin

  ۱۰ خرداد ۸۵ در ۷:۱۲ ب.ظ

 30. Bar xalafe tavvahome mo’jud, bayad danest ke mazhabe aksariyate qarib be ettefaqe mardome Gilan ta zamane “Hamleye Mogol-hay Shi’e” be Gilan, mazhabe ” Tasannon ” bude ast. Dar in zaman hatta dar baxshe omdei az “Biye-pish” az jpmle”Lahijan” xandane “Naservand” ya “Ale-Eshaq” hukumat mikardand, ke kamelan bumi bude va hamanande digare hhokumathaye bumiye Gilan perove mazhabe “Sonnat va Jama’at” budand.
  THamchnin ta salha pas az “Hamleye Qezelbash” be Gilan, hanuz “Tasannon” mazhabe aksariyate mardoe Gilan ra tashkil midad

  Gil Amard

  ۱۱ خرداد ۸۵ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

 31. Zemne puzesh, yad avar migardad ke nme dovvome xandane “Naservand”, “Ale-Saluk” mibashad.”Ale-Eshaq” dar vaqe name xandane Amirane “Fuman” bude ast. Tozih inke, har do selsele qrnha be tartib dar “biye-pish” va “Biye-pas” hokumat nemude, va dar eyne hal daraye ravabete besyar nazdiki ba yekdigar budeand
  ——————————–
  پاسخ ورگ: گیل‌آمارد جان، فکر نمی‌کنم گفته شما درباره سنی‌مذهب بودن مردم گیلان در پیش از حمله قزلباش‌ها درست باشد. مردم این سرزمین، ابتدا با پناه دادن به علویان متعارض با حکومت عباسی، به آیین اسلام گرویدند و «زیدی» مذهب بودند. زیدی‌ها فرقه‌ای از فرقه‌های امامیه و در نتیجه شیعه هستند. اما پس از حمله قزلباش‌ها به این سرزمین، شیعه دوازده امامی شدند.
  زیدی‌ها پیرو امام زید بودند که برادر امام چهارم یا پنجم (مطمئن نیستم) بود و معتقد بودند که امامت به جای فرزند آن امام، به برادرش زید منتقل شده است. هنوز هم در گیلان عبارت «زیدی» برای کسی که در طهارت و نظافت وسواس بیمارگونه دارد به کار می‌رود که به دلیل وسواس زیاد مذهب زیدیه در طهارت بوده است. یاعلی

  Gil Amard

  ۱۱ خرداد ۸۵ در ۱۱:۴۳ ب.ظ

 32. Amin Jan ! Man ham ta chand sale spish mesle xode to “fekr mikardam”. Amma pas az motale’eye Ta’rixe Gilan az tariqe manabe’e mojud ke avvaline an ketabe “Darolmarze Gilan ” neveshteye “Rabino” va axarine an “Pishineye Lahijan” asare “Hojjatoleslam Qorbani” mibashad, be haqayeqi dast yaftam ke qablan hatta “fekrash” ra ham nemikardam. Az jomleye dra ertebat ba “pishineye mazhab” dar Gilan be to’re “yaqin” be nateji residam, ke shemmei az anra
  foqan erae nemudam.
  zemnan badnist bedani ke ferqeye “Emamiye” tanha be “Ja’fariye Asna ashari” gofte mishavad. Leza mazhabe “zeydiye” ra shamel nemigardad. Hamchenin name kamele emame axare zeydiyan, “Zeyd ebne Ali ebne
  Hoseyn” mibashad.
  Ravaje in mazhab dar “Biye pish” omdatan pas az eshqale Lahijan be daste “Kiyaiyan” va aqab randane xandane bumi va “Ahle Soonate” Naservand ( Ale saluk ) az inshar, surat geraft

  Gil Amard

  ۱۴ خرداد ۸۵ در ۱۰:۲۴ ب.ظ

 33. bala misar kheyli alii bood/ khodayish keyf mikonam ke ke gilan hamchin shir mard hayi dare ke az hoviyatesh defa mikonan. kash shoore kheyli ha bekeshe va az kheyli az karha va harfa va tohmat ha be gilan dast bardarand.
  zende bad gilan va gilani

  محمد

  ۲۰ آذر ۸۵ در ۲:۵۱ ب.ظ

 34. باحال بو.

  امیر

  ۲۳ اسفند ۸۵ در ۱۰:۱۶ ب.ظ

 35. ممنون از مطلب جالبتان.
  همینطور از بحثهای تاریخی که در نظرات گیله مرد و ورگ آمد بسیار استفاده کردم.
  برایتان آرزوی موفقیت دارم.

  آرش

  ۲۵ فروردین ۸۶ در ۶:۴۱ ب.ظ

 36. با سلام
  دوست عزیز من تالش هستم وشاید نوشتن مطلبی از زبان من بی ربط بنماید ولی با اینکه بطور اتفاقی مطلب شما را دیدم باز خوشهالم که از اصالت گیلانی خود دفاع می کنید.
  امید است دوستان دیگر و هم کیشان مطالبی ارزنده چون مطلب شما بنویسند

  آرش مرزبانی

  ۱۰ اردیبهشت ۸۶ در ۸:۳۲ ب.ظ

 37. salam be hame
  bebakhshid farsi minvisam,
  mikham ye juri benvisam ke hame befahman
  enshalla khatemun ro ke asatid dar avordan,gilaki
  merci ke dast ruye ehsasate ma gozashtin
  migan agaram nashe ye moshkeli ro hal konin,be digaran ke begin,arum tar mishin
  age az man bekhayn migam moshkele ma injas
  .
  tu hamin khiyabunaye Rasht.
  1.hamin adamayi ke 50 sale kerahat daran began Gilakan!
  2.hamin adamayi ke nangeshun miyad ba bachehashun be zabune madari harf bezanan!
  3.hamin adamayi ke aberushun mire age began avalin jomhuriye khavare miyane ro dashtan!
  4.hamin adamayi ke dust nadaran began ariyayi nistan,che basake az ariyayiha ham atishitaran!
  5.hamin adamayi ke bishtar az hame dus daran irantak zabun bashe,oonam FARSI!
  6.hamin adamayi ke nomreye mashinashun ro ham hazer nistan be name mutene ajdadishun konan!hatta age gheymatesh farghi nakone
  7.hamin adamayi ke montahaye arezushun Tehrani budane
  8.hamin adamayi ke farhange bi farhangiye tehrani ro shabha dar aghoosh migiran!
  9.hamin adamayi ke be jaye esm bordan az kalamehayi chon PIRSARA,OSTADSARA,CHELEKHUNE,GOLSAR dust daran began:GORDAN,FERESHTE,TAJRISH!
  va belakhare 10.hamin adamayi ke age bahashun Gilaki harf bezani,engar ke azhahre divan va jangalhaye maghable tarikh gorikhte ee!
  hamvatanan azize Gilak,AZ MAST KE BAR MAST!
  injaneb be onvane shakhsi ke 6 sal dar tabriz zendegi mikonam,havadese in shahr ra az nazar gozarandeam:
  moje tafakkorate kurkurane az ghomi ke joz zabane khish tafavoti ba aghvame digar nadarand,baes gardid ta jane fars zabanha dar in shahr be mokhatere oftad
  hamshahriyan,khaheshmandam baraye motalebeye hoghughe az dast rafteman daste shebahat be in ghome motasebe [...] deraz nakonid…
  ba tashakkor
  Ebrahim,15 mordade 86
  ————————
  پاسخ ورگ:
  دوست عزیز، با تشکر از یادداشتی که نوشتی، ناچار شدم که بخشی از پیامت را حذف کنم، چون حاوی توهین بود. خواهش می‌کنم از توهین به دیگران خودداری کنید.

  M Ebrahim

  ۱۵ مرداد ۸۶ در ۳:۱۸ ق.ظ

 38. khastim banam badan ki fonte farsi figiftam binivisam,amma mi dil taghat navardeh.khastim matalebiya ki m ebrahim bogofteye bagam,bidem un behtar bogofte.khodemanim, rast ge,man khodam rashte shinam va ettefaghan ebrahime manassan felan sakene tabrizam va ou jariyane karikatore sar ham tabriz isabum.begzarim, amma kie ki bakhaye enkar bukune ki gilaniane, khasse ami hamshahriyane kheily khush naye bigid rashte shinid,gilakidi.zakane ar aye gilaki sobat kudan,ashaneh re kelas nare.bazam eyval sharqe gilanian,langerudian,rudsarian,lahijanian,ashane marame re bimiram,ashane farhange re bimiram,ensafan az aman rashtian bishtar gilane hoviat ashane re erzesh dare.valy man faghat khayam ichi shimi ja vavarsam, khasse rashte zakane ja, mi soalam ane:
  agha aman gilak isim ya na?age niyeem, pas amano ami haf posht utarftar aya chi kudan dibid,agaram isim,an amy farhange,anam ami zabane.shayad bigid agha a zaban kharej az aya maghbuliat nare,valy man ki kharej az gilan turko kurdo tehrani mara kare saro kalle zendaram,che tabrize durun che tehrane durun,shamare gam ki dare,hadde aghal ane maqbuliat kharej az gilan,kheily bishtar az rashte zakane miane.age ghabul narid,emtehan bukunid,erzeshesha dare balamissar,age aval khodetane bavar bukunid hatman be chizi ki man faresem shomanam faresidi.ZENDEBAD GILAN,PIRUZ BAD GILANI.ya ali

  mahmoud

  ۲۰ مهر ۸۶ در ۳:۱۸ ب.ظ

 39. بسیار عالی بودامیدوارم سایت شما همیشه پابرجا و پربیننده باشد به امید روزی که ایران به معنای واقعی خود سرزمین مردان و زنان اصیل وپاک گردد

  شاهین

  ۲۱ آبان ۸۶ در ۹:۰۴ ق.ظ

 40. فقطا بگویم گریستم گریستم وگریستم در آخر باچشمانی به شوق که این غم درون سالهاست که میخوراند سپاسگزارم این نوشته هایت مرا تسکین داد که تنها نیم اما باز تنهاییم وجدا به امید روزی که ما هم از یه نمنه آشوبی بپاکنیم که بفهمند ما هنوز هستیم به امید روزی که بتوانیم آثار تلقین های نامردها را از همه شمالیها پاک کنیم دوباره به لهجه های زیبای شمالیمان افتخار کنیم نه اینکه رشتی را فحش بدانیم من یک شمالیم وخواهم ماند وخواهم مرد بدرود

  dada

  ۲۴ دی ۸۶ در ۳:۳۰ ق.ظ

 41. ان تهرانیان بی غیرتد یا گیلکان؟!!!!!!!

  مازیار

  ۲۶ دی ۸۶ در ۱۱:۳۳ ق.ظ

 42. واقعا با مطلبت حال کردم عزیز مخصوصا با قسمت آخر که می گه:
  اصلا جایی که تو را باغیرت بنامند، باید که من ِ گیلک را بی‌غیرت نامید!

  مهدی راد

  ۲۹ دی ۸۶ در ۳:۱۲ ق.ظ

 43. khyli hal kardam ba matlabet damet garm dar zemn yashasin azarbayjan

  faramarz

  ۳۰ دی ۸۶ در ۲:۲۹ ق.ظ

 44. Pish be suye GLANI Azad va
  Por-tavan
  Daste Doshmanane Azadi va Eghtedare GILAN az
  sarzamine ma Kutah

  Gilani

  ۲۲ بهمن ۸۶ در ۹:۱۹ ب.ظ

 45. inhayi ke to gofti marboot beh Iran Parasti-e Guilakha dar tool-e tarikh ast va rabti be mozo-ye asli-e Jokhaye Rashti yani gheyrat-e namoosi(s e.x.y) nadarad
  alaveh bar an
  giram pedare to bood fazel
  az fazle pedar tora che hasel

  Hamed

  ۲۴ بهمن ۸۶ در ۷:۰۱ ب.ظ

 46. سلام.
  حقیقتا یکی از اتفاقات خوب چند روز اخیرم خوندن این مطلب زیبا و عمیق و مستند بود.
  خیلی زحمت کشیدی.
  تمامی مطالبی که در ذهن داشتم و برایم غامض بود با زورق قلم به اقیانوس کاغذ بیارم شما به شیوایی و فصاحت تالیف کردی. راستی در مورد اون خانم به نام “هیبت” بیشتر میخوام بدونم. موفق باشی

  صالح رشیدی

  ۱۵ اسفند ۸۶ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

 47. بسیار عالی بود دوست عزیز.
  من گیلکی نیستم، ولی عمیقا باور دارم که با فرهنگ ترین و متمدن ترین قوم مملکت ما گیلکی ها هستند. این رو از صمیم قلب می گم. بسیار به جا نوشتین.

  لوبیا

  ۱۶ اسفند ۸۶ در ۱:۳۵ ق.ظ

 48. سلام
  فوق العاده بود وواقعیت
  تی دست درد نکنه
  تی قربان

  donya

  ۲۶ اسفند ۸۶ در ۱۱:۳۳ ب.ظ

 49. سلام بلا میسر تی او قلم من بیمیرم من تی خاک پایم عالی بو

  میلادرشتی

  ۱۸ فروردین ۸۷ در ۱:۴۱ ب.ظ

 50. Amin Jan
  Chnanke qablan ham neveshtam
  Qiyame Adel-Shah, Qiyami Azadi-baxsh va sarasari ba sherkate “hameye” aqshare mardome Gilan bud.
  Leza estefade az sayere anavin, manande qiyame dehqani, Ketmane mahiyate in qiyam va tahrife tarix mibashad
  Ba arezuye erteqa-ye agahi-ye melli
  dar beyne hameye Gilanian
  Movaffaq va kamrava bashid

  Gil Amard

  ۲ خرداد ۸۷ در ۸:۴۲ ب.ظ

 51. Ta zamani ke barxorde rishei va osuli nesbat be ba masael, tavassote xodeman SANSUR mishavad, omidi be ayande nemitavan dasht,va GIlani hamchenan “Tu-Sari xor” baqi xahad mand

  GIL AMARD

  ۳ خرداد ۸۷ در ۹:۲۹ ق.ظ

 52. agar to gilan ye done ba gheyrat peyda kari yade in masal biyaft.
  (sag to khone khodesh hare)
  ————————
  ورگˇ اؤجا:
  در ابتدا قصد داشتم بنا به قانون ورگ، این نوشته‌ی توهین‌آمیز رامین عزیز را حذف کنم. اما بعدتر دیدم بد نیست بماند تا نمونه‌ای باشد از همان «باغیرت‌»های مثال آورده در یادداشت.
  به گفته‌ی مولانای رومی: آفتاب آمد دلیل آفتاب!

  ramin

  ۱۷ خرداد ۸۷ در ۱۱:۳۰ ق.ظ

 53. بسیار سایت جالبی دارید انشاا.. همیشه برقرار باشید.

  کوروش

  ۲۰ خرداد ۸۷ در ۲:۴۳ ب.ظ

 54. سلام
  از شما ممنونم که چنین مطلبی رو به این زیبایی نوشین
  به نظر من مدتها طول میکشه تا فرهنگ سازی بشه و مردم متوجه بشن از یه خاکن و باید با هم باشن
  ممنون

  mohammad

  ۳۱ خرداد ۸۷ در ۳:۱۶ ق.ظ

 55. جواب شما راجع به عروسی های مختلط معروف شمالی ها … و بی حجابی عروس ها در خیابان ها و وسط میدان ها و بی حجابی بین نامحرمان فامیل و غیره چیست؟ آیا این ها برای مرد شمالی بی غیرتی محسوب نمی شود؟ بی غیرتی که به بعضی شمالی ها نسبت داده اند ربطی به مسایل تاریخی که شما ذکر کردید ندارد. ممنون می شوم پاسخ دهید و من را قانع کنید چون از وقتی با یک شمالی ازدواج کرده ام این سوال برایم پیش آمده
  ———————–
  ورگˇ اؤجا:
  معصومه جان، آن‌چه که شما بیان کردید به شدت وابسته به شرایط فرهنگی مردم است. یک سوال از شما می‌پرسم: در میان بیش از شش میلیارد نفر از هفت میلیارد مردم جهان (تازه اگر از بخش مهمی از آن یک میلیارد مسلمان چشم بپوشیم) حجاب رعایت نمی‌شود و در میان نیمی از مردم جهان روابط میان مرد و زن آزادانه و به دور از محدودیت‌های مذهبی‌ست.
  آیا شش‌هفتم مردم جهان بی‌غیرت هستند؟
  و سوال دوم: در میان مللی هم‌چون عربستان یا سودان یا افغان‌ها، تفکیک جنسی و جنسیتی و اعمال حجاب بسیار شدیدتر از ماهاست. آن‌ها حجاب ایرانی و اسلام ایرانی را قبول ندارند. یعنی اگر در جایگاه آنان بنشینیم، همه‌ی ما بی‌غیرتیم، جز افغان‌ها و عرب‌ها.
  در بین عرب‌ها و افغان‌ها هم طالبان و وهابی‌ها نیمی از ملت خود را بی‌غیرت و بی‌دین می‌دانند و معتقدند که آن‌گونه که باید به احکام اسلام عمل نمی‌شود!
  می‌بینید؟ غیرت و این‌گونه تعاریف، بسته به فرهنگ هر ملتی‌ست و به هیچ وجه اصل اخلاقی مطلق نیست.
  من هم از همین تفاوت حرف زدم.
  شمای غیر گیلک باید هم تصور دیگری از حجاب و غیرت و از نقش زن داشته باشید. من همیشه وقتی چشمان متعجب زنان غیر گیلک و نگاه‌های هیز و حریص مردان غیرگیلکی را که به عنوان میهمان به شهر و استان‌مان می‌آیند می‌بینم، به این فکر می‌کنم که حق دارند، چون در سرزمین و فرهنگ خودشان جور دیگری زندگی کرده‌اند.
  در شهر کویری مثل یزد که خیلی هم سابقه‌ی شهرنشینی دارد، دختر غیرچادری خیلی کم است و کافی‌نت‌ها تنها زمانی رونق دارند که دانشجوها در شهر حضور دارند.
  خیلی از دوستان کویرنشین من یا آن‌ها که ساکن شهرهای کوچک بودند، زن مانتویی را برابر با فاحشه می‌دانستند!
  این، بد یا خوب، متعلق به فرهنگ ما گیلک‌ها نیست. در سرزمین ما، زنان دوشادوش مردان در بیجارها و چای‌باغ‌ها کار می‌کردند. پاچه‌ی شلوارشان همیشه تا زانو بالا زده بود و آستین پیراهن‌شان تا آرنج. تنها با یک پارچه (لچک) موهای خود را جمع می‌کردند و همیشه گوش و گردن‌شان بیرون بود. و هیچ مرد گیلکی با دیدن زنی با این وضع به بددلی نمی‌افتاد. تنها با یکی شدن فرهنگی چند دهه‌ی اخیر است که مرمان ما هم اخلاق شما را پیدا کرده‌اند و این به دلیل وضعیت بد اخلاقی جامعه است.
  زنان ما از قدیم در جشن‌های عروسی با آن لباس رنگارنگ خود می‌رقصیدند (رقص قاسم‌آبادی) و این هیچ بد نبود. اصلن رقص و شادی و ترانه‌خوانی از ارزش‌های ستوده‌ی ما گیلکان است.
  هنوز هم که هنوز است، در جشن‌ها مردان و زنان به عنوان «انسان» در کنار هم به شادی می‌پردازند. ما عاشق رنگ‌های شادیم و زنان‌مان بیش‌تر این‌طورند. در روستاهای ما این شادی رنگ‌ها و در کنار هم بودن زنان و راحتی لباس زنان خیلی بیش‌تر از شهرهاست. چون شهرهای ما بر اساس فرهنگ کلی ایران شکل گرفته و بسیاری از ارزش‌های بومی را از دست داده است.
  گرچه متاسفانه به دلیل زوال اخلاقی چند دهه اخیر جامعه، حتا اگر زنی در هفت لا چادر هم پیچیده شود، باز مورد طمع مردانی‌ست که به شدت در محدودیت رشد کرده‌اند و حتا به درخت ماده هم رحم نمی‌کنند و این ربطی به قوم خاصی ندارد.
  آن‌چه شما از «حجاب» یا «غیرت» یا حتا «دین» می‌گویید دارای بار معنایی ویژه‌ی فرهنگ خودتان است و باید توجه کنید که در فرهنگ ما بار معنایی متفاوتی دارد. در سرزمین ما، اگر کسی بی‌کار و بی‌عار باشد، بی‌غیرت است. اگر کسی به دشمن اجازه‌ی تجاوز به سرزمین‌اش را دهد بی‌غیرت است. چنان‌که هرگز به مغول‌ها و یونانی‌ها و تا دو قرن و نیم به عرب‌ها اجازه‌ی تجاوز به سرزمین کاسپین را ندادیم.
  از این بابت این مقوله‌ای‌ست به شدت تاریخی. چرا که از زمانی که ما در سرزمین‌مان، چشم‌مان به جمال فرهنگ صفوی روشن شد، دیدیم که ارزش‌های شما دارد به زور به ما قبولانده می‌شود که شد. تا جایی که مردمان خودمان هم باورشان شده که فرهنگ‌شان فرهنگ بی‌غیرتی‌ست و اگر می‌خواهند بی‌غیرت نباشند باید مثل بیماران جنسی از دیدن موی دخترخاله و دختر دایی خودشان به گناه بیفتند و چنان بیماری جنسی‌شان عود کرده باشد که به «عروس» هم نظر داشته باشند!
  من فکر می‌کنم این شمایید که باید کمی بیش‌تر درباره‌ی عقاید خود فکر کنید نه مردم شمال. باز هم به سه سوالی که در آغاز از شما پرسیدم بیندیشید. متشکرم. :)

  معصومه

  ۳۱ مرداد ۸۷ در ۳:۲۹ ق.ظ

 56. مردم شمال برای من مورد احترام هستند. چون از نزدیک با آنها در ارتباطم و از مهربانی و خونگرمی آنها بینهایت چیزها دیده ام
  درباب مساله عروسی و اختلاط زن ها و مرد ها و رقصیدن و … آن ها قبول کردن یا رد کردن حرف من منوط به اعتقاد به حجاب است یا عدم اعتقاد به حجاب
  خب شما بنا به اعتقادتان می گید که اشکالی ندارد
  و من بنا به اعتقادم و دینم می دونم که اشکال داره
  قد تبین رشد من الغی
  و مقایسه مفهوم غیرت که در بین ایرانیان رایجه با فرهنگ کشورهای دیگه اساسا اشتباه است.چیزی که راجع به شمالی های عزیز می گویند یعنی همین نسبت بی غیرتی که من با لفظ اون کاملا مخالفم فقط جنبه ی غیرت مرد بر روی زن رو دارد. حالا درست یا غلط بین مردم رواج پیدا کرده. همون چیزی که شما از اون به عنوان چیزی مثبت و متعالی مثل آزاد دانستن زن و این گونه چیزها یاد می کنید. باز هم این جا مساله شرع در میونه.
  به هر حال از این حرف ها در مورد همه ی اقوام زده شده. هر قومی قوم دیگر رو به چیزی متهم می کنه. این ناشی از فرهنگ ضعیف ایرانی داره. که بین قوم با قوم و مذهب با مذهب و شهر با شهر اون هیچ همبستگی و همدلی ای وجود نداره. به هر حال ممنون از این که جواب سوال من را برایم میل کردید چون فکر می کنم کامنت قبلی ام اشتباها پاک شده است.

  معصومه

  ۶ شهریور ۸۷ در ۲:۰۲ ق.ظ

 57. سلام به تمامی مخاطبین عزیز
  دوستان گرامی و جوان من مخصوصا شما آقا امین عزیز که خوشبختانه گامی مثبت و بحرحال در اعتلای فرهنگ گیلان بر می دارید واقعا” دست مریزاد
  تمامی گفتار بالا را مطالعه کردم بنده قصد نداشتم که جواب بعضی از دوستان را که البته اگر میشود گفت دوست بدهم و فقط میخواستم نظر خود را اعلام کنم ولی جای ان دیدم که سکوت بشکنم
  آقای حامد که حتما” گیلک نیستی بایست بگویم که خدا جای حق نشسته اینکه در مورد ناموس و سکس صحبت می کنی و بی غیرتی گیلکان مینامی، بایست شما را به وجدان تان اگر دارید رجوع دهم تا نظر به شهر خوذ بیفکنید . آیا واقعا” ناهنجاریهای جنسی اجتماعی در شهر شما بیشتر است یا در شهر های گیلان که صد البته بنده که در بیشتر استانهای ایران کار کرده ام آنچه که در واقع یافتم این بوده که واقعا” مردم گیلان در مقابل نا هنجاریهای جنسی چه مرد با زن یا مرد با مرد و غیره در مقابل دیگران اگرمعصوم نباشند ، ولی بسیار پاک تر و شیر حلال خورده تر هستند حتی اگر مردان و زنان شهر های دیگر را در پوششی از چادر و پتو بپوشانی که البته خداوند هر ملتی را که ملت دیگر را خوار بنامند مورد نفرین قرار داده و آنچه بر آنهاتهمت کنند را بر سر خودشان خواهد آورد که ما اکنون شاهد آن درز کلان شهر های ایران هستیم
  در جواب خانم معصومه بایست گفت که نزدیکی مکانی شهر ها و روستا ه های ما نشان از عدم تفاوت آنچنانی پوشش زنان روستایی و شهری دارد که آن را می توان در شهر های آستانه رضوانشهر تالش صومعه سرا جمعه بازار و غیره مشاهده کرد ( برخلاف بیشتر نقاط ایران) آنچه که بارز است پوشش زنان گیلانی حتی در جشن های عروسی با آنچه شما عنوان می کنید متفاوت بوده و می توان به طور مثال به لباس خان های قاسم آبادی که مشهور به رقص قاسم آبادی است نظر افکند میخواستم بپرسم که کجای این لباس ایراد دارد. اگر رقص مختلط را میگویید که می توان به نمونه هایی در رقص کردی و لری که زنان دوشا دوش مردان به رقص و پای کوبی می پردازند اشاره نمود ولی آنچه که اکنون در تمامی شهر های ایران و در عروسی های آن متداول گردیده و شما آن را بدحجابی میخوانید ،آنست که از شهر های بزرگ این مملکت بخصوص تهران به تمامی شهرهای کشور صوقات شده است در صورتی که اگر شما در جشنهای عروسی گیلکان شرکت کنید میبینید که بیشتر زنان محلی که خود را وابسته به زبان گیلکی میدانند و متاسفانه آنها را به غلط و در زبان آن از خود بیخود گشته های فرهنگی بنام گیله مرد طعنه میزنند باحجاب میابید که حتی در رقصهای محلی روستاهای گیلان اعم از تمامی نواحی آن با لباس پوشیده از روسری و دامن می باشد پس لباس های برهنه ای که شما از آن نام میبرید صوقات خود شما است که متاسفانه باز آن را به ما منسوب میکنید .از جهت دیگر مطلب را باز میکنم بنده که در شهر های دیگر مشغول بکار زندگی بوده ام آنچه که در چادر یافتم حجاب ظاهر بود و هست که البته می توانید به آمار مشکلات و ناهنجارییهای حتی شهر های کوچک و به اصطلاح مذهبی نام برد مگر نه اینکه در مذهبی ترین شهر ایران یکی از بیشترین آمار ایدز وجود دارد.
  سخنی با شما جوان برومند یعنی آقا امین عزیز دارم :
  بهتره که کمی به شهر های مختلف ایران بیشی و با فرهنگ مردم مناطق دیگر آشنا ببی من در تو تواناییهای زیادی دینم که اگر بخوایی آن با تجربه و پختگی بیشتری همراه بکنی آینده خوبی منتظر تو و افکارت ایسه ولی آنچه که خام خدمت تو عرض بکنم جهت اعتلای زبان و فرهنگ گیلکی و ایجاد اعتماد به نفس در مردم گیلان اینه که بایست اما از درون خودمان ریشه تفکرات منفی القایی را بخشکانیم که البته بایست غیر از راه شما که آشکار نمودن واقعیات تاریخی مردم گیلان راه های دیگر هم مورد نظر ببه
  اگر خوب توجه بکنی بایست ابتدا رسانه های گیلان از لطمه زدن به زبان گیلکی منع بکنیم ، متاسفانه صدا و سیمای گیلان که رسانه فراگیر ایسه نسبت به زبان و فرهنگ گیلانی جفا کار و حتی خیانت کارایسه و اما بایست نسبت به ایجاد همغپفکری و مقابله با آنم اقدام عملی بکنیم که یکی از اقدامها اولا” نزدیکی بیشتر بین همفکران ایسه بعد از آن گفتگو با روسای استان از قبیل استان دار فرمانداران و نمایندگان شهر ایسه تا از خطا کاری بعضی از مسئولین داخل استان جلوگیری بکنیم . اماها تانیم با گفتگو با مسئولین و به طور مسالمت آمیز و بدون هیچ گونه ایجاد تفرقه افکنی نسبت به تمامیت ارضی مملکت نسبت به احقاق حق خودمان در نا گذاری دریای کاسپین اقدام بکنیم یکی دیگر از مشکلات اما اینه که چنین دیدگاهان به خانمها منتقل بکنیم چون مادر به فرزند زبان یاد دهه . متاسفانه من در تمام نامه های دوستان اسمی از خانمها نیدم پس بایست با کوشش بیشتر خانم ها را به اهمیت موضوع اگاه بکنیم که یکی از همین کاران سعی در انتشار مقالات مناسب در روزنامه های محلی مربوط به بانوان ایسه که در استان گیلان منتشر به و یا انتقال از طریق خواهر مادر فامیل و غیره در هر صورت بایست به زنان گیلان یادآور ببیم که بایست همانطور که مردان گیلان اوشان احترام نهیدی (مثل بعضی از نقاط ایران که بعضی جاها تا همین دیروز ته مانده غذای مردکان به زناکان فدایید)و اوشان محترم داریدی پس خانمان هم به وظیفه خودشان عمل بکنید و نسبت به ترویج زبان گیلکی اقدام بکنید که زنان در این مسئله نقش کلیدی و حیاتی دارید.
  همچنین شما و دیگر دوستان عزیز تشفیق به ترویج زبان گیلکی با حذف عبارات نامناسب و زاید کنم چرا که شاید یکی از دلایل عدم جذبه در زبان گیلکی وجود آواهای کوچه و بازاری ایسه که اگر توجه بیشتری بکنیم دینیم که زبان گیلکی قادر به بیان ادبی تری هم ایسه.
  تاکید کنم : بایست همدیگر بیابیم
  بایست همدیگر بیابیم.
  والسلام

  جلال

  ۱۵ شهریور ۸۷ در ۳:۳۵ ب.ظ

 58. سلام دوست عزیز و گرامی
  بدون شک گیلان و شخصیت گیلانی اینگونه نیست که بعضی نادانان بر سر زبان می آورند . کافی است که گویندگان مطالب کذب به ترفند های دشمنان نظری داشته باشند که چگونه می خواهند صفوف به فشرده اقوام ایرانی را از هم بپاشند . بدون شک همه اقوام در ساخت ایرانی واحد دست داشته اند هر قومی در یک زمینه خاصی . اگر سرزمین و مردم گیلان بد مطمئن باشید که اینهمه توریست با توجه به امکانات ناچیز در خیابانها اتراق نمی کردند !! یک سوال آیا می توانند همین آدمهای نادان در بعضی از استانهای غربی یا یا جنوب شرقی و جنوب غربی چادری برای استراحت پهن کنند .مطمئنا” جواب خیر خواهد بود من تجربه کرده ام . گیلان با فرهنگ ترین و امن ترین نقطه ایران است این امر فقط به واسطه مردم سخت کوش و با فرهنگ گیلانی می باشد . من خودم آذری زبان و ساکن و متولد رشت هستم . یا حق

  غلامرضا

  ۲۷ آبان ۸۷ در ۸:۲۱ ب.ظ

 59. ز بلاگ [...] اینجا اومدم.واقعیت اینه اون پتیاره و آدمی مثل تو می خواین رذائل اخلاقی و هرزگی تون رو حسن و برتری جلوه بدین.روشنفکریتون تو این خلاصه می شه دیگه!
  تو دانشگاه ما هر چی دختر جلف و خراب بود از همین استان بی غیرت شما ها بود.
  به گذشته می بالید د رحالی که دارم دارم حسابه!
  رامین راس میگه سگ تو خونه ی خودش هاره!
  —————————–
  ورگˇ اؤجا:
  قربان آدم چیزفهمی که تو باشی اکبر جان یا اکبر خان یا هرچی که خودت خودت را بنامی.
  عزیز دل من، نازنین من، ای خدایگان غیرت، ای تو که خواهر و مادر و همسر و دخترت به هیچ وجه به راه بد و ابتذال و فلان و بهمان نرفته‌اند و نمی‌روند و نخواهند رفت، مرحبا به غیرت تو که اسطوره‌ی غیرتی.
  رفیق؛ عنوان مطلب من هم همین است دیگر: بله! حق با توست. گیلک بی غیرت است. و البته به خاطر دل پاک تو، مبتذل و هرزه را هم اضافه می‌کنم. باشد که دل تو مسلمان مومن همیشه در صحنه را هم به دست آورده باشم.
  زهی بی‌غیرت که ما گیلکانیم و بزرگا مردان و زنانی که شمایانید.
  عرضم به حضور با غیرت و باکره‌ی شما که تاثیر آب و هواست برادر/خواهر من.
  که اقلیم پر از رطوبت و سرسبزی و زیبایی، ما را به هرزگی کشانده و کویر و کوهستان و آب و هوای خشک شما، شما را پاک دامن و باکره بار آورده.
  و این را هم اضافه کنم که اگر می‌بینی این‌گونه جوابت را می دهم به دو دلیل است:
  اول این‌که اگر این‌گونه جوابت ندهم، به خاطر توهینی که به شخص ثالثی کردی (از حق خودم می گذرم) می‌بایست نظرت حذف شود و من به دلایلی که خواهم گفت، نمی‌خواهم حذفش کنم. تنها نام وبلاگ آن بنده‌ی خدا را حذف می‌کنم که به خاطر کامنت توی باغیرت مشکلی برایش پیش نیاید.
  و دوم این‌که چه جوابی بدهم به تو که خود پاسخ خویشی؟ فقط کاش به همان اندازه غیرت و پاک‌دامنی‌ات، از آن چیزها (جرأت را می‌گویم) داشتی که با اسم مستعار و ایمیل مستعار ننویسی اکبر خان/جان.
  خطاب به تو عزیز حرفی ندارم، تنها خطاب به آنانی که این نوشته‌ها را می‌خوانند بگویم که:
  شاهد از غیب رسید و آفتاب آمد دلیل آفتاب. این هم نمونه‌ای دیگر از مردمان بافرهنگ و باغیرت و چه بسا پرغیرت. اینان هم‌آنانی هستند که به قول ما گیلک‌ها، دامیشک حرف‌شان بود.
  راستی، برای این‌که دلت را نشکنم اضافه کنم که توی دانشگاه ما هم هرچه دختر هرزه و جلف بود، از استان خودمان بود. اصلا هرزگی بر اساس تقسیمات کشوری توزیع می‌شود. از تو چه پنهان که تمام هرزه‌های جهان گیلک هستند. باور نمی‌کنی؟
  خوب، حالا که وظیفه‌ی تاریخی/دینی/اعتقادی‌ات را به انجام رساندی، می‌توانی با خیال راحت بروی پی کار و زندگی‌ات و نفس راحتی بکشی. آخیییییششششششش.
  پی‌نوشت:
  از همه‌ی خوانندگان ورگ به خاطر این طور نوشتن پوزش می‌خواهم. اما حساب این گونه انسان‌ها (؟) از شما عزیزان جداست.

  Akbar

  ۱۱ آذر ۸۷ در ۱۲:۵۹ ب.ظ

 60. من متولد مشهد ولی بزرگ شده دیار ابریشم هستم ولی به لحاظ شرایط کاری در اکثر نقاط ایران حضور داشته و دارم.
  من میتوانم هر لفظی را در مورد هر شهری بکار برم و بدون اینکه حتی از نزدیک شناختی در خصوص آن شهر داشته باشم ، مردمان آنجا را متهم به هر گناه ناکرده ای بدانم ولی آیا این دلیلی بر گناهکار بودن آنان میکند؟؟؟ در اینصورت باید تمام آذری زبانان که انگشت شماریشان از دوستان بسیار عزیزم هستند را دلیل آوریم که شما هیچ نسبتی با فلان (…) ندارید؟؟؟ یا لرستانی های عزیز ، و یا …. مگر این دسیسه شاهانه به جان هم انداختن طوایف را ، ما باید وسیله باشیم؟؟؟؟
  سالیان درازی در لاهیجان بودم و با مردم آن شهر از نزدیک آشنایم ولی هیچ نشانی از بی غیرتی که چند تن از دوستان به آن اشارت داشتند ندیدم.نمیدانم دوست خوبم Akbar از کدام دیار است که کاش میدانستم ، یا عزیزم معصومه از کجای این خاک است ، Akbar صحبت از لاابالی در دانشگاه ها داشت که من خود در دانشگاه اصفهان بودم و میدیدم که چه کسانی دست به چه کارهایی میزنند و و در بینشان هیچ گیلانی نبود که شاید برای Akbar جای تعجب باشد(!!!!!!!) و بماند که کجائی اند و معصومه جان صحبت از عروسی مختلط میکند و من خودم در عروسی برادر و خواهران کردمان بوده ام و میدانم که شاید عروسی مجزا در شمال دیده شود ولی عروسی جداگانه در کردستان برابر کفر است.
  شاید Akbar اصلا پای مبارکش به شمال نرسیده باشد و اینگونه خود را قاضی غیرت مردم میداند ولی من خود در آن مکان سالیان دراز زندگی کرده ام.
  از دوست عزیزم امین جان هم گله مندم که چرا نام بلاگ ایشان را حذف نموده که در غیر اینصورت با علایق ایشان هم آشنا میشدیم.
  کاش کسانی که در این صفحه کامنت میگذارند حداقل بگویند از کدام شهرند، و این بی خود به خود بالیدن را تفسیری تازه کنیم.
  سخن آخر اینکه ، شما عزیزان که هر کدامتان جواهری از این خاکید ، دستمایه نفاق نشوید که شما هوشمندترید. خندیدن به لطایفی از بی غیرتی و (…)بودن دیگر اقوام، از پشت خنجر کشیدن به این آب و خاک است.و در پایان دو بعلاوه دو را به اجبار و دروغ برابر ۳ ندانیم.
  متشکرم
  —————————–
  ورگˇ اؤجا:
  پژمان جان، متشکرم از توضیحات مفیدت. ولی من نام وبلاگ «اکبر» را حذف نکردم. من نام وبلاگ آن خانمی را حذف کردم که اکبر در کامنتش به ایشان توهین کرده بود و برخی نسبت‌ها را به ایشان داده بود که این کارم به خاطر این بود که مشکلی یا دردسری برای آن خانم درست نشود.

  پژمان

  ۲۴ آذر ۸۷ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

 61. سلام.من یه گیلانی _مازندرانی هستم!(البته غرب مازندران…شرق مازندرانو رو خدا به دور)از عنوان “گیلک بی غیرت است” اولش ناراحت شدم با اینکه مضمون متن رو تا حدودی حدس زدم.
  جوابت به کامنت معصومه خیلی عالی بود.خیلی خوشم اومد. این که گفتی این بیابون نشینای ایران..زن مانتویی رو روسپی میدون!!!!!!!!!!! دقیقا همین طوره.من دوره دانشگاه این بچه های مغول رو زیاد دیدم.وقتی اینا اینطوری فکر میکنن..آدم می مونه چی بگه! از نظر این آدمای متمدن..زن یعنی…
  برخوردت باآغای اکبر مادر باکره(!) خیلی خوب بود.اینا فقط می خوان با نسبت دادن صفت باباشون به ما عصبی کنن گیلانیا رو و به خیال خودشون امتیاز بگیرن.از این برخوردا زیاد دیدم .بی تفاوتی بهترین جوابه.بی تفاوتی به این معنا که امثال اکبر آغارو چیزمون هم حساب نمیکینم.اکبر جان..جای دیگه [...] عزیزم..مادر باکره ی بیابونی!
  مقصر کسایی هستن که کامپیوتر دادن دست..آخه یه [...] بیابونی رو چه به این حرفا.
  —————————-
  ورگ: کامنت بالا به دلیل توهین به دیگران، اصلاح شد و به جای قسمت‌های حذف شده از سه نقطه (…) استفاده شد. از همه‌ی رفقا خواهش می‌کنم که در ورگ به یک‌دیگر توهین نکنند.

  وحید

  ۲۵ آذر ۸۷ در ۴:۱۲ ق.ظ

 62. هموطن های عزیز از هرجای ایران که هستید باور کنید که اینجور قضاوت و توهین به اقوام کار اقلیتی بی دانش هست که تو موارد دیگه زندگیش هم با جهل جلو میره. شاید شما شاهد بیارید که زیاد رواج داره و زیاد به چشم میاد پس حتما همه اینجورین باید بگم که الان همه تو خیابون لباس مناسب میپوشن و جلب توجه خاصی نمیکنن اما اگه یکی بدون لباس بپره وسط خیابون خوب همه برمیگردن نگاهش میکنن این نشون دهنده علاقه حضار به این مساله نیست.کلا زشتی و پلشتی چشمگیر تر از خوبیه. ببین الان احمدی نژاد چه بلوایی تو دنیا کرده؟ و یه چیزه دیگه اگه جواب توهین رو با توهین داد خوب فرق سگی که پارس میکنه با انسان ذی شعور چیه؟ اگه جواب فارسی که جوک شمالی یا ترکی میگه رو با فحش و حمله به نژادش بدیم پس هیچی به هیچی دیگه. اینم ایرادیه که ما ایرانیا داریم بدمون میاد به قوممون توهین بشه اما برای مثال راحت عربا رو ملخ خور مینامیم!

  وحید

  ۲۸ آذر ۸۷ در ۱:۳۹ ب.ظ

 63. سلام.چرا هرجا صحبت از دیلمیان میشه سریع بهدش میگین گیلان؟ما همیشه خوندیم گیل و دیلم حکومت دیلمیان شامل گیلان هم می شد و مامنکرش نمیشیم اما همه از قدیم محل فرار و پناه شیعیان و همین طور مخالفان حکومت مرکزی(اعراب)رو طبرستان می نامیدند.ری. طبرستان در صورتی که حتی نامی از اونا نیومد!لطفا اگه با حرف من مخالفین مستند جواب بدین.گرچه فکر میکنم نبردن اسم مازندران و مقاومت چندین ساله آنان در برابر اعراب ناشی از این بوده که نویسنده مطلب نیازی ندیده که این مطلب رو ذکرکنه.بههر حال متن جوری به انسان القا میکنه که انگار مازندران وجود نداشته و همش گیلن بوده!در کل متن جالب بود با توجه به این که این بی غیرتی ها رو به ما هم نسبت میدن(مازندرانی ها)سپاسگزارم.
  ———————
  ورگˇ اؤجا:
  دوست عزیز تبری من، واقعیت مهمی که هرگز نباید از یاد ببریم وجود دو مفهوم «گیلان» هست. که یکی همین گیلان با تعریف جغرافیای سیاسی استان گیلان و دیگری گیلان در باور و زبان مردم بومی جنوب کاسپین.
  درباره‌ی دومی باید عرض کنم که مردمان کوه‌نشین هر دو استان وقتی می‌خواستند به جلگه بروند می‌گفتند: به گیلان می‌رویم. در واقع گیلان معرف پایین و جلگه بود.
  این موضوع را من در چند نقطه‌ی مختلف غرب استان مازندران نیز دیده‌ام.
  استان‌های گیلان و مازندران که زمانی بر اساس کوه و جلگه تقسیم می‌شدند همواره یک سرزمین واحد و ملوک‌الطوایفی بودند که در روزگار اوج قدرت (گیل گیلان‌شاه) پشتخوارگر نامیده می‌شد و این سرزمین وسیع که تمام جنوب دریای کاسپین را فرا می‌گرفت، سرچشمه‌ی فرهنگ عظیمی گشت که بعدها در دو استان گیلان و مازندران تقسیم شد.
  دیلیمیان، به طور کلی کوه‌نشینان این هر دو استان بودند و البته ناگفته نگذارم که اصطلاح «گیل و دیلم» اصطلاحی جدید و برساخته توسط برخی محققین است. حال آن‌که در زبان و باور عمومی مردم این دو استان، کسی نمی‌گوید که بر فرض: من گیل هستم! یا من دیلم هستم!
  ما در استان گیلان بر اساس روابط تولید (و نه نژادی و قومی) تقسیم‌بندی این‌گونه داریم:
  گیله‌مردان که ساکن جلگه هستند و کارشان کشاورزی آبی‌ست و یک‌جا نشین بودند.
  کلایی‌ها که ساکن کوه‌پایه‌ها و کوهستان‌ها بودند و یک‌جانشین بوده و کارشان کشاورزی دیم (گندم و جو) است.
  گالش‌ها که ساکن ارتفاعات بوده و کوچ‌نشین بودند و کارشان دام‌داری و شبانی بود.
  که تا جایی که اطلاع دارم همین نوع تقسیم‌بندی در استان شما هم وجود دارد.
  و البته در زمان معاصر با توجه به دگرگونی در روابط تولید این تقسیم‌بندی منسوخ شده و تنها عناوینش باقی مانده.
  در کل، اگر من در جایی روی «استان گیلان» تاکید کرده‌ام اشتباه از من بوده و باید بر روی تمام کسانی که گیلک‌زبان یا تبری‌زبان و کلی‌تر بگویم تمام کسانی که از نژاد کاسپین هستند نام می‌بردم.
  درباره‌ی تسمخر هم باید بگویم متاسفانه حق با شماست و تبری‌ها (مازندرانی‌ها) هم هم‌پای ما مورد آماج تمسخر و تحقیر کسانی قرار می‌گیرند که هرچه دارند از منابع طبیعی و فرهنگ باز ما (گیلانی‌ها و مازندرانی‌ها) دارند.
  نمک خوردن و نمک‌دان شکستن و خودبرتربینی و احمق فرض کردن میزبان، از عادات رفتاری و فرهنگی کسانی‌ست که… بگذریم.

  حافظ

  ۱۸ دی ۸۷ در ۱۲:۲۹ ب.ظ

 64. من عاشیق گیلان و گیلانیم تنم شیمی امرا همکاری بوکونم؟

  مرتضی رجبی پور

  ۱۸ شهریور ۸۸ در ۱۱:۱۳ ب.ظ

 65. Pas az 250 saal ke Maa baa TAAZIAN
  Jangidem,valikan pas az 250 saal Taazian piruz shodand
  Az 3 miljon Gilani 500000 kaashteh TAAZIAN DAR GILANAND KE JENAABAALI JOZESH HASTEED VA SHOMAA ZAMANEH SAFAVIEH DAR GILAN PAAYEH AALUDATEAAN BAAZ SHOD
  BEZUDI MIFRESTEEMETAAN DAR DASHTEH KAVIREH SAUDITAAN!!
  GILAN MOSLEMEH AASHGHAALI MAANANDEH TO NADAAREH
  NIYAAKAANAM BE TO HICH PAYVANDI NADAAREH!
  Ali…mifreteemet pisheh alieh zanbaazat
  Az Mazandarani ham az 4 miljon 2 miljon kaashteh TAAZISt ke anhaa ham pas az 200 sal paayeshaan baaz shod!…..Anhaa ham az SAFAVIYEH!!
  GILAN SEYED;MOLLAH VA TAAZI NADAAREH!!
  http://ariawich.blogspot.com
  Gooretun ro AZ GILANAM GOM KON!!

  Mina/sweden

  ۴ آبان ۸۸ در ۱۱:۳۶ ب.ظ

 66. salam
  aval bayad tashakor konam az in matne zibaei ke neveshtid
  gahi ensan dar morede farhangesh va shahresh dinesh hastiye vojodesh kheili harfa va enteghad mishnave in mohem nist doroste enteghad lazemeye zendegiye
  vali bazi harfa faghat dar hade harf hastan va bayed nashnide gereft
  man ye tok hastam torketabriz va ba yek pesare gilak ezdevaj kardam ke fekr mikonam behtrin entekhabe zendegim bode
  tork-fars-gilak vaya har meliyat
  va ghomi AVALIN MOSHAKHASEYE VOJODESHON ENSAN BODANE KE AGE VAGHEAN IN RO HAME BEPAZIRAN HARGEZ INTORI HARF NEMIZANAN

  solmaz

  ۵ آبان ۸۸ در ۱۲:۴۰ ب.ظ

 67. درود
  این متن رو خوندم حس ناسیونالیستی من جوشید!و حتی به دانشم افزود
  سپاس

  هدیه

  ۲۷ فروردین ۸۹ در ۱:۵۹ ب.ظ

 68. [این کامنت به دلیل توهین حذف شد]

  پیمان آقبلاغی

  ۸ خرداد ۸۹ در ۴:۴۳ ب.ظ

 69. به نظر من این القابی که میدهند نشون دهنده کمبود فرهنگ و اطلاعات اون ادما ست وگرنه هیچ وقت بافرهنگ ترین ومتمدن ترین مردم ایران رو با این القاب نمی شناختن

  ارشام اسمانی

  ۱۱ خرداد ۸۹ در ۲:۲۱ ق.ظ

 70. [این کامنت به دلیل توهین حذف شد]

  افشین ترکزاده

  ۳۰ خرداد ۸۹ در ۲:۱۳ ق.ظ

 71. سلام دوست عزیز مطالبی که نوشتید بسیار زیبا و منطقی بود تنها یک ایراد کوچک به نوشته های شما دارم و آن اینکه واژه گیل ودیلم یک واژه جدید نیست و از قدیم در تمام منابع تاریخی از قبیل ویس و رامین و شاهنامه فردوسی این واژه به گونه ای پیوسته آمده که این احساس را در خواننده القا می کند که این دو قوم در حقیقت یک روح در دو بدن هم هستند و در حقیقت هم اینگونه است البته این را هم بگویم که به مردم لاهیجان و آستانه و برخی از دیگر مناطق شرق گیلان هم اکنون نیز دیلمی گفته می شود همانطور که می دانیم میر ظهیر الدین مرعشی تاریخ نویس نامی مردم گوکه و کیسم آستانه را دیلمیان می نامددر حالی که این دو روستا کاملا در جلگه گیلان واقعند و همانطور که می دانیم در قسمتهای وسیعی از غرب و شرق و جنوب گیلان در گذشته و در حال بسیاری از کوه نشینان را که در روستا زندگی می کردند گیلکان تشکیل می دادند که به این دلیل است که در تاریخ هیچگاه گیل و دیلم چندان با هم متمایز نبوده اند که اگر بوده باشند بایستی اکنون قوم دیگری با نام و فرهنگ مستقل دیلمی در شمال ایران می داشتیم که نداریم .در کل اکثر دیلمیان را گیلکان تشکیل می داده اند وللی پاره ای از دیگر اقوام از جمله تالشها و تاتها و طبری ها نیز در بین دیلمیان وجود داشتند تمام دیلمیان از یک قوم و نژاد مشخص نبودند و به یک گروه انسانی متشکل از اقوام مختلف شمال ایران با محوریت و اکثریت قوم گیل ، دیلمی گفته می شده است همانطور که اکنون اینطور است و بین مردم جلگه و کوهستان گیلان از نظر نژادی تفاوتی نمی توان اکنون قائل شد در دوران کهن نیز چنین بود و مردم سایر مناطق ایران به تمام کوه نشینان شمال ایران دیلمی می گفتند و تمایزی بین آنها قائل نبودند در حالی که بین دیلمیان هرکس خود را متعلق به قومی می دانست در کل مردم شمال ایران همیشه و در طول تاریخ ایران به جنگاوری و شجاعت مشهور بودهاند علی الخصوص مردم گیلان که تا زمان شاه عباس کبیر مستقل از ایران بوده اند و در زمان شاه عباس استقلال آنها گرفته شد و چشم ما به جمال مغولهای مناطق مرکزی و کویری ایران که که مانند مغولهای مغولستان که از صحرای سرد خشک و بی آب و علف گبی برخاسته اند این مغولهای هموطن ما نیز از شنزارها و نمکزارها و کوهستان های خشک و بی آب مرکز ایران برخاسته اند وبه همان دلیل که اعراب بادیه نشین صحاری عربستان خود را برتر از دیگران می دانستند اینان نیز دچار مالیخولیا شده خود را مرکز عالم و آدم پنداشتند و فکر کردند که دنیا به دور وجود مبارک ایشان می چرخد خلاصه چشم ما به جمال چنین موجوداتی روشن شد که از تساهل و تسامح چیزی نمی دانستند و تعصبات کور و بیجا را دلیل غیرت!!! ما شمالیها شدیم بیغیرت اما سایرین که آبا و اجدادشان بارها و بارها در هجمه هایبیگانگان به ایران دسته جمعی مورد تجاوز دسته جمعی مغول و اسکندر و …. واقع شده بودند شدند غیرتمدار و صاحبان ششدانگ فرهنگ و تمدن ایران که حتی حاضر نیستند سر مویی از این تمدن را به ما ببخشند نمونه اش اینکه هرگاه در شرح تاریخ به تاریخ پرافتخار گیلان و دیلمان و طبرستان می رسند ناگهان آیه صم بکم و هم لا یعقلون بر آنها نازل شده و مانند الاقی که تیپا خورده باشد از روی این صفحات تاریخی میپرند و ناگهان از دولت صفاریان به دولت غزنویان می رسند یا از هجوم عرب به حکومت طاهریان.
  امیدوارم همیشه موفق و سر فراز باشیدهمشهری شما نیما

  نیما

  ۲۶ آبان ۸۹ در ۲:۰۱ ق.ظ

 72. بیائید اهانت به قومیتهای ایرانی پایان دهیم . همه بار یک داریم و برگ یک شاخسار ، قطره های یک بحریم و از یک نسیم در اهتزاز

  Mahin Abedini

  ۱۷ آذر ۸۹ در ۸:۲۷ ب.ظ

 73. بله پس چی پس فکر کردی،

  javid_abay

  ۱۷ آذر ۸۹ در ۹:۴۱ ب.ظ

 74. تی دست درد نکونه کی امی دیله حرفه بزی !
  امو همه تایی بی غیرتیییییییییییییم !

  گلی

  ۱۷ آذر ۸۹ در ۱۱:۰۴ ب.ظ

 75. دوستانی که در نوشته شان از قوم گیلک نام می برند باید توجه کنند که زبان گیلکی و زبان فارسی در ریشه یکی هستند گیلک ها ، فارس ها ، کرد ها ، آذربایجانی ها و بلوچ ها،افغانی ها ، تاجیک ها ، و …. از یک فرهنگ و تمدن هستند. به گمان من ما نباید مرزهای مصنوعی بین مردم بکشیم.

  مزدک

  ۱۷ آذر ۸۹ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

 76. salam,
  man gilak hastam be hamin dalil matlabetoon baram kamelan rooshan bood amma bishtar az khode matlab comment ha va javab haye shoma ro doost dashtam, man ta hala nashenide boodam ke kasi be gilak ha vaghean bad dahani kone, manzooram neveshteye Akbar va Ramine!!! amma az javab e shoma be ona va be khosoos be masoome kheili khosham omad.
  mikhastam begam ke yek dalil ham khode ma hastim ke khodeman ro koochak mibinim, masalan man har rooz mahal e karam baraye nahar berenj mikhordam va sedaye 2 ta az hamkar ha dar omad ke hamishe to berenj mikhori!!! va javab e man in bood ke ” ma rashti ha bedoon e berenj roozemoon shab nemishe va badesh kammi raje be in goftam ke ghadim ha mardoom dar shomal sobhane ham berenj mikhordan va dar morede kar e zanan dar mazra’e va naghsh e faal anan dar eghtesad goftam,…. va hameye ina ro ba eftekhar va ghodrat bayan kardam,, ” chon vaghean ham be in chiz ha eftekhar mikonam .. va az oon be baad man bozorgtarin ehsasatam ro be zaban e Gilaki bayan mikonam, va hamishe migam ke man ba gilaki behtar mitoonam ehsasam o bayan konam ta farsi choon dar omgh e ehsasam rashti vojood dare. ( chi mitoone jaye ” ti bala mi sar ” o begire!!) .. rastesh inghadr ba hayajan va eftekhar dar morede gilan harf mizanam ke hesse khoshayandi va ehteram o be vojood avordam. albate hamishe inghadr asoon nist
  vali be har hal khodemoon ham naghsh darim.

  maryam

  ۱۷ آذر ۸۹ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

 77. salam va sepas.
  be nazare bande joz jomleye akhari ke ye kami efrati va khashmginane bud(!), matne khubi bud…:)

  nafiseh

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۱۲:۰۹ ق.ظ

 78. واقعا همون بدبختی و گرسنگی و بیسوادی حق همین امثال اکبر ها و معصومه هاست! حقا که آغا محمد خان قاجار خوب فهمیده بود که با این مردم دریوزه و باد به پرچم چه سیاستی رو در پیش بگیره که بتونه بر آنها حکومت کنه! شعارش این بود: مردم رو در گرسنگی و بی سوادی نگه دار و حکومت کن!
  براشون متاسفم واقعا! باورتون نمیشه چیزهایی منِ گیلک از این کویر نشینان خوش غیرت دیده ام که هنوزم باورم نمیشه!
  زنان کویر نشینی که به راحتی به شوهر خودشون خیانت میکنند و دوست پسر داشتن رو نه در خفا بلکه آشکار به هم اعلام میکنند!
  نمیگم و نمیتونم بگم استان عزیز ما پاکتر از کعبه است! میدانم در همین خطه سرسبز شمال هم مانند دیگر شهرهای ایران از هم گسسته و خراب آباد بی بند و باری و اغتشاش دیده میشه اما فرد خائن خیانت خودش رو جار نمیزنه و اون رو مایه افتخار خودش قرار نمیده!
  آنانی که همواره بی غیرت بودن گیلانیان رو به رخ کشیدند بی غیرتی مانند تف سر بالا به صورت خودشون برگشت چنانکه در شهر مذهبی ای مانند قم و مشهد بی بند و باری و فساد غوغا میکنه!

  نیلوفر

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

 79. آقا دست گلت درد نکنه
  واقعا گل کاشتی
  خیلی این متنت به من حال داد

  mostafa

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۱:۰۵ ق.ظ

 80. درود بر گیل مردان و گیل زنان

  هر چی گیلانی جانا قوربان

  قلم نویسنده طلا و نفسش حق

  هر کی گویه گیلانی بی غیرته معلومه اشانا گوذر انزلی نکفته داره امی غیرته اوشانا حالی بوکونیم

  آرمین

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۱:۱۶ ق.ظ

 81. besyar besyar alibood,bayad eshare konam ke jaye negarani nist,chon aghaliyati ke dar jame’e az in sefatha estefade mikonan afradi hastan bisavado bi farhang ke hich etelei az tarikho adabo farhange balaye mardomane gil nadaran.

  amin

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۱:۴۷ ق.ظ

 82. ای ول خیلی عالی بود دستت درد نکنه آبجی عزیز و محترم خودم زحمت کشیدی حتما حسته شدی

  بابومتین

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۲:۳۵ ق.ظ

 83. پاسخی به اکبر:
  همچنان میگویی دانشگاه که انگار خودت دانشگاه میروی یا میرفتی و بس.
  از هرکه میخواهی بپرس یا ببین دختران گیلانی باهمان ظاهری که دارند به خانه میروند و میآیند.ولی اگر دقت کنید متوجه میشوید دانشجویان(همه را نمیگویم) دختر شهرهای دیگر هنگام سر زدن به خانه و دیارشان تبدیل به یک قدیسه ی مو مشکی میشوند در حالی که در دانشگاه (هنگام دوری از خانواده)با موی سپیدو زرد و وضعی که خودتان بهتر میدانید میگردند.
  و به این مساله اعتقاد کامل داشته باشید که هیچ فرد سالمی ترس بیجاندارد (هنگام رفتن به خانه و دیار تغییر شخصیت و ظاهر نمیدهد)

  محمد

  ۱۸ آذر ۸۹ در ۳:۲۴ ق.ظ

 84. شمه دست درد نکانه شمه فدا بواشم تی بلا می سر

  محلی ریکا

  ۲۰ آذر ۸۹ در ۱۲:۲۷ ق.ظ

 85. eyyyyval!!!!ti dast dard nookoone!!!

  farehe

  ۲۰ آذر ۸۹ در ۴:۰۲ ب.ظ

 86. مو تازه ورگ بیاتم اول از همه هم بومام خواستنی مطلب بوخوندم چره انقد زرخید؟خا دعوا بیگیریم؟نویشتن با امره مهربون چکونی؟ای مطلبون ویشتر امره جه هم دورتره کونه به قول ایته پیله ادم :هیچ کس به قطار ایستاده سنگ نمیزند اما وقتی راه افتاد…تاوان جلودار بون ترقی خواهی حرکت مردم ایران در ۱۰۰سال پیش ایجور حرف خوردن ایسه.الانم هیچکی امی همره کاری ندره چون نه جلوداریم نه همره .عقب دکتیم عقب افتخار ای توهین و تهمت هم امی قدیم گیله مردون شینه

  کورلیف

  ۲۰ دی ۸۹ در ۸:۱۰ ب.ظ

 87. اصالتا گیلانی هستم اما به دلیل نوع کارم تقریبا در اکثر شهرهای ایران مدتی بوده ام. یکی از مسایلی که برای مردم در اغلب شهرهای غیر از شمال ایران جذابیت دارد، امردبازی است؛ چیزی که با همجنس بازی که برخاسته از تمایل ذاتی و هورمونی افراد است متفاوت است. به دلیل ارتباط باز زنان و مردان با یکدیگر، امرد بازی به عنوان یک فرهنگ عمومی در شمال ایران بسیار کمتر مشاهده می شود. مورد دیگر که در برخی شهرهای کویری مشاهده می شود برقراری روابط غیر اخلاقی در لفافه ارتباطات دوستانه است؛ واقعا برای ما گیلانیان بسیار ناپسند است که در خانواده ای وارد شویم و نان و نمکش را بخوریم و سپس به ناموسش چشم طمع داشته باشیم. ولی بارها برخورد کرده ام که در کمال ناباوری هموطنان کویری ما پس از پذیرایی شدن و تناول از سفره دوستشان، شروع به تعریف از رفتار سکسی زن یا دخترش کرده اند.

  فرامرز

  ۲۲ دی ۸۹ در ۳:۰۴ ق.ظ

 88. پس این شاهکار از تو بود!…

  شیرین

  ۲۲ دی ۸۹ در ۶:۴۷ ق.ظ

 89. سلام و تبریک فراوان بخاطر راه اندازی این پایگاه موفق گیلک زبانان. امیدوارم که چراغ این خانه(ورگ) با تلاش مستمر شما و سعی و حمایت ما گیلانی ها روشن تر از گذشته بماند.
  موفق باشید

  رضایی

  ۲۲ دی ۸۹ در ۱:۴۴ ب.ظ

 90. احسنت .
  صفحه رو لینک کردم

  یاسر ف. چ

  ۱۰ بهمن ۸۹ در ۹:۴۹ ب.ظ

 91. به نظر من این مسائل از زمانی شروع شد که ” میری رشتی ” شد هنرمند سینما و هر چی نقشهای ….. رو بازی کرد و امروزه خیلی ها مردم گیلک رو با جلف بازیهای میری مقایسه میکنند .
  به شخصه خیلی به این مسئله ایمان دارم که صدا سیما میتونه تاثیر گذار باشه ، یه فیلم تو ماه رمضون پخش شد که داد اصفهانی ها رو در آورد به نظر من اونها حق داشتند

  یاسر ف. چ

  ۱۰ بهمن ۸۹ در ۱۰:۰۲ ب.ظ

 92. نباید که حرف همه رو جدی گرفت اونایی که اینطوری میگن همینقدر میفهمن چرا براشون توضیح میدین؟؟؟

  nazanin

  ۲۳ بهمن ۸۹ در ۱:۵۳ ب.ظ

 93. گیلان چون نسبت به دیگر مناطق در هنر و فرهنگ پیشتاز بوده و اکثر مناطق به دلیل خشک مذهب بودن نمی توانستند بسیاری از واقیتهای ملموساجتماع رو درست ببینند و گیلانیها چون در این عرصه ها فعالیت می کردند برایشان غیر قابل باور بود در حالیکه الان بی بندو باری و فحشا و بی غیرتی به قول این اقوام در خودشان موج می زند و در مورد نوشته خانم معصومه هم می خواهم بگویم که خانم این مشکلی را که شما در مورد عروسی گیلان می گویید این به غیرت و … ربط ندارد خانم گیلانیها زن و مرد از دیر باز دوشادوش هم در خوشیها وغمها دستگیر یکدیگر بوده اند و قبل از اینکه شرع بگوید آنها به تساوی حقوق زن و مرد ایمان داشتند

  جاوید خوشدل

  ۲۷ بهمن ۸۹ در ۳:۵۴ ق.ظ

 94. من امید وارم در این سالها بتوانم سریالی در مورد زندکی رعنا بسازم و به بسیاری از افرا دلیری های رعنا رو نشون بدم و غیرت برای غیر گیلکها معنی کنم

  جاوید خوشدل

  ۲۷ بهمن ۸۹ در ۳:۵۶ ق.ظ

 95. عالی بود همشهری
  حرف دل بزی
  تی دس قربون

  MaaH

  ۱ اسفند ۸۹ در ۱:۵۰ ب.ظ

 96. ته خنا بدون

  frahata

  ۲ اسفند ۸۹ در ۱:۵۳ ب.ظ

 97. شاید به نظر خیلیا بد باشه یا خنده دار
  اما هدف من جایزه ی نوبل گرفتنه
  و تصمیم دارم روزی که میرم روی سن برای جایزه ام با لباس قاسم آبادی برم
  دامن چین چین رنگی
  روسری سفید قلاب بافی و ….
  هر چند تو منطقه ای که مامان و بابام دنیا اومدن حتی مادربزرگام هم لباس قاسم آبادی نمیپوشیدن اما حس می کنم یه بخشی از هویت گیلان و گیلانیه…
  من با افتخار میگم گیلانیم اما چون جای دیگه دنیا اومدم و حتی شناسنامه ام صادره از گیلان نیست نمیتونم گیلکی حرف بزنم
  اما چون مامانم تقریباً دایره المعارف ضرب المثل های گیلکیه با همه حتی رئیسم و استاد دانشگاه از ضرب المثلهام استفاده می کنم
  من به هویتم افتخار می کنم
  نمیگم گیلانی نبودن ضد ارزشه اما برای من گیلانی بودن ارزشه!!!!
  از نظر من هدف باور کردنه خوده
  من حتی برای این اصالت برای وجین رفتم تو مزرعه
  اونقدر خسته شدم که با بلوز شلوار نشستم وسط بیجار!
  چون برعکس خیلی از دخترهای روستا به نظرم کاری که اجدادم انجام میدادم باعث افتخار منه!
  دستون درد نکنه بابت حرفاتون که دلم رو خنک کرد…

  MaaH

  ۳ اسفند ۸۹ در ۱۱:۱۱ ق.ظ

 98. جغرافیا به خودی خود هیچ افتخار یا سرشکستی ندره ای آدمونن کی باعث افتخار یا سرشکستگی ایته محل بنن مثال کربلا خو ارج قرب از امام حسین هایته نه امام حسین از کربلا-حالا باید بیدینیم که امو گیله مردون باعث چی ایسیم .من آنم که رستم بود پهلوان گیلان ره نان وآب نبه. گیرم امی پیر ومار صد سال گذشته مین جلودار ترقی خواهی زنان در ایران بد اینه مدال شجاعت هم جوکهایی ایسه که مردانه گیلک ره چاگون.نسل امروز چی بوده اماها چقدر مایه افتخار گیلان ایسیم واخوب ببیم گذشته مین نوخوسیم

  کورلیف

  ۵ اسفند ۸۹ در ۹:۵۱ ب.ظ

 99. درود
  تی دس ساق کا یه جوری ها مطلبا بتانستبی سراسری ترا کوده بی خیلی بهتر بوستی
  گیلک بمنی

  فرزین کارگر

  ۱۲ اسفند ۸۹ در ۹:۱۰ ق.ظ

 100. جناب شهریار یه شعر داره با ترجیع بند

  الا تهرانیا انصاف می کن
  خر تویی یا من

  برات جالب خواهد بود
  تو وب یه سرچی بزن.

  دومان

  ۲۱ فروردین ۹۰ در ۱:۳۸ ق.ظ

 101. بروید مردان و زنان مرکز نشین و کویر نشین را ببینید. زن چادر سرش است اما زیر چادرش چند دوست پسر دارد و مرد ظاهرا مومن است و در باطن ، صیغه و فاحشه پولی و رابطه با پسر بچه ها. بیجه که معرف حضورتان هست یا سعید حنایی از مشهد با آن انحراف های مشعشع

  سپهر

  ۲۸ فروردین ۹۰ در ۶:۵۹ ق.ظ

 102. به اونهایی که میگن گیلک بی غیرته…میگم غیرت یعنی چی؟ مثلا اونهایی که غیرت دارن چه گلی به سر خودشون و این مملکت زدن که گیلکا رو بی غیرت میدونن!!! ما در دنیا بی غیرتی نداریم الا اونهایی که ادعای غیرت دارن

  میرزاکوچک خان

  ۵ اردیبهشت ۹۰ در ۳:۴۹ ب.ظ

 103. درود بر شما که با کلام شیواتون تونستید حق مطلب رو ادا کنید.باید بگم که من یک گیلانی هستم و به گیلانی بودنم افتخار میکنم.و همیشه با غرور نام گیلان رو به زبون میارم.نه فقط بخاطر گذشته ی درخشانش که خیلی ها در اینجا بهش اشاره کردن بلکه مردم امروز گیلان هم جای افتخار زیادی دارن بخاطر فرهنگ غنی و سختکوشی و سادگی و مهربونی زیادشون که نظیرش رو توی کمتر نقطه ی دیگه ای از این کشور میشه دید.

  ش چ

  ۲۱ اردیبهشت ۹۰ در ۱:۴۶ ب.ظ

 104. روایت است که در گذشته های دور پادشاهی هوسران در شهری حکومت می کرد. او دائما در حرمسرای خود مشغول هوسرانی با کنیزان و غلامان خود بود. از آنجائیکه اکثریت مردم شهر محروم و عقب افتاده بودند و جایگاه شاه را جایگاهی والا میدانستند هیچگاه به خود اجازه تفکر به درست یا غلط بودن اعمال شاه را نمیدادند به جز اقلیتی دنیا دیده که در میان مردم شهر دارای اعتبار بوده و هرازگاهی برعلیه شاه هوسران مبارزاتی را شکل میدادند و مردم را آگاه میکردند که یک پادشاه هوسران و همجنس باز لیاقت پادشاهی و حکمرانی بر آنها را ندارد.
  این اقلیت تهدید بزرگی برای شاه محسوب میشدند و فکر شاه را بشدت مشغول کرده بودند تا اینکه شاه تصمیم میگیرد تا دیر نشده دستور بده که جارچی ها داخل شهر جار بزنند “خداوندگار عالم حکمران شهر این فرصت را به بندگان حقیر خود داده که با در اختیار گزاردن خود برای پادشاه هوسران نشان شرافت و مردانگی را کسب نمایند تا از امتیازات این نشان والا برخوردار شوند”.
  غالب مردم بدون هیچ تاملی در مورد زشتی این کار به سرعت خود را به درب منزل حکمران رساندند تا بدینوسیله بتوانند این نشان پرافتخار را کسب کنند. اقلیت مردم دنیا دیده شهر سعی به روشن کردن مردم به زشتی این کار کردند ولی جز برای عده ای معدود چندان تاثیری نداشت.
  یک عده به طمع نزدیکی بیشتر به شاه و کسب نشان مردانگی و شرافت از طرف پادشاه و عده ای هم بدلیل امتیازات عمده ای که پادشاه برای این طرح در نظر گرفته بود راغب به تن دادن به این ذلت شدند.
  شاه که استقبال باورنکردنی مردم را دید تصمیم گرفت که بین آنها رقابتی ایجاد کند بطوریکه به ازای هر بار تن دادن به این ذلت یک خط شرافت و مردانگی بر روی دستان هر شهروند حک کنند که تعداد خطوط بیشتر نشانی از درجه ی بالاتری از شرافت و مردانگی بود.
  از آن پس مردم بی لیاقت و عقب افتاده چیزی برای عرضه کردن برای همدیگر داشتند آنها خطوط مردانگی و شرافت خود را می شمردند و به همدیگر پز می دادند.
  اقلیت مردم دنیا دیده و متفکر شهر پس از مدتی مبارزه وقتیکه دیگر متوجه شدند کاری از دستشان ساخته نیست دست به مهاجرت از آن شهر زدند.
  سالها گذشت تا اینکه این حرکت زشت برای مردم شهر به شکل یک عادت درآمد و دیگر مردم بدون اخذ هیچ امتیاز و خطی خود داوطلبانه تن به این ذلت میدادند آنها دیگر خود را سرشار از مردانگی و شرافت میدیدند و مردمانی را به تمسخر میگرفتند که روزگاری در آن شهر بدون حتی یک خط شرافت و مردانگی با دستانی صاف در آن شهر زندگی میکردند.
  و همینگونه شد که هوسرانی های شاه همچنان ادامه یافت….

  دیلمی

  ۲ خرداد ۹۰ در ۱۱:۱۹ ب.ظ

 105. باسلام.خیلی ممنون از نوشته ی زیبا و اثرگذار شما.
  راستنش وقتی این متن رو خوندم بغض کردم.چرا باید بین مسلمانها اختلاف بیفته؟
  اگر کسی مسلمان باشه فکر نمیکنم به خودش اجازه بده راجع به برادران دینی و هم کیش یا هم وطن خودش الفاظی بکار ببره که دشمن شاد بشه.
  من خودم اصفهانی هستم.برای ما هم چیزهایی میگن.
  این چیزها به نظرم فحش هست.دروغ هست.تهمت هست.عیبجویی هست و…
  و هرکس دامن بزنه باید جواب بده.هر قومیتی ویژگی هایی دارند فقط باید اونها رو تحریف نکنیم و بد جلوه ندیم.
  با تشکر از گیلکهای زحمتکش و مهربون.

  حنا

  ۱۴ خرداد ۹۰ در ۲:۲۰ ب.ظ

 106. اقا خیلی مخلصیم . دورود بر تو . امید ان را داریم تا دیکر مدمان ایران زمین به این حقیقت اشکار احترام بگذارند

  ashkan

  ۱۸ خرداد ۹۰ در ۴:۴۶ ب.ظ

 107. من یک دورگه گیلک وخراسانیم.فکر نمیکنم بی غیرتتر از کسیکه میگه گیلک بی غیرته وجود داشته باشه.همه بخوندم همه درست بوتی برا.تی دست درد نوکنی.

  زاکا

  ۲۵ خرداد ۹۰ در ۸:۰۸ ب.ظ

 108. سلام برادر
  ازتون خیلی تشکر می کنم.
  من افتخار میکنم که ما گیلانی ها همواره از راه صحبت و ملاطفت با دشمن هامون صمبت میکنیم. چرا که هموطنان دیگر ما (آذری ) ها همواره از راه زدوخورد وارد می شوند و وضع رو بدتر می کنند.
  امیدوارم که خدا به همه مردم ما آگاهی بده.
  به والله این نژاد پرستی که داره دنیا روبه آشوب میکشه را ه به جایی نداره.
  ای انسانها نژاد برتر وجود نداره !
  آی آدمها روز قیامت خدا از شما نمی پرسه از چه قومی هستی … از اعمال تو می پرسه…..
  ای آدم …. ای هموطن….ای همشهری….ای دوست …بیا به خوب یا بدبودن اعمالت بیشتر فکر کن…..خدا هیچ دو آدمی رو مثل هم نیافریده پس کلاه قضاوت خودت رو اون هم درباره یک قوم از سرت بردار!!!!!!
  ای برادر و خواهر دست از قضاوت بردار…..
  ای ادمها…. غرور گناه مورد علاقه شیطانه….دست از غرور بردارین…
  آخر کدام دین آمد که نژاد پرستی را رواج داده باشد……به والله آن که دعوی دین کرد اساس ان را وبران کرد…..
  آی آدمها بهراسید از دشمن. دشمنی که برای پیروزی بر شما اتحاد شما را به بهانه قومیت شما از شما می گیرد.
  از شما ورگ عزیز به خاطر این دید عمیق سپاسگزارم و گله دارم از هموطنانی که به دور از انصاف قضاوت کردند.

  دختر گیلک

  ۳۰ خرداد ۹۰ در ۵:۲۱ ب.ظ

 109. سلام به همه دوستان گیلک زبانان گیلان و مازندران
  سخنم به آنانی هست که میگن گیلک ها بی غیرتن . پس اگر اینجوری هست و چیزای که ندیده اند و نظر می دهند میخوام بگویم پس توی تهران زمانی تو صندلی جلوی تاکسی ها دونفر سوار می شدند اگر پشت تاکسی کامل بود و جلو یک نفر دختر نشسته بود بعد از مدتی میدیدی که یک پسری می امد و در کنار ان دختر خانم می نشست ولی توی کل گیلان بگردی چنین چیزی نمیتونی ببینی قابل توجه کسانی که میگن گیلک بی غیرته . این بماند. و دیگر اینکه اگر تو عروسی های قومیت های ایران مخصوصا کردستانی ها برین به چشم می بینید که پسر و دختر چه اشنا و غیر اشنا دست تو دست هم دارن می رقصن پس یعنی کردستانی ها بی غیرتن. شاید گفتن این جمله درست نباشد ولی اگر یکبار تو عروسی های گیلانی ها برین می بینین که کسی حق چپ نگاه کردن به ناموس مارو ندارن و خون به پا می کنند در حالی که تو کردستان براتون تعریف کردم که چطوره. پس اگر گیلک بی غیرته پس اونا چی هستن؟ بسم الله این خط این نشون بفرما لنگرود تا لنگرودیها به اون دسته ادمها بفهمنن که غیرت چیه . شما دارین حرف از غیرت می زنین درحالی که عرب های تازی همه جای ایران رو گرفتند بیش از ۲۵۰ سال نتونستند به گیلان مازندران دست بیابند با وجود دلیرانی همچون موتا – مرداویج -وهرز دیلمی بله آقای با غیرت . گیل ها غیور و دلیر هستند

 110. دورد بر همه گیلانی و مازندرانی ها

 111. ا همیت دادن به هر چی حرف مفت وبی ربط
  به قومیت ها از جمله گیلک ها، بی غیرتیه!!!!!!!!!!!!

  آزاده

  ۱۴ تیر ۹۰ در ۴:۵۸ ب.ظ

 112. گیلکم ازتباربارانم
  ازحاشیه های سبزشمالی
  سادگی درنفسهایم جاریست
  ازاتاقم تا دریا،راهی نیست
  خاطراتم رابردفترماسه ها،باانگشتانم نوشتم
  تاهمه بدانند که من شمالی هستم،عطرشالیزار،توی دستم
  باران برخاک میتراود،مست میشوم
  شبنم برذهن گیاه میتراود،مست میشوم
  من از،زمزمه ی قمری ها،پرازهیجانم
  من از،عشق بازی پرستوها،پرازهیجانم
  ساده میخوابم،ساده عاشق میشوم وساده میمیرم
  چون که من شمالی هستم،عطرشالیزار،توی دستم
  من تورادوست دارم،اورادوست دارم،همه رادوست دارم.
  مادرم باشکوفه ها رویید
  پدرم با مه، سبزشد
  معشوقه ام راجنگل زایید
  طبیعت خدایم شد
  آری من همینم،ساده ی ساده
  چون که من شمالی هستم،عطرشالیزارتوی دستم.

  پامچال

  ۳۰ مرداد ۹۰ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

 113. درود بر گیلانی که همیشه دوسش داشتم و خواهم داشت. با اینکه گیلانی نیستم دوس دارم تو گیلان زندگی کنم…

  majid

  ۱ شهریور ۹۰ در ۹:۳۶ ق.ظ

 114. …مقدونیان…
  نخستین هجوم بزرگی که از سوی بیگانگان به خاک پاک ایران انجام گرفت حمله اسکندر مقدونی بود که با اینکه تمام ایران را تصرف کرد اما به دلیل دلاوری گیلانی ها و قوم آمارد که در آن روزگار در گیلان و قسمتی از مازندران زندگی می کرد نتوانست آن را تصرف کند؛ و در برابر این قوم پذیرای شکست شد. اسکندر، نخست یکی از سرداران معروف خود به نام “ات فرادات” را از راه مازندران به گیلان فرستاد و “پاری من ین” را نیز برای تصرف سرزمین کادوسی ها به گیلان گسیل داشت. ات فرادات به اسانی طبرستان را گرفت، اما پاری من ین نتوانست سرزمین کادوسی ها را تصرف کند و شکست خورد. او نتوانست به سپاه اسکندر در طبرستان بپیوندد. شکست پاری من ین، اسکندر را شگفت زده کرد؛ زیرا پاری من ین همان کسی بود که درباره او گفته اند “پاری من ین بدون اسکندر توانست کارهای بزرگی انجام دهد اما اسکندر بدون او هرگز نتوانست”.

  آماردها که از تازش ناگهانی ات فرادات به گیلان غافلگیر شده بودند به بلندی های کوهستانی پوشیده از جنگل پناه بردند و از آنجا با افکندن تیر، از کشته های سپاه سردار مقدونی پشته می ساختند. آماردها همان قومی هستند که تاریخ نویسان آنان را ستوده اند و آنان را مردمی توانا و دلاور دانسته اند. اسکندر که از دلاوری آماردها در جنگ شگفت زده شده بود، چاره را در گشودن راهی در جنگل دید. اما اسکندر این بار نیز کاری از پیش نبرده و اسیر شبیخون آماردها شد. جنگجویان قوم آمارد در شبیخونی تا آنجا به چادر اسکندر نزدیک شدند که اسب محبوب اسکندر “بوسفیال” را به غنیمت گرفتند و اسکندر را نیز به شدت زخمی کردند. اسکندر در پی این شکست ها دریافت که توان جنگ با آماردها را ندارد. وی سرخورده شد ودستور داد جنگل را به آتش بکشند. اما این کار نیز نتوانست آماردها را به سازش بکشاند. عاقبت اسکندر کار تصرف سرزمین آماردها را به سردارش ات فرادات سپرد و خود از گیلان گریخت. ات فرادات پس از اسکندر نیز نتوانست کاری انجام دهد و پس از مدتی خود نیز از گیلان گریخت.

  اما اسکندر نیز که برای جنگی دیگر به بابِل رفته بود در همان بابل مرگ را تجربه کرد و از بین رفت تا دیگر کسی از سپاه مقدونیان جرات این را به خود راه ندهد که به گیلان سپاهی را گسیل دارد.

  قلعه رودخان… دژی تاریخی در حوالی شهر “فومن” که قدمت آن را به دوره ساسانیان یا قبل از آن مربوط می دانند. بنابراین به احتمال، در جنگ با اسکندر و به قطع در جنگ با اعراب استفاده میشده است.

  …اعراب…
  مقاومت گیلانیان در برابر اعراب و حملات مکرر ساکنان گیلان به قزوین برای دفع اعرابی که در آنجا بودند تا جایی ادامه یافت که قزوین در بین اعراب مسلمان به “باب الجّنه (درِ بهشت)” معروف شد و خلیفه مأمون در هنگام سفر خود به خراسان، آنگاه که مردم قزوین جلویش را گرفتند و خواستند که به سبب مقاومت در برابر گیل ها و دیلمیان از آنان مالیات نگیرد، با این درخواست آنان موافقت کرد. همچنین خلیفه فتوا داد که “هر کس چهل روز در قزوین بماند به بهشت میرود” که ظاهرا این فتوا به این دلیل داده شده بود که سپاهیان عرب خلیفه از قزوین به سبب تازشهای پیاپی دیلمیان و تلفات بسیار سنگین اعراب می گریختند وعده زیادی از مردم قزوین نیز از ترس اینکه دیلمیان به سبب همکاری آنان با خلیفه مردم این شهر را قتل وعام کنند از این شهر گریختند.

  ابن فقیه همدانی می نویسد: در زمان حجاج بن یوسف ثقفی که دشمن خونخوار ایرانیان و شیعیان بود، نبردهای سخت و خونینی بین مردم گیلان و سپاهیان خلیفه روی داد که تعداد بسیاری از دو طرف کشته شدند و شکست های سختی بر سپاه خلیفه عرب افتاد. دو طرف که از ادامه این نبردهای خونین به ستوه آمده بودند تصمیم به مذاکره گرفتند و دیلمیان سفیران خود را برای گفتگو به بغداد فرستادند. در این هنگام حجاج برای ترساندن گیلک ها (دیلمیان) نقشه ای را که با کمک آگاهان به سرزمین دیلمان و گیلان کشیده بود را پیش آورد و گفت “یا تسلیم شوید و مالیات بپردازید، یا به کمک این نقشه بر سرزمینتان چیره خواهم شد و آن را تصرف خواهم کرد”.

  دیلمان – لونک

  آبشار لونک… منطقه ای گردشگری در “دیلمان” شهر “سیاهکل”؛ از جمله مناطق نبردگاه با اعراب

  فرستادگان دیلمیان گفتند “ای حجاج! در این نقشه نشانی از سواران ما نیست؛ و چون بدانجا درآیی انان را نیز خواهی دید!”.

  به دنبال این موضوع نبرد دوباره شروع شد و حجاج این بار پسرش را به جنگ دیلمیان فرستاد که سپاه بزرگ او نیز به سرنوشت سپاهیان پیشین دچار شدند و پس از چند ماه نبرد با دادن تلفات سنگین ناچار به عقب نشینی شدند.

  همچنین حجاج دستور داد تا بین کوفه و قزوین برجهای بسیار بلند ساختند و هرگاه که قزوین مورد تازش واقع شد، روزها با فرستادن دود به آسمان و شب ها با روشن کردن آتش به کوفه خبر داده شود تا سپاه برای دفع حمله دیلمیان ارسال گردد. هر چند که این تدبیر نیز چاره گشا نبود و دیلمیان همواره به پادگانهای اعراب در قزوین یورش میبردند.

  وفا

  ۱۰ شهریور ۹۰ در ۲:۰۳ ب.ظ

 115. کی گفته گیلک ها بیغیرت هستند.بیا بهشون حرفی بزن تا بهت غیرت رو نشون بدن.شمره واتورا گوته درینا.

  ایلجیمای سیاهکل

  ۲۵ شهریور ۹۰ در ۷:۴۴ ب.ظ

 116. خیلی جالب بود
  آفرین
  واقعا گیلان سرزمین دلیرانه

  کرد ایرانی

  ۳ مهر ۹۰ در ۶:۵۵ ب.ظ

 117. سپاس ویژه از ورگ که زحمتکشان راستین و بی ادعای عرصه ی پربار فرهنگ، تاریخ و ادب گیلان کهن هستند. (که همه خصوصا شهروندان غرب مازندران باید بدانند که نام گیلان باستان فراتر از استان گیلان است که این تقسیم بندی های سیاسی نتیجه ی نفوذ سیاسی رضا پهلوی است. چه بسا که تا دوران قاجار تا شهسوار(تنکابن) گیلان محسوب میشده.)
  نظر برخی غیر گیلک های بی فرهنگ چنان مرا به تعجب واداشت که حتی پاسخ دادن به آنها را جایز نمیدانم و برای خطاب کردنشان هرچه بگویم بی ادبیست!! حتی به حیوانات زبان بسته…!!! فقط می گویم غیر انسانان! بلی، فقط می گویم تا بدانند(اگر واقعا نمیدانند که من بعید می دانم ندانند! که اگر نمی دانند حتما تلاش کنند بدانند، بقول ابن یمین:
  آنکس که بداند و بداند که بداند
  اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
  آنکس که بداند و نداند که بداند
  بیدار کنیدش که بسی خفته نماند
  آنکس که نداند و بداند که نداند
  لنگان خرک خویش به منزل برساند
  آنکس که نداند و نداند که نداند
  در جهل مرکب ابدالدهر بماند

  بسیاری از مثالها همچین تاریخی هم نبودند که برخی عزیزان آنها را مربوط به عهد عتیق دانستند!!! میرزاکوچک بزرگمان، هیبت بانویمان و بسیاری از اسطوره ایی که نامی از آنها آورده نشده مربوط به تاریخ معاصر گیلان هستند! در جواب آن نادانی که میگفت لکاته های دانشگاهمان فلان جایی بودند فقط همین را بگویم که من کارشناسی ارشد خود را در سرزمین تو گرفتم و فجایع بسیاری را از نزدیک دیدم!!! تو دیگر دهان کثیفت را ببند… و برای دوست نادانی که می گفت داشتم داشتم مهم نیست دارم دارم مهم است می گویم ای نادان، مگر پروفسور سمیعی ها، پروفسور رضاها و… ما را نمی بینی یا خودت را به نفهمی زده ای!!!!؟؟؟ شهیدانی که داستان شهادتشان بیشتر به افسانه ها شبیه است را چه!؟ می دانی شهید املاکی چگونه قهرمانانه جانش را برای سرزمینی که سرزمین اجدادیش هم نبود (تا قبل از شاه عباس گیلان همواره حکومتهای مستقل و یا در بدترین شرایط نیمه مستقل بوده است)فدا کرد؟!
  تاریخ سرزمین گیلان در گذشته های دور و نزدیک همواره و همواره و همواره ثابت کرده است که مردم این سرزمین باستانی همواره و همواره و همواره “به وقتش” با غیرت ترین این سرزمین هستند. فرهنگ بالا و احترام به انسانیت انسانها و خصوصا زنها بی غیرتی ، نادانی و بی شعوری کسانیست که آنهارا بی غیرتی میدانند.
  با احترام به تمامی ایرانیانی که پاسخی محترمانه و نگاهی انسان گون به این نوشته و این قبیل نوشته ها دارند می گویم که ما دستتان داریم فقط باید به شیوه ی فرهنگی که هزاران سال با آن پرورش یافتیم باید روشنگری کنیم و به کسانی که نمی دانند یاد آوری کنیم که جریان گیلک ها (رشتی ها) به چه صورت است.

  سیاهکل

  ۱۲ مهر ۹۰ در ۱۰:۲۷ ق.ظ

 118. عظمت سپاه دیلمیان در ارتش ایران باستان چشم‌گیر بوده و در شکست والرین، امپراتور روم اثرگذاری شگرف‌شان مؤثرترین عامل این پیروزی بوده است. سپاهی که دو و نیم قرن در برابر هجوم اعراب در حالی که تمام ایران به چنگ تازیان افتاده بود مقاومت کرد و مبارزه دلیرانه «موتا» سردار دیلمی، در برابر اعراب از افتخارات بزرگ این سرزمین است.
  البته با توجه به شواهد وکتب تاریخی به نظر می رسد این لباس دیلمیان در زمان های دورتر کمی متفاوت ار این طرح باشد.
  بجای نیزه بلند از زوبین(نیزه دو سر) کوتاه استفاده می کردند و هر فرد سه زوبین همراه داشت و کلاه خود هایشان مخروطی شکل بوده و از سپر های رنگین بسیار بزرگ نیز استفاده می کردند.
  دیلمان که امروز بخش کوچکی از سیاهکل است روزگاری وسعت بسیار داشت، به طوری که یک سویش مازندران و سوی دیگرش قزوین بود. (از مناطق گردشگری و زیارتی این شهرستان می توان منطقه زیبای اسپیلی، لونک، تی تی کاروانسرا (دوره صفویه) غار اسپهبدان، مناطق باستانی قلعه کوتی، کوه بس، بقعه آقا سید ابراهیم ( از فرزندان امام موسی کاظم(ع)) را نام برد). با توجه به نقشه ای که در مسالک و ممالک استخری رسم شده، می توان چنین نتیجه گرفت که دیلمستان ناحیه وسیعی بوده که شامل نواحی جنوبی گیلان فعلی تا قزوین می شده و رودبار زیتون که در سر راه قزوین به رشت قرار دارد و رودبار الموت و همه کوهستان های اطراف تا مازندران را دربرمی گرفته است. دیلمیان برخلاف سایر نقاط ایران که اغلب با جنگ و شمشیر به اسلام رو آوردند، دو قرن و نیم بعد از هجوم اعراب و آن هم با فکر و اختیار، با جان و دل دین اسلام را پذیرفتند و این دیار را پایگاهی امن و مطمئن ساختند برای علویان و خاندان نبوی که برای نجات از خلفای عباسی به گیلان پناه آورده بودند. در واقع با وجود تمام لشکرکشی هایی سرداران اسلام مساکن دیالمه بر روی ایشان گشوده نشد و این طایفه سر تسلیم فرود نیاوردند و به همان کیش قدیم و آداب باستانی باقی ماندند. از مسلمین تنها کسانی که توانستند در این ناحیه نفوذ کنند، سادات علوی بودند که در خلافت متوکل و مستعین به علت آزار این دو خلیفه به کلیۀ علویان به کوهستانهای دیلم پناه جستند. این طایفه پس از مدتی اقامت در آن حدود موفق به جمع پیروان و یارانی کثیر شدند بطوریکه این دیار به پایگاهی قدرتمند و مطمئن برای اسلام مبدل شده و اسلام به دست ایشان در خاک دیلم انتشار یافت. مردآویج بنیانگذار سلسله آل زیار بود. وی حدود یک قرن فرماندهی تیره‌های گیل و دیلم را بدست گرفت و با در هم شکستن قشون مقتدر خلیفه عباسی، فرمانروایی دودمان ایرانی زیار را از طبرستان در شمال تا خوزستان در جنوب برپا ساخت. بین قرن های سوم تا چهارم هجری در ایران حکومت های نیمه مستقلی شکل گرفت که اصطلاحا آنها را حکومت های متقارن می نامند. در بین این حکومت، دوره حکومت آل بویه از عظمت و ویژگی خاصی برخوشردار است چون ضمن مقبولیت عام یافتن به لحاظ مدارا با مردم، توانستند بغداد مرکز خلافت عباسی را فتح نمایند. دولت آل بویه که برآمده از سرزمین دیلم و گیلان بود، در اندک زمانی پیشرفت فراوانی در تمامی زمینه ها نمود که اوج این پیشرفت و اقتدار در دوره عضد الدوله دیلمی است. عضد الدوله توانست با درایت و تلاش خود خدمات فراوانی در تمامی زمینه های علمی و عمرانی به جامعه ایران نموده و نام خود را به عنوان اولین شاهنشاه ایرانی بعد از اسلام در تاریخ ثبت نماید. ابن طقطقى (۷۰۱ – ۶۶۰ هجری) در کتاب «الفخرى فى الاداب‏السلطانیه و الدول الاسلامیه‏» درباره دولت آل بویه مى‏نویسد” « آل بویه برعالم‏چیره شد و مردم جهان را مقهور خود کرد و بر مقام خلافت استیلایافت. پادشاهان آل بویه خلفا را عزل و نصب کردند، و وزرا رابه کار وا داشتند و از کار برکنار نمودند، و بدینسان کلیه‏امور بلاد عجم و عراق را زیر فرمان خود درآوردند و رجال دولت‏متفقا از ایشان اطاعت کردند». از جمله صفات بارز دیلمیان اطاعت محض، فرمانبرى کامل و احترام فوق‏العاده کوچکترها نسبت ‏به بزرگترها بود. امتیاز این صفات به بن‏عمادالدوله(على بویه) برمى‏گردد که بویگان قدرت و شوکت‏خویش رامدیون او هستند. یک نمونه از اطاعت و رعایت نظم سلسله مراتبى دیلمیان آن که ‏معزالدوله برادر کوچکتر -که حاکم عراق بود- وقتى برادربزرگترش عمادالدوله را در ارجان ملاقات کرد، زمین بوسید و درحضور او سرپا بود و چون دستور مى‏داد، بنشیند نمى‏نشست. و هراندازه عمادالدوله کوشش کرد که او را در مقابل خود بنشاند،ننشست و تمام مدتى که در نزد برادر بزرگتر بود، صبح و عصر درمجلس او حضور مى‏یافت دست ادب بر سینه در برابر وى مى‏ایستاد.

  در زمان عضدالدوله دیلمی (فنا خسرو فرزند حسن) ، مشهورترین فرمانروای دیلمی، آل بویه قدرت بسیار داشتند و تقریبا سراسر ایران را تحت اختیار داشتند . عضدالدوله بدلیل علاقه به عمران و آبادی بیمارستان عضدی را در بغداد تاسیس کرد و در آن پزشکان علاوه بر درمان , به آموزش طب نیز میپرداختند . در زمان عضدالدوله ، سدی بنام بند امیر بر روی رودخانه کر بسته شد . و در این زمان کشاورزی و آبادانی رونق فراوان یافت. دوران حکومت عضد الدوله به روایت تمامی مورخان عصر طلایی حکومت آل بویه و شاید بتوان گفت دوران طلایی حکومت های متقارن است.
  مشارکت کادوسی ها(تالشی های امروزی) با کوروش بزرگ در فتح بزرگ بابل، مقاومت جانانه آماردها در برابر اسکندر مقدونی که باعث شد نا امیدانه از تسخیر این سرزمین صرفنظر کند، حملات پی در پی به مواضع اعراب مهاجم به جای دفاع صرف در طی قرن ها، تاسیس نخستین دولت یکپارچه ایرانی پس از حمله اعراب به نام آل بویه(دیلمی ها) در سراسر ایران و عراق و همچنین تحمیل نخستین شکست به قوای مهاجم و وحشی مغول ها و قتل سرکرده آنان قتلغشاه در حوالی فومن، فتح تهران و پایان استبداد صغیر و برقرای مجدد مشروطه به دست قوای گیلان به فرماندهی سردار محمد ولی خان خلعتبری تنکابنی(سپهدار اعظم) و مبارزه قهرمانانه میرزا کوچک خان و نهضت جنگل در مقابل استعمار و استبداد و… گوشه ی کوچک دیگری از افتخارات مردمان سرزمین گیل و دیلم در طول تاریخ است.
  در طول تاریخ دیلمیان همواره شکوه و عظمتی مثال زدنی داشته اند و امروز نیز فرزندان دیلم در عصر حاضر هستند وحضورشان در جهان به سان آسمانیست پر از ستاره های تاریخی،علمی، فرهنگی و ادبی که با پرورش بزرگانی که نامشان در تاریخ ایران و جهان جاوید خواهد ماند و برای همیشه باعث افتخار خطه سبز گیلان خواهند بود. دیدن نام گیلک بر بلندای نام بزرگان علم و ادب همواره به یادمان می آورد که این فرزندان توانا با وجود محرومیت ها و بی مهری ها هنوز با شکوه و غرور و بی ادعا هستند و خواهند بود و گیل مردان و گیل زنان زحمت کش علم و فرهنگ و شالی و چای نام فرزندان ماندگارشان را با افتخار برای کودکانشان روایت می کنند.

  منبع: http://www.siyahkal.com/home

  جنگجویان دیلمی

  ۱۲ مهر ۹۰ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

 119. درود ورگ عزیز
  متن تاثیرگذار شما را خواندم و با خود اندیشیدم که آیا در ایران راه گریزی از موضوعات پیرامونی غیرت و بی غیرتی و مرزهای آن وجود دارد ؟! همان غیرتی که یک شبه جان یک زن را می گیرد و یا همان غیرتی که تباه شدن زندگی یک دختر جوان را رقم می زند و یا همان غیرتی که کودکان و نوجوانان را با اختلالات روانی مواجه کرده … کدام غیرت ؟ همان غیرتی که زنان را محصور می کند و مردان را گاه بی قید و بند ؟
  فرصت داشته ام تا به بیشتر شهر های ایران سفر کنم و با زنانی روبرو شده ام که حتی اجازه ی حضور در نانوایی محل خود را نداشتند حال در این جامعه بسته که خطر فساد و جرم و جنایت به مراتب بالاتر است ، وقتی با مردمانی روبرو می شویم که نگاه شان دوخته شده به مرزهای جنسیتی نیست و زنان همانند مردان حق دارند که زندگی آزادانه خود را داشته باشند ، بله واقعیت این است که چاره ای نیست که انگ بی غیرتی را همچون مهری بر پیشانی مان بزنند

 120. با یک مشت وحشی و بی تمدن نمی شود متمدنانه رفتار کرد. تقصیر ما شمالیها این است که بسیار مهمان نوازیم. باید از این خصلت تا حد مناسب دست برداریم.
  تو تاریخ اومده که یک فارس در زمان صفویه درست پس از سرکوب گیلانیان در زمان شاه عباس سفاک و خونخوار، وارد گیلان شد و به هجو این سرزمین پرداخت ولی گیله مردان و گیله زنان او را گرفته زبانش را بریده و به جای گاو و اسب از او در شالیزار برنج کار کشیدند. شمالیها باید نسبت به یاوه گویان چنین عمل کنند.

  آرش از گیلان

  ۱۶ آبان ۹۰ در ۸:۰۹ ب.ظ

 121. سلام
  واقعا احساس غرور میکنم-واقا دستهای نازنینت رو می بوسم
  فقط از تمام گیلانیها میخوام که پشت هم باشند ، شمالی بودن خودشون رو مخفی نکنن و به گیلانی بودن خودشون افتخار کنن……………….
  تا میتونن کار کنن و به آدمهای بزرگی تبدیل بشن تا همه دنیا بدونه که گیلانی همیشه سر افرازه

  به امید روزی که گیلان و گیلانی به جایگاه واقعیش برسه

  آیدین

  ۱۹ آبان ۹۰ در ۸:۲۳ ب.ظ

 122. دمت گرم ابرارقوربان کورببه هرکی نتانه بیدینه

  majid

  ۲۲ آبان ۹۰ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

 123. سخن از سرفرازی خطه سرسبز شمال و شمالی ها همین بس که تا چهارصد سال پس از سقوط مدائن به دست تازیان همه قشون کشی های اعراب برای فتح شمال ایران ناکام ماند و بارها قشونهای خلفای اموی و عباسی زیر حملات کوبنده دلاوران شمالی هموطن من از هم پاشیدند و تا آخرین نفر از مهاجمان از بین رفتند.
  از افتخار سرزمین ما و پدران دلاور ما همین بس که اولین قومی از ایران بودند که با میل خویش مذهب تشییع را از علویان پذیرفتند و اسلام در شمال با تشییع زیدی شروع شد.
  از بزرگمردان سرزمین من همین بس که انتقام قشون کشی تازیان به ایران را دیلمیان که ساکنان کوهستانهای گیلان بودند از اعراب گرفتند و اولین بار امیر عضدالدوله دیلمی این مرد دانشمند و باخرد گیلانی بر قبر حضرت حسین بن علی(ع) بارگاه ساخت و حتی خلیفه عباسی را مجبور به شرکت در عزای امام شهیدش در بغداد ساخت.
  از دلاوری مردمان ما همین بس که مقاومت جنگل و شخص میرزا کوچک چندین سال لرزه بر اندام قدرتهای بزرگ دنیا در آن روزگار افکندند و با شهادت خویش به همه هموطنانشان درس آزادگی دادند.
  از مشاهیر معاصر و دانشمندان فعلی وطن سخنی نمی گویم که به درازا می کشد.

  کوهیار کیانی

  ۵ آذر ۹۰ در ۱۲:۳۶ ق.ظ

 124. انکه گیلانی رو بیغیرت میداند .میخواد مقداری از عقده های درونی خود روخالی کند به نظر من شمالیها ابروی ایرانن

  امین

  ۱۶ دی ۹۰ در ۱۰:۵۶ ق.ظ

 125. ما بی غیرتیم یا شما که تویه شوخیاتون با رفقاتون خوار و مادر همدیگرو به فحش میکشینو میخندین؟یه باغیرت میخوام بیاد تو عروسیه ما بی غیرتا مخصوصا املشو لنگرود به یکی چپ نگاه کنه اگه هست بهم ایمیل بده منتظرتونم کویر نشینای با غیرت

  نوید

  ۲۷ دی ۹۰ در ۳:۳۷ ب.ظ

 126. اگه فرهنگ نشونه ی بی غیرتیه پس درود به همه بی غیرتا

  مانی

  ۲۷ دی ۹۰ در ۳:۴۱ ب.ظ

 127. منم بچه املش هستمو با نظر داش نوید هم موافقم

  سروش

  ۲۷ دی ۹۰ در ۳:۴۴ ب.ظ

 128. اتهام بی غیرتی به شمالیها تنها از عقلها و فکرهای متحجر و واپس مانده قرون وسطایی بر می آید.اگر نظر اینها به بی حجابی زنان شمالی می باشد همین بس که به فتوای مرجع عالیقدر و مبارز نستوه خلق آقا سید محمود طالقانی مراجعه نمایند که حجاب زنان را اختیاری دانست و نه اجباری که اگر لچک و روبند نشان غیرت است که همه ممالک دنیا بی غیرت و بی تعصب هستند و تنها واپس مانده های ذهنی و متحجرین ایران غیرت دارند و بس.اینان غیرت را چه معنا می کنند؟من که از پدر گیلانی و از مادر مازندارنی هستم و جز زبانهای میهنم انگلیسی و فرانسوی می دانم در حیرتم از مفهوم غیرت در اذهان این بیماران.طبق تعریف اینان از غیرت همه دنیا بی غیرت اند.این نادانان نمی دانند که این اراجیف تنها برای ایجاد تفرقه و شکاف بین اقوام ایرانی می باشد؟آیا برادران ترک زبان و هموطن ما خر هستند؟تازگی لرهای ما هم خر شده اند.خوزستانی دروغگو و خالیبند و یزدی و اصفهانی خسیس و حریص؟بیاییم بیندیشیم چه کسانی از این تفرقه ها و کدورتها سود می برند؟طبق تعریف عامه از غیرت همه اقوام ایرانی و منجمله شمالی ها مردمانی غیور و سرافراز و روسفیدند تنها گناهشان به زعم متحجران آزاد اندیشی و آزادمردی و نگاه مساوی آنها به حقوق زنان و مردان است.متحجران بدانند سالهاست در شمال ایران بسیاری از خاندانهای شمالی سهم الارث را به تساوی بین فرزندان پسر و دختر تقسیم می کنند کاری که هنوز در هزاره سوم تمدن بشری در پایتخت ما تهران و در قوانین قرون وسطایی ما عمومیت ندارد.حتما این هم از بی غیرتی گیلک هاست؟

  کوهیار کیانی

  ۲۰ بهمن ۹۰ در ۱:۳۶ ب.ظ

 129. با سلام
  نوروز ۹۱ بر همه مبارک باد
  ما ایرانی هستیم. این حرفهایی که پشت سر قوم های ایرانی میگویند کار دشمنان ایران است . می خواهند بین ما اختلاف باندازند و سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن که مال انگلیسی های پدر سوخته است را اجرا کنند. مردم فهیم ایران دستشان را خوانده اند . من شاهد دلاوری های مردم گیلک و مارندران و لر و آذربایجان و خراسان و خوزستان و فارس و ترکمن و کرد و بلوچ و حتی اقلیتهای ارمنی در جبهه ها بوده ام و به این که ایرانی هستم افتخار میکنم.

  محسن

  ۲۹ اسفند ۹۰ در ۹:۳۹ ب.ظ

 130. ولی من با پیشینه گیلکی-ترکی باید داد بزنم که به نظر من گیلک بیغیرت هستش ، این یک حقیقت هست ،البته نه بخاطر جک ها و زنان مردانش ،بلکه بیغیرت هست بخاطر این که مردمش اصلیت خودشون رو فراموش کرده اند فراگیرترین گفتمان کشور در حال هزار ،گفتمان ملتهای داخل ایران هستش ،که برای تجزیه یا فدرالیسم دارن مبارزه میکنن ، اگه به تمام مقالات نگاه کنین ملتها رو عموما ترکمن ،کرد ،عرب،بلوچ و ترک میگن ، گویی همه توافق کرده اند که ملت گیلکی دیگر در ملت فارس ذوب شده است و وجود خارجی ندارد

  ن ن

  ۳۱ اردیبهشت ۹۱ در ۵:۰۲ ب.ظ

 131. داداش من خودم کرد هستم و به پهلوان معروفم ولی نه پهلوان خودم رو قبول دارم و نه بی غیرتی شما هموطن و همنژاد را می پذیرم پس دمت گرم و سرت خوش که واقعا زیبا نوشتی . ایول

  مصطفی

  ۷ خرداد ۹۱ در ۵:۳۹ ق.ظ

 132. ۱٫ سلام دوست عزیز مطالبی که نوشتید بسیار زیبا و منطقی بود تنها یک ایراد کوچک به نوشته های شما دارم و آن اینکه واژه گیل ودیلم یک واژه جدید نیست و از قدیم در تمام منابع تاریخی از قبیل ویس و رامین و شاهنامه فردوسی این واژه به گونه ای پیوسته آمده که این احساس را در خواننده القا می کند که این دو قوم در حقیقت یک روح در دو بدن هم هستند و در حقیقت هم اینگونه است البته این را هم بگویم که به مردم لاهیجان و آستانه و برخی از دیگر مناطق شرق گیلان هم اکنون نیز دیلمی گفته می شود همانطور که می دانیم میر ظهیر الدین مرعشی تاریخ نویس نامی مردم گوکه و کیسم آستانه را دیلمیان می نامددر حالی که این دو روستا کاملا در جلگه گیلان واقعند و همانطور که می دانیم در قسمتهای وسیعی از غرب و شرق و جنوب گیلان در گذشته و در حال بسیاری از کوه نشینان را که در روستا زندگی می کردند گیلکان تشکیل می دادند که به این دلیل است که در تاریخ هیچگاه گیل و دیلم چندان با هم متمایز نبوده اند که اگر بوده باشند بایستی اکنون قوم دیگری با نام و فرهنگ مستقل دیلمی در شمال ایران می داشتیم که نداریم .در کل اکثر دیلمیان را گیلکان تشکیل می داده اند ولی پاره ای از دیگر اقوام از جمله تالشها و ‘ گالش ها و تاتها و طبری ها نیز در بین دیلمیان وجود داشتند تمام دیلمیان از یک قوم و نژاد مشخص نبودند و به یک گروه انسانی متشکل از اقوام مختلف شمال ایران با محوریت و اکثریت قوم گیل ، دیلمی گفته می شده است همانطور که اکنون اینطور است و بین مردم جلگه و کوهستان گیلان از نظر نژادی تفاوتی نمی توان اکنون قائل شد در دوران کهن نیز چنین بود و مردم سایر مناطق ایران به تمام کوه نشینان و جلگه نشینان گیلان و دیلمستان تاریخی که آن موقع گیل و دیلم نامیده میشده و شامل گیلان امروزی هم میشده ( به غیر از برادران طبری ما که برای خودشان حکومت های محلی داشتند و با نام طبری در ایران شناخته میشدند ) دیلمی می گفتند و تمایزی بین آنها قائل نبودند در حالی که بین دیلمیان هرکس خود را متعلق به قومی می دانست در کل مردم شمال ایران همیشه و در طول تاریخ ایران به جنگاوری و شجاعت مشهور بوده اند علی الخصوص مردم گیلان که تا زمان شاه عباس کبیر مستقل از ایران بوده اند و در زمان شاه عباس استقلال آنها گرفته شد و چشم ما به جمال مغولهای مناطق مرکزی و کویری ایران که که مانند مغولهای مغولستان که از صحرای سرد خشک و بی آب و علف گبی برخاسته اند این مغولهای هموطن ما نیز از شنزارها و نمکزارها و کوهستان های خشک و بی آب مرکز ایران برخاسته اند وبه همان دلیل که اعراب بادیه نشین صحاری عربستان خود را برتر از دیگران می دانستند اینان نیز دچار مالیخولیا شده خود را مرکز عالم و آدم پنداشتند و فکر کردند که دنیا به دور وجود مبارک ایشان می چرخد خلاصه چشم ما به جمال چنین موجوداتی روشن شد که از تساهل و تسامح چیزی نمی دانستند و تعصبات کور و بیجا را دلیل غیرت!!! ما گیلانیها شدیم بیغیرت اما سایرین که آبا و اجدادشان بارها و بارها در هجمه هایبیگانگان به ایران دسته جمعی مورد تجاوز دسته جمعی مغول و اسکندر و …. واقع شده بودند شدند و به قول معروف ازاله بکارت شده بودند شدند غیرتمدار و صاحبان ششدانگ فرهنگ و تمدن ایران که حتی حاضر نیستند سر مویی از این تمدن را به ما ببخشند نمونه اش اینکه هرگاه در شرح تاریخ به تاریخ پرافتخار گیلان و دیلمان و طبرستان می رسند ناگهان آیه صم بکم و هم لا یعقلون بر آنها نازل شده و مانند الاقی که تیپا خورده باشد از روی این صفحات تاریخی میپرند و ناگهان از دولت صفاریان به دولت غزنویان می رسند یا از هجوم عرب به حکومت طاهریان حتی کانالهای ماهواره ای که فریاد ایران دوستیشان گوش فلک را کر کرده و درباره تاریخ پوچ و بی اهمیت مناطق دیگر ایران آسمان و زمین را به هم می بافند و خیلی هم ادّعای عرب ستیزی هم دارند در مقابل تاریخ پرشکوه گیلان خود را به کوری و کری می زنند اما از ماست که بر ماست آن زمان که ما گیلانیها از حق خودمان با منطق یا حتی اگر با زور هم شده دفاع نکنیم چه کسی از حقوق ما دفاع خواهد کرد مگر زمانی که ایران موقع هجوم اسکندر و اعراب و مغولان و …. قرار گرفت همین به اصطلاح کویر نشینها از پشت به ما خنجر نزدند و با خلیفه عباسی و دست نشاندگانش در ایران متحد نشدند تا گیلان آخرین سرچشمه جوشان رهایی را در ایران بخشکانند ؟ آیا دشمنان ما چنین کاری خواهند کرد نه صد البته که هرگز نه!!! تاریخ گیلان همواره ثابت کرده که گیلانی همیشه با روحیه ای آهنین جلوی دشمنان خارجی و داخلی ایستاده و خواهد ایستاد و آن زمان که اراده کند هیچ دشمنی نخواهد توانست روبرویش بایستد در ادب فارسی مثلی هست که میگوید (اگر مرگ خواهی به گیلان رو ) تقریبا با این معنی متداول امروزی که (اگه کلّله ات بوی سبزی قرمه میده برو به گیلان یا اگه خیلی ادّعای جنگجویی و دلاوری داری و میخای خودتو محک بزنی برو به گیلان یا به معنی دیگه اگه میخای سرتو به باد بدی برو به گیلان ) که ضرب المثلی بسیار قدیمی در ادب پارسی هست و نشان میده که اون موقع مردم ایران در مورد گیلانیان چطور فکر می کردند جالب این بود که دشمنان گیلان حتی به این ضرب المثل بد بخت تاریخی هم رح نکرده بودند ؤ آن را اینطوری در مقالاتشان تفسیر کرده بودند که ( چون در گیلان قدیم زمانی که کسی می مرد خانواده او تا چند هفته آشپزی نمی کردند و دیگران در خانه خود برای آنان غذا میپختند برای همین اگر کسی می خواست که پس از مرگش خانوادهاش به سختی نیفتند به او می گفتند اگر مرگ خواهی به گیلان رو مثل اینکه گیلانیان با آن ابهت تاریخی مشتی دریوزه بودند!!!) فراموش نکنیم که ما به عنوان یک قوم تراز اوّل در همیشه تاریخ ایران باید دشمنان را پیرو خود کنیم نه اینکه پیرو دشمنان خود شده یا با آنها مدارا کنیم آری گیلان عزیز همواره در ایران عزیز سرافراز بوده و خواهد بود و آن زمان که گیلان قدرتمند شده ایران رو قدرتمند کرده برای همینه که همیشه بین خائنان به ایران و برخی احمق های کویر نشین مردم بی هویت و تازه به دوران رسیده بعضی شهر ها دشمن زیاد داشته و داره به امید سربلندی و آبادانی گیلان عزیز و ایران عزیز .
  امیدوارم همیشه موفق و سر فراز باشیدهمشهری شما نیما

  نیما

  ۲۶ خرداد ۹۱ در ۱:۵۰ ق.ظ

 133. در جواب اون دوستمان که گیلکهر رو به خاطر خائن نبودن و تجزیه طلب نبودن بی غیرت خوانده بود باید بگم که گیلکها در ایران خود را صاحبخانه می دانند و تمام این سرزمین بزرگ و اهورایی را متعلق به خود وگرنه یک گیلک حتی اگر فارسی هم صحبت کند . هرگز خود را فارس نمی داند و هر گز از ایرانی بودن خود سرمویی کوتاه نمی آید اگر کسانی هستند که از گیلکمه خوششان نمی آید بهتر است که گورشان را از این کشور گم کنند ما هرگز به ایران خیانت نمی کنیم در مورد اقوامی هم که صحبت از تجزیه یا فدرالیسم می کنند باید بگم که شاید فدرالیسم محدود قابل بحث باشه اما آرزوی تجزیه ایران رو با خودشون به گور می برند ما نمی گذاریم که دولت حیله گر ترکیه که کردهای خودش رو سرکوب میکنه در آینده برای ما تعیین تکلیف کنه. واقعا این کشورهای گدا گشنه دور و بر ما که یه زمانی کاسه لیسی ایرانیها رو می کردند بیش از حد پر رو شدن مثلا ترکیه درپیت هم فکر می کنه که آمریکاست!!!

  نیما

  ۳۱ خرداد ۹۱ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

 134. ۱٫ سلام دوست عزیز لطفا نظرات قبلی من رو که با همین موضوع داخل وبلاگت گذاشتم رو پاک کن و آخرین نظر رو نگهدار چون به خاطر غلط های املایی مجبور شدم این مقاله رو تصحیح کنم و دوباره برات بفرستم با تشکر . مطالبی که نوشتید بسیار زیبا و منطقی بود تنها یک ایراد کوچک به نوشته های شما دارم و آن اینکه واژه گیل ودیلم یک واژه جدید نیست و از قدیم در تمام منابع تاریخی از قبیل ویس و رامین و شاهنامه فردوسی این واژه به گونه ای پیوسته آمده که این احساس را در خواننده القا می کند که این دو قوم در حقیقت یک روح در دو بدن هم هستند و در حقیقت هم اینگونه است البته این را هم بگویم که به مردم لاهیجان و آستانه و برخی از دیگر مناطق شرق گیلان هم اکنون نیز دیلمی گفته می شود همانطور که می دانیم میر ظهیر الدین مرعشی تاریخ نویس نامی مردم گوکه و کیسم آستانه را دیلمیان می نامددر حالی که این دو روستا کاملا در جلگه گیلان واقعند و همانطور که می دانیم در قسمتهای وسیعی از غرب و شرق و جنوب گیلان در گذشته و در حال بسیاری از کوه نشینان را که در روستا زندگی می کردند گیلکان تشکیل می دادند که به این دلیل است که در تاریخ هیچگاه گیل و دیلم چندان با هم متمایز نبوده اند که اگر بوده باشند بایستی اکنون قوم دیگری با نام و فرهنگ مستقل دیلمی در شمال ایران می داشتیم که نداریم .در کل اکثر دیلمیان را گیلکان تشکیل می داده اند ولی پاره ای از دیگر اقوام از جمله تالشها و گالش ها و تاتها و طبری ها نیز در بین دیلمیان وجود داشتند تمام دیلمیان از یک قوم و نژاد مشخص نبودند و به یک گروه انسانی متشکل از اقوام مختلف شمال ایران با محوریت و اکثریت قوم گیل ، دیلمی گفته می شده است همانطور که اکنون اینطور است و بین مردم جلگه و کوهستان گیلان از نظر نژادی تفاوتی نمی توان اکنون قائل شد در دوران کهن نیز چنین بود و مردم سایر مناطق ایران به تمام کوه نشینان و جلگه نشینان گیلان و دیلمستان تاریخی که آن موقع گیل و دیلم نیز نامیده میشده و شامل گیلان امروزی هم میشده ( به غیر از برادران طبری ما که برای خودشان حکومت های محلی داشتند و با نام طبری در ایران شناخته میشدند ) دیلمی و یا گیل و دیلم می گفتند و تمایزی بین آنها قائل نبودند در حالی که بین دیلمیان هرکس خود را متعلق به قومی می دانست در کل مردم شمال ایران همیشه و در طول تاریخ ایران به جنگاوری و شجاعت مشهور بوده اند علی الخصوص مردم گیلان که تا زمان شاه عباس کبیر مستقل از ایران بوده اند و در زمان شاه عباس استقلال آنها گرفته شد و چشم ما به جمال مغولهای مناطق مرکزی و کویری ایران که که مانند مغولهای مغولستان که از صحرای سرد خشک و بی آب و علف گبی برخاسته اند این مغولهای هموطن ما نیز از شنزارها و نمکزارها و کوهستان های خشک و بی آب مرکز ایران برخاسته اند وبه همان دلیل که اعراب بادیه نشین صحاری عربستان خود را برتر از دیگران می دانستند اینان نیز دچار مالیخولیا شده خود را مرکز عالم و آدم پنداشتند و فکر کردند که دنیا به دور وجود مبارک ایشان می چرخد خلاصه چشم ما به جمال چنین موجوداتی روشن شد که از تساهل و تسامح چیزی نمی دانستند و تعصبات کور و بیجا را دلیل غیرت!!! ما گیلانیها شدیم بیغیرت اما سایرین که آبا و اجدادشان بارها و بارها در هجمه های بیگانگان به ایران دسته جمعی مورد تجاوز دسته جمعی مغول و اسکندر و …. واقع شده بودند و به قول معروف ازاله بکارت شده بودند شدند غیرتمدار و صاحبان ششدانگ فرهنگ و تمدن ایران که حتی حاضر نیستند سر مویی از این تمدن را به ما ببخشند نمونه اش اینکه هرگاه در شرح تاریخ به تاریخ پرافتخار گیلان و دیلمان و طبرستان می رسند ناگهان آیه صم بکم و هم لا یعقلون بر آنها نازل شده و مانند الاقی که تیپا خورده باشد از روی این صفحات تاریخی میپرند و ناگهان از دولت صفاریان به دولت غزنویان می رسند یا از هجوم عرب به حکومت طاهریان حتی کانالهای ماهواره ای که فریاد ایران دوستیشان گوش فلک را کر کرده و درباره تاریخ پوچ و بی اهمیت مناطق دیگر ایران آسمان و زمین را به هم می بافند و خیلی هم ادّعای عرب ستیزی هم دارند در مقابل تاریخ پرشکوه گیلان خود را به کوری و کری می زنند اما از ماست که بر ماست آن زمان که ما گیلانیها از حق خودمان با منطق یا حتی اگر با زور هم شده دفاع نکنیم چه کسی از حقوق ما دفاع خواهد کرد مگر زمانی که ایران موقع هجوم اسکندر و اعراب و مغولان و …. قرار گرفت همین به اصطلاح کویر نشینها از پشت به ما خنجر نزدند و با خلیفه عباسی و دست نشاندگانش در ایران متحد نشدند تا گیلان آخرین سرچشمه جوشان رهایی را در ایران بخشکانند ؟ آیا دشمنان ما چنین کاری خواهند کرد نه صد البته که هرگز نه !!! تاریخ گیلان همواره ثابت کرده که گیلانی همیشه با روحیه ای آهنین جلوی دشمنان خارجی و داخلی ایستاده و خواهد ایستاد و آن زمان که اراده کند هیچ دشمنی نخواهد توانست روبرویش بایستد در ادب فارسی مثلی هست که میگوید (اگر مرگ خواهی به گیلان رو ) تقریبا با این معنی متداول امروزی که (اگه کلّه ات بوی سبزی قرمه میده برو به گیلان یا اگه خیلی ادّعای جنگجویی و دلاوری داری و میخای خودتو محک بزنی برو به گیلان یا به معنی دیگه اگه میخای سرتو به باد بدی برو به گیلان ) که ضرب المثلی بسیار قدیمی در ادب پارسی هست و نشان میده که اون موقع مردم ایران در مورد گیلانیان چطور فکر می کردند جالب این بود که دشمنان گیلان حتی به این ضرب المثل بد بخت تاریخی هم رح نکرده بودند ؤ آن را اینطوری در مقالاتشان تفسیر کرده بودند که ( چون در گیلان قدیم زمانی که کسی می مرد خانواده او تا چند هفته آشپزی نمی کردند و دیگران در خانه خود برای آنان غذا میپختند برای همین اگر کسی می خواست که پس از مرگش خانوادهاش به سختی نیفتند به او می گفتند اگر مرگ خواهی به گیلان رو مثل اینکه گیلانیان با آن ابهت تاریخی مشتی دریوزه بودند!!!) فراموش نکنیم که ما به عنوان یک قوم تراز اوّل در همیشه تاریخ ایران باید دشمنان را پیرو خود کنیم نه اینکه پیرو دشمنان خود شده یا با آنها مدارا کنیم آری گیلان عزیز همواره در ایران عزیز سرافراز بوده و خواهد بود و آن زمان که گیلان قدرتمند شده ایران رو قدرتمند کرده برای همینه که همیشه بین خائنان به ایران و برخی احمق های کویر نشین و مردم بی هویت و تازه به دوران رسیده بعضی شهر ها که تنها افتخارشون آبا و اجداد لات و چاقو کش و فحاش و عرق خورشونه و تنها دلیل غیرتشون هم این که تو شوخیهاشون خواهر و مادر همدیگه رو به رگبار فحش میبندن دشمن زیاد داشته و داره به امید سربلندی و آبادانی گیلان سرافراز و ایران عزیز .
  امیدوارم همیشه موفق و سر فراز باشید نیما

  نیما

  ۱۱ تیر ۹۱ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

 135. آری دربرخی مناطق غرب کشورنیزرقصهاوعروسیهامختلط است وبرخی درسالهای گذشته فرهنگشان توسط مردم کویرنابودشده وعروسی جداگانه درتالاردارندتفکیک جنسیتی سوغات همین مردم کویراست این مردم ازخودنهرقص ونه موسیقی محلی هم ندارندقبل ازاسلام نیزبادستورات خشن مذهبی خودمثل درخانه مجزانگهداشتن زن پریودشده موجبات آزاربانوان رافراهم آوردند

  azar

  ۲۶ تیر ۹۱ در ۸:۳۴ ق.ظ

 136. به معصومه |خانوم محترم چرا قبل از ازدواج درمورد فرهنگ مردم گیلان تحقیق نکردید تابلکه با همان مردان باغیرت خودتان ازدواج کنید تابخاطرخرید ازسوپرمارکت یانانوایی با کتک مفصلی ازخجالت زنانشان درآیندبههرحال هرکسی آداب ورسوم خودش راداردوانسانها مختارند که آن رابپذیرندیانه البته تازمانی که آداب وفرهنگ حقوق انسانهاراپایمال نکنندمثل چیزی که دربالا گفتم وخودم شاهدنمونه های بسیارش بودم
  به اکبر اتفاقادردانشگاه مادانشگاه دولتی با امکانات خوابگاهی دختران غیراز دختران رشتی دختر غیرمحلی دیگه ای نبود اماپسران ازهرشهری بودند پسرانی بس چشم چران اتفاقا پسران رشتی باجنبه ترینشان بودند خوب واضح است که چون مردم جاهای دیگر به دخترانشان اجازه خروج ازمحل سکونت رانمیدهندالبته اقلیتی روشنفکردرآنجاهم شایدباشد چون یابه چشم چرانی خودکاملاآگاه بوده ویااینکه به دخترانشان کاملامشکوکندومیدانند که باخروج از خانه بلافاصله به دام مردان می روند

  سارا

  ۲۶ مرداد ۹۱ در ۷:۳۶ ب.ظ

 137. معصومه های با غیرت و اکبرهایی که از مادر باکره بدنیا اومدید پارسی مینویسم که بفهمید:
  • اگه مثه شما شبه عروسی ۱۰۰ نفر پشته در بمونن تا دستماله خونی ببینن خوبه اونوقت میشیم با غیرت آره دوس داری………
  • یا نه با تفنگ وایستن رو پشته بوم تا داماد با سرو کله عرق کرده بیا بیرون و شلیک کنیم خوبه…..
  • تویه این چند ساله اخیرم که همش تو شهرای شما تجاوزهای دسته جمعی صورت میگرفت شما که باغیرتین چرا
  • پس چرا [این قسمت به دلیل توهین حذف شد/ورگ] وقتی میرید اروپا همه چی یادتون میره حیفه شما با غیرتا برید اونجا که از ما بی غیرت ترن برید عربستان یا پیشه طالبان به هم میاییید ؟ [این قسمت به دلیل توهین حذف شد/ورگ]
  کسی که موهای مادرشو هم تو بچگی ندیده باشه تو خیابون یه تاره موی دختر پیدا کنه از دیوار میره بالا……
  اگه ما گیلکهام وقتی مسافر میاد اینجا بزنیمشو ناموسشو اذیت کنیمو خلاصه مثه با غیرتا وحشی بشیم دیگه کسی به ما نمیگه بی غیرت.(البته نمیتونیم باشیم چون بارها شده من دیدم گیلکای عزیز مسافرایی که جا نداشتن بردن خونه پذیرایی کردن که بچه شون تو بارون وبرف نمونن البته قطعا” شما با غیرتا , غییییییییییییرتتتتتون بهتون اجازه نمیده که غریبه ببرید خونه!!!!!!!!!)
  خلاصه اگه اینجوری میخایین چشم ما در خدمتیم از این به بعد خواهید دید……..
  یه خواهشی هم از ورگ عزیز داشتم که حتما اگه گیلکی , پارسی نوشت کامنتشو پاک کن (یعنی گیلکا مجبور بشن گیلکی بنویسن)
  مردای : الفبایه گیلکئم هر کاری بودم نصب نبو نرم افزارء دیگه ئی ند ئنی.
  بازم خواهش کونم که گیلکون همدیگرء هوا بدارن……..

  مرداویج دیلمی

  ۴ شهریور ۹۱ در ۵:۴۱ ب.ظ

 138. وقتی این مطلب رو خوندم به گیلانی بودنم(رشت)افتخار کردم به دوستان گیلانیم که اینقدر نگاه منطقی به دنیا پیرامون خود دارند.

  (میرم تره.نگو چره.تی قلب پاکره)

  محمد

  ۸ شهریور ۹۱ در ۱:۲۰ ق.ظ

 139. درود

  آریان.

  ۲۱ شهریور ۹۱ در ۳:۳۹ ب.ظ

 140. زنده باد دیار نابغه خیز گیلان.
  دوستانی که از غیرت دم میزنند برن بیوگرافی دکتر معین رو بخونند .ببینند غیرت یعنی چه.
  کسی که درراه علم و معرفت وادب جانشو از دست داد تا فرهنگ دهخدارو چاپ کنه و گمنام کرد اسمشو در پاپ کتاب دهخدا.

  آریان.

  ۲۱ شهریور ۹۱ در ۳:۴۲ ب.ظ

 141. به غیر از پاراگراف چهارم بقیه اش خوب بود

  حامد

  ۱۸ مهر ۹۱ در ۱۱:۰۳ ب.ظ

 142. آه چه آرامشی که بعد از خواندن این مطالب پیدا میکنم .. حقایقی که ناگفته مانده بودند..
  قابل توجه غیر گیلک های عزیز..چشم پاکی مردم گیلان در هیچ جای ایران وجود ندارد. وقتی به استانهای دیگر سفر میکنم به عنوان یک زن(با اینکه با حجاب هم هستم) از نگاه برخی ** مردانشان واقعا به خود میلرزم .. . در ضمن معصومه خانم شما هم لطف کنید و پیش داوری نفرمایید . ممنون

  کامنت گذار*معصومه* بخواند

  ۲۶ آبان ۹۱ در ۱۱:۴۲ ق.ظ

 143. جناب اکبر، آن دختران جلف و خراب از نظر شما ، همان دختران پاک و باحیای گیلکی بودند که به درخواست های… شما پاسخ منفی دادند و عقده اش به دلت مانده . با این کامنت خواستی عقده هایت را خالی کنی. چون دختر گیلک پاکدامنتر از این هست که توی بی غیرت راجع به آنها نظر بدهی… خودت متعلق به کدام استان با غیرتی ؟ غرب شرق جنوب یا مرکز ؟
  یک مثال برایت میزنم تا مفهوم غیرت را درک کنی———- وقتی در جنوب جنگ شد میدانی فقط چند هزار دانش آموز نوجوان ۱۰ ساله گیلانی در جنگ شهید شدند؟؟؟ آیا میتوانی بفهمی شهید شدن یک کودک ۱۰-۱۱ ساله با گلوله و مین و موشک یعنی چه؟؟

  کامنت گذار*اکبر* بخواند

  ۲۶ آبان ۹۱ در ۱۲:۰۴ ب.ظ

 144. به همان اندازه که فرهنگ ضدزن مردم فلات ایران ومردم خاورمیانه درگیلان پیاده میشودبه همان اندازه برناامنی اخلاقی واجتماعی استانمان افزوده میشود زیرا دراین فرهنگها هیچگاه نه دنبال اصلاح یکسان زن ومرد بلکه به دنبال حذف وبردگی زن (همان پاک کردن صورت مساله) هستندمردمیتواندبه زن ودخترش اجازه خروج ازمنزل راندهد ولی ازچشم چرانی وایجادمزاحمت وخیانت به همسر وهوسرانی خودابایی نداردوبعضا به آن افتخارهم میکندچون بالاخره مرداست وزوربازوی بیشتری دارد (لازم باشدمیتواند بااین زور زنش راکتک هم بزندیابکشد) درنظراینها مردی که بازنش همچون انسان(موجودی دارای عقل وشعورکه به اندازه همنوع مرد خوددارای حق تصمیم گیری است)رفتارکند بیغیرت است وبیغیرت است چون زن راهمچون خودباغیرتش !!!!! ازحقوق اجتماعی واقتصادی خودمحروم نمیکند. من اینجا به دختران حامل جک رشتی فقط میگویم بدبختها لیاقت شما همین است که بخشی ازاموال شخصی پدران وبرادران وشوهران وحتی عموها و……باشید مانندمسکن اتومبیل گوشی موبایل ودیگراموال

  مینابردبار

  ۶ آذر ۹۱ در ۴:۲۸ ب.ظ

 145. salam,

  agar ma gharat dashtim tamam 75 milion iranian vazah ma bahtar az iyn bood ma liyaghateh hamin vazeh ra darim,

  ali

  ۲۵ آذر ۹۱ در ۱۰:۴۸ ب.ظ

 146. با سلام و تشکر از شما برادر عزیزم.تشکر بنده تنها به خاطر گیلک بودن من نیست بلکه به خاطر عشقی است که به همه قومیتهای ایرانی دارم .امیدوارم دلنوشته هایی از این دست بتواند با روشنگری واقع بینانه و به دور از تعصب گرد جهالت را از اذهان بعضیها که خودرا تافته جدا بافته میدانند بزداید و انها را از خودخواهی نجات دهد و سبب دوستی و برادری بین همه اقوام و طوایف شریف ایران زمین گردد.اگر به این نتیجه برسیم که همه ما فرزندان همین اب و خاک هستیم و در طول زمان و در روزهای سخت یار و حامی یکدیگر بوده ایم دیگر کسی حاضر نخواهد شد به اقوام دیگر که همانا برادران و خواهران خودش هستند نسبتهای زشت و ناپسند بدهد.پاینده ایران.

  گیلک

  ۱۹ دی ۹۱ در ۱۲:۵۷ ب.ظ

 147. چون مردهای ایرانی اکثرا ازطالبان فقط یه ریش ۱۰سانتیمتری کم داشتند (بعضیهاهنوزم دارند اگرچه درظاهر مدرن باشند ) مردهای روشنفکر ونواندیش ازهر قوم وطایفه ای را بیغیرت میدانند اما چون عمده مردم رشت (گیلان)متمدن وانسانگرا نه جنسیت گرا هستند درواقع مورد هجوم این لطیفه های مسخره قرارگرفتند لطیفه هایی که تنها برازنده خود سازندگان این جکهاست چرا که اینها اگر ذره ای غیرت واقعی داشتند هرگز انسانهایی را به چشم ماشین تخلیه ش ه وت نمیدیدند وباآنان آنگونه برخورد نمیکردند وبه این سدراه شکوفایی اقتصادی اجتماعی فرهنگی و….. این قسمت از اجتماع نمیشدند زن گیلانی که دراین عرصه ها همردیف مردان میدرخشیدند تنها به دلیل همین نگرش انسانی مردانشان بود وگرنه آنها هم باید برده میبودند البته باگسترش شهرنشینی هم اکنون گیلانیها هم ازهمان تفکر مثلا باغیرت کویریان بی نصیب نمانده اند . امیدوارم آن دسته از هم استانیهای عزیز که غیرت را درخوی ضدانسانی مردمی دیگردیده اند زودتربه خودبیایند وفرهنگ اصیل خودرازنده کنند فرهنگ اصیل گیلانی یاهمان فرهنگی که مبتنی بربرابری انسانها واتحاد انسانها ودرکنارهم بودنشان درشادی وغم نه آنکه جامعه را مانند حمام عمومی سابق ویا……..زنانه مردانه کنند .زیرا اگرقرار بواین دوجنس ازنوع انسان همیشه ازهم جداباشند یابه قول معصومه ها اختلاط (یعنی باهم بودن زن ومرد دریک مکان) نداشته باشند ازهمان ابتدا باید در۲سیاره جداگانه متولد میشدند یامثلا آقایان پسران رابه دنیا می آوردند وخانومها دختران را .آن مردی هم که بادیدن موی سر یاچهره یک خانوم به قول معروف به فسادمی افتد بهتراست خود رابه روانشناس روانپزشک یا روانکاو معرفی کند دیدن زیباییها برای هرانسانی خوشاینداست این یه چیزاست وآن چیزی که باغیرتان معتقدند (یعنی باوردارند که بادیدن موی سر یاصورت زیبای یک زن درواقع به هرزگی می افتند ومقصر این خانوم است که خودش را درون صندوق پنهان نکرده وحتی این زن رامستحق تجاوز میدانند)چیزدیگری است . تنها یک بیمار جنسی روانی میتواند بادیدن چهره یک فرد آنهم فردی ناآشنا چنین افکار جنایتکارانه ای به ذهنش برسد .انسانهای فرهیخته رشت را با روشنفکران ومتمدنهایش میشناسند این استان باوجود منابع غنی فراوان وموقعیت سیاسی وجغرافیایی کم نظیر درفقرمالی واقتصادی به سر میبرد اما همچنان وقتی به رشت میروی آن بلوغ فرهنگی وفکر وذهن منطقی راکه درآنجا وشهرهای اطراف میبینید درشهرهایی که سالهاست بیشترین بودجه ها رادرزمینه های گوناگون به خود اختصاص داده اند نمیبینید(حتی نصف آن راهم ندارند)

  مهرنوش

  ۱۲ بهمن ۹۱ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

 148. با عرض سلام و خسته نباشید. من آذرباجانی هستم اما وقتی بعضی پیغامها را خواندم واقعا تعجب کردم مگر انسان میتواند این قدر جزم اندیش و مرتجع باشد؟ مگر از گیلانیهای عزیز غیر از دل پاکی محبت میهمان نوازی بزرگواری و بی ریایی چیز دیگری دیده ایم سلام بر گیلان و مردمان با غیرت و بی آلایش آن و سلام بر آداب و رسومشان زنده باد گیلان و گیلانی!

  یاشار

  ۷ فروردین ۹۲ در ۷:۱۶ ب.ظ

 149. سلام عزیز…درمورد مطالبت با اکثرش موافقم جز با چندتاش:
  ۱-علویان و سادات علوی به مازندران پناه اوردن و امامزاده در مازندران بیشتر از گیلانه.
  ۲-علویان در مازندران منطقه امل حکومت تشکیل دادن
  ۳-بنده از نوادگان همون علویان هستم و اصالتا شاهاندشتی هستم و اجداد ما برای فرار از دست خاندان بنی امیه و بنی عباس به امل پناه اوردن
  درود بر مازندران و گیلان

  سید ابوالفضل علوی

  ۱۵ فروردین ۹۲ در ۱۰:۱۴ ب.ظ

 150. درپاسخ آقای یاشار :بنده شخصاباغیرگیلانیهامشکلی ندارم مشکل ما باآن دسته ازافرادی است که غیرت رادررفتارهای متحجرانه وعصرپارینه سنگی خودمیبینندوازهمه بدتراینکه به دنبال تحمیل الگوی زندگی شبه عربستانی خود به دیگران هستندوهرکس مثل خودشان رفتارنکندرا موردفحاشی وتوهین مستقیم یاغیرمستقیم قرارمیدهندکه نمونه آن دربرخی کامنتهای بالامشخص است وبایدبپذیریم هرکنشی واکنشی رابه دنبال دارد که کامنتهایی مانندکامنت بنده درواکنش به همین توهینهابود که البته باتوجه به سالیان زندگی من درخارج ازگیلان ومشاهده رفتاروالگوی زندگی ایشان به ویژه درارتباط با بانوان کامنت بنده به دورازواقعیت نبودودرآخرامیدوارم هیچ انسانی به دلیل رفتار انسانگونه اش موردجک وتحقیر قرارنگیرد

  مهرنوش

  ۱۹ فروردین ۹۲ در ۱۲:۲۵ ب.ظ

 151. عجیبه !!! ما از غیرت گیلک میگوییم اما شما…؟!
  (…در قرن سوم، مردم گیلان بر اثر ظلم و ستم کارگزاران طاهریان، علیه آنان قیام کردند و جابر بن‌هارون را که در آن نواحی، فرمانروا بود، از آن جا بیرون کردند. رهبران این قیام، محمد و جعفر، از اهالی دیلم، شیعه بودند. دیلمیان برای استواربخشی قدرت خود، تصمیم گرفتند از علویان دعوت کنند. آنان به سراغ «محمد بن ابراهیم» رفتند که نپذیرفت و «حسن بن زید حسنی» را به آنان معرفی کرد. «حسن بن زید» که بعدها به نام داعی اوّل یا داعی کبیر لقب یافت،‌دعوت آنان را پذیرفت و به سوی طبرستان رفت. با رفتن وی به آن نواحی، عده‌ای از مردم غیر مسلمان نیز به دست او مسلمان شدند. او از دیلم روانه شرق مازندران شد و ضمن درگیری با حاکمان طاهری، موفّق شد بر منطقة مازندران تسلط یابد و بعد از پیروزی، در آمل استقرار یافت. پس از آن، آمل، ساری و گرگان، به ضمیمة گیلان و دیلم، جزو مناطقی بودند که مدت بیست سال توسط علویان اداره می‌شد…http://www.pasokhgoo.ir)

  به سید ابوالفضل علوی

  ۲۳ فروردین ۹۲ در ۱۱:۴۲ ق.ظ

 152. درود بر گیلان و مازندران
  عجیبه !!! ما از غیرت گیلک میگوییم اما شما…؟!
  (…در قرن سوم، مردم گیلان بر اثر ظلم و ستم کارگزاران طاهریان، علیه آنان قیام کردند و جابر بن‌هارون را که در آن نواحی، فرمانروا بود، از آن جا بیرون کردند. رهبران این قیام، محمد و جعفر، از اهالی دیلم، شیعه بودند. دیلمیان برای استواربخشی قدرت خود، تصمیم گرفتند از علویان دعوت کنند. آنان به سراغ «محمد بن ابراهیم» رفتند که نپذیرفت و «حسن بن زید حسنی» را به آنان معرفی کرد. «حسن بن زید» که بعدها به نام داعی اوّل یا داعی کبیر لقب یافت،‌دعوت آنان را پذیرفت و به سوی طبرستان رفت. با رفتن وی به آن نواحی، عده‌ای از مردم غیر مسلمان نیز به دست او مسلمان شدند. او از دیلم روانه شرق مازندران شد و ضمن درگیری با حاکمان طاهری، موفّق شد بر منطقة مازندران تسلط یابد و بعد از پیروزی، در آمل استقرار یافت. پس از آن، آمل، ساری و گرگان، به ضمیمة گیلان و دیلم، جزو مناطقی بودند که مدت بیست سال توسط علویان اداره می‌شد…http://www.pasokhgoo.ir)

  به سید ابوالفضل علوی

  ۲۳ فروردین ۹۲ در ۱۱:۴۶ ق.ظ

 153. دوست من ممنون از اینکه باسخم دادیم
  بنده فقط چند تا از موارد رو کمی انتقاد کردم ولی در کل بله گیلانیها اگر با غیرت نبودند که سردار جنگل از بینشون سر بلند نمیکرد دوست من:)
  در مورد جوابتون ممنونم عزیز:)

  سید ابوالفضل علوی

  ۲۴ فروردین ۹۲ در ۷:۵۶ ب.ظ

 154. باید اعتراف کرد که شمال مهد آزادی وآبادی درایران هست.فرهنگ زدوخورد نیست بلکه گفتگو ومذاکره هست باید آزاد بود باید آزاد اندیشید.ازخوش شانسیتون جمهوری نصیب شما شده و افراطی واسلامی بودن هم نصیب ما شده.امالازم نیست ازخشونت لفظی استفاده کنید مهم اینه که نرم ملایم برخورد کنیدتا حرفتون برکرسی بنشیند.

  امیر

  ۸ اردیبهشت ۹۲ در ۱۲:۴۵ ق.ظ

 155. عالی بوووود

  محمد

  ۹ اردیبهشت ۹۲ در ۶:۱۱ ب.ظ

 156. ما گیلانیهاانقدر که نرم و ملایم برخورد میکنیم بعضیهاتصورمیکنن هرچی دلشون میخوادمیتونن به مابگن.انقدکه مهربونیم وغریبه دوست ومهمان نوازیم.زرنگ بازی نمی کنیم با وجودیکه میتونیم اگربخوایم.دارم شاخ درمیارم گیلانی و خشونت؟ غیرگیلکهاوالا انصاف بدین.عقایدشما محترم امالااقل حرمت صاحبخونه رو نگه دارین.آدم چی میتونه بگه به اینا بخدا.

  گیلداد

  ۹ اردیبهشت ۹۲ در ۷:۱۹ ب.ظ

 157. درود بر مردمان دیار کاسپین.الحق و الانصاف هرچی از خوبی گیلکی ها بگم کم گفتم گیلان زبباترین و بافرهنگترین استان ایرانه من خودم کرد هستم و ما کردها گیلکی ها رو خیلی دوست داریم چون هم ریشه هستیم بی غریت هم اون کسیه که تو شهرش به خواهر دوستش هم رحم نمیکنه پایتخت نشین های عزیزی که به گیلکی ها میگید بی غیرت نوشته های ایرج میرزا رو بخونید تا نسبت به باغیرت بودن خودتون مطمئن تر بشید!!!!!!!!!!!!.زنده باد گیلان.زنده باد کردستان

  محمدامین

  ۱۱ اردیبهشت ۹۲ در ۶:۴۰ ب.ظ

 158. خدائیش دمت گرم
  تی جانه ره من بیمیرم آقایی به مولا.

  Na3r

  ۱۲ اردیبهشت ۹۲ در ۲:۲۳ ب.ظ

 159. درود بر فرهنگ و اصالت و نجابت گیله مردان و گیله زنان .
  گرچه سیر در تاریخ آینه ی خوبی برای نمایش فرهنگ والای مردمان این سرزمین است .
  اما ارتباطات اجتماعی و نحوه ی معیشت کنونی مردم گیلان در زوایای مختلف زندگی و مقایسه آن با بسیاری از مناطق دیگر ایران نیز به خوبی گویای این امر است .
  ممنون از نگارنده ی این مقاله .

  عادل

  ۲ خرداد ۹۲ در ۵:۲۱ ب.ظ

 160. سلام
  متاسفانه توهین به اقوام در ایران یک بدعت شده
  ولی این را بدانیم اکثر جوکها با اینکه بسیار زشت هستند فقط جنبه شوخی دارند اما این امکان وجود دارد که در جهت تفرقه در کشور باشند .
  به هر حال به عنوان یک گیلک از مقاله شما خیلی خوشم امد
  طبیعت خشک و بیابانی مرکزی ایران باعث شده نوعی بنیاد گرایی در بین مردمان انجا بوجود بیاید که با فرهنگ مردمان قفقاز و مدیترانه ( ترکیه و ..)و شمال ایران متفاوت است و تعصبات بیش از حد را نوعی با غیرتی میدانند در صورتی که بنده بین انها زندگی کرده و میکنم و متوجه شدم با ظاهر بسیار محجبه، فساد در بین انها در خفا انجام میشود و سختگیری ظاهری و زیاد باعث شده بیشتر دنبال این مسائل باشند .

  سید

  ۲ تیر ۹۲ در ۵:۲۳ ب.ظ

 161. ایران سرای من است اینکه کجا به دنیا اومدیم مهم نیست مهم اینه که ازاده باشیم و انسان
  اینم یکی از سوغاتهای اعراب هست برا ی ما ملت برای تحقییر ناسیالوستی به نفع هیچ کس نیست بنی ادم اعضای یکدیگرند و به تمام هم میهنانم میگویم که قابل احتراما کرد لر گیلان اذری بلوچ و… {من اهل تهرانم }

  بهرام

  ۲ تیر ۹۲ در ۶:۳۵ ب.ظ

 162. سلام با غیرتا، مرسی که مثل بعضی ها غیرت و فقط واسه ی زن نمیدونید

  صاحبه

  ۲۸ تیر ۹۲ در ۲:۴۵ ق.ظ

 163. باسلام
  می خواستم ببینم نام پرنده ای که ما می گوئیم کژقال در فارسی چه می گویند

  اسلام

  ۲۹ تیر ۹۲ در ۱:۲۶ ب.ظ

 164. اول بگوییم این در ایران متاسفانه بدعت شده است که یا به شیرازی ، اصفهانی ، ترک ، گیلک و لر متلکی بندازیم یا در برابر پایتخت نشینها احساس زبونی می کنیم یا که به جای معرفی همدیگر در جواب نادانی عده ای به جای پاسخ با درایت و البته کوبنده از کلمات زشتی مانند کویر نشین و فلان استفاده می کنیم. من گیلکم عزیزان اولاً در بیشتر جاهای همان کویری که می گویید احترام دیده ام. ثانیاً این مقوله تحقیر کوته فکرانه فقط مختص ما نیست. در تهران عده ای که در همه جا ایران متاسفانه پیدا می شوند ( مانند اقلیتی از ماها که دل هموطنان تالشی امان کم نرنجاندیم!!! ) یقه مشهدی ، یزدی ، شیرازی هم می گیرند. ما باید با این عده برخورد کنیم. در هر جا هستند. چه در کوچه بازار یا در فلان روزنامه یا شبکه رادیویی و تلویزونی. آنهایی که سؤنیت ندارند راهنمایی کنیم آنهای که که به قصد وطن فروشی به هموطن توهین کنند به صورت قانونی حالی کنیم.
  یک مطلب دیگر هم عرض کنم. زبان فارسی درخت تنومندی است که یکی از ریشه های عمیق و مهمش گیلکی است. ما عده ای جوان تحصیل کرده ( کرد، مازندی ، لر و گیلکی ) دور هم جمع شده ایم و داریم سعی می کنیم هم کمک شایان زبان مادری امان را به فارسی می سنجیم و هم ان شاءالله در آینده قصد داریم با کمک به فرهنگستان فارسی بسیاری واژگان صقیل و یا لاتین را با ظرفیت بومی زبان ماذزی امان اصلاح کنیم. مثلاً یکی از دوستان من تصمیم گرفته به جای زمین زراعی و کشاورزی از واژه زیبای بیجار استفاده کند. هم کوتاه است هم برای من و تو گیلکی ملموس تر و هم موجب نزدیکی هرچه بیشتر ما و سایر هموطنان می گردد.
  لذا همشهری آنکه هموطن گیلکی را بی غیرت بداند خود بویی از غیرت نبرده. گیله مرد غیرت دارد اما همراه با شعور و خرد. آنکه لر را مسخره کند باید حالی اش کرد که کوروش به انشانی بودنش افتحار می کرد و آریو برزن برای ایران تا پای جان ماند. آنکه کرد را مسخره کند باید حالی اش کرد که بزرگترین سردار اسلام صلاح الدین ایوبی بود. آنکه ترک را مسخره کند یعنی به سردار ملی و خادم ملت ایران خیانت کرده. آنکه اصفهانی را خسیس شمارد به یقیه سفرنامه ناصرخسرو و توصیفش را از اصفهان نخوانده. آنکه شیرازی را تنبل داند از سخنوری و زیبا سخن گفتن حافظ و سعدی هیچ چیز سر در نمی آورد. آنکه مشهدی را مسخره کند و موذی شمارد خاک پای معرفت خادمان حرم رضوی هم نیست. آنکه آبادانی را اغراق گو کند هیچ زمان رفاه دهه ۵۰ شمسی آبادانی را به خواب و خیال هم نمی تواند ببیند.
  فراموش نکنید ملکالشعرای بهار مشهدی الاصل. دکتر فاطمی نائینی الاصل ، دکتر معین و پرفسور رضای گیلانی ، نیما یوشیج مازندی ، دکتر مصدق و شهریار ترک تهران را تهران کردند. در برابر یاوه گویی نه باید ساکت بود و نه باید مانند آنان برخورد نمود.

  هموطنی از تهران

  ۱ مرداد ۹۲ در ۱۱:۲۶ ب.ظ

 165. عذر می خواهم ویرایش می کنم : آنکه اصفهانی را خسیس شمارد به یقین سفرنامه ناصرخسرو و توصیفش را از اصفهان نخوانده.

  هموطنی از تهران

  ۱ مرداد ۹۲ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

 166. سلام به گیلکی ها اذری ها کرد ها اصفهانی ها قزوینی ها و لرهای عزیز
  من فارسم
  فارس ها هیچکدام این اقوام را به انچه که بدان معروف هستند نمیشناسند فقط به جوک هایتان بدون هیچ گونه قصد ونیتی از روی نادانی میخندند مقصر ما فارس ها نیستیم مقصر پایه گذار این جک هاست
  مردم ایران بشدت به شادی نیاز دارند و با دیدن این جوک ها بدون تامل میخندند
  مطمینم اگر شما جوکی مربوط به ما بخوانید میخندید و برای دیگران ارسال میکنید
  به شما حق میدهم که از ما بدتان بیاید ولی بدانید که ما به شما به چشم هموطن خود مینگریم وهیچ موقع قلبا شما رامسخره نمیکنیم
  اما من با دیدن این سایت تصمیم دارم هیچگونه جوک که در ان به قومیت ها توهین شده رو برای کسی بازگو یا ارسال نکنم مطمینم روزی این مسیله کل ایران رو فرا میگیره
  به امید ایرانی متحد بدون نژاد پرستی چه عمد چه غیر عمد

  سروش

  ۲ شهریور ۹۲ در ۴:۰۲ ق.ظ

 167. نیما یوشیج ،پروین اعتصامی ،مصدق،احمد قوام ،بختیارین
  به سایت ستارگان بختیاری مراجعه شود

  شجره خاندان آشتیانی از ایل بختیاری

  آ

  قوام‌الدوله آشتیانی
  میرزا کاظم آشتیانی
  میرزا محسن آشتیانی

  ت

  الگو:تبارنامه خاندان آشتیانی
  الگو:تبارنامه خاندان آشتیانی، میرزا آقاسی بیگ
  الگو:تبارنامه خاندان آشتیانی، میرزا کاظم آشتیانی
  الگو:تبارنامه خاندان آشتیانی، میرزا هاشم

  د

  وثوق‌السلطنه دادور

  ق

  احمد قوام
  میرزا محمدتقی قوام‌الدوله آشتیانی

  م

  احمد متین دفتری
  هدایت‌الله متین دفتری
  حسن مستوفی
  میرزا یوسف آشتیانی

  م

  محمد مصدق
  ابراهیم معتمدالسلطنه
  میرزا موسی وزیرلشکر آشتیانی

  و

  حسن وثوق
  میرزا هدایت‌الله وزیر دفتر
  میرزا هدایت‌الله وزیرآشتیانی (وزیر

  اینا بختیارین زبان
  هرکی تو اذربایجان مازندران و گیلان که دنیا اومد که ترک نیست داداش

  گیلکی که توجه کردم بعضی از کلماتش شبیه به بختیاریست و اداب و رسومش بسیار شبیه به ماست ،اینجا سرزمین من است من بختیاری فرزند راستین کورش و آریو برزنم و گیلک و کرد ،بلوچ برادران من هستند

  چو ایران مباشد تن من مباد

  اریو برزن بختیاری

  ۱۱ شهریور ۹۲ در ۵:۳۵ ب.ظ

 168. گرجستانی ها و گیلانی ها هم ریشه اند نه کردستانی ها . به هر حال کرد ها هم مردمان دلیری هستند . گرجی ها و گیلانی ها جزو پاک ترین نژادهای آسیا هستند . مشکلات فرهنگی هم در همه جای کشور وجود دارد محیط های کوچک یک نوع مسایل فرهنگی دارند و محیط های بزرگ مشکلات و ناهنجاری های مخصوص خود را دارند . اگر دختر عمه من یا دختر دایی من پیش من بیاد که بدون حجاب باشه آیا دلیلش بی غیرتی پدرشه ؟ هرگز
  بلکه دختری که بدون حجاب نزد من میاد این نیست که بخواد منو تحریک کنه بلکه منو برادر خودش می دونه یک مسئله هم در مورد عروسی ها هم اینکه عروسی ها مختلط باشه خیلی هم عالیه . چون اینکه دختر و پسر تو خیابونا پرسه بزنند و ناهنجای بروز بدهند پس بهتره در یک جشن عروسی همدیگر رو ببینند برقصند و شادی کنند متاسفانه جوانان ما عقده ای شده اند آرایش غلیظ هم نشانه ای از مشکلات روحی و روانیه . اینکه دختر تو خیابون اندام خودشو نمایان کنه نمونه ای از مشکلات روحی اونه . اگه دختر یا پسر بتونند در سن کم ازدواج کنند که هرگز با این وضعیت مملکت میسر نیست ناهنجاری کمتری وجود خواهد داشت آیا پسر با دیدن اندام دختر از خود بیخود میشه ؟ هرگز . چون شرم و حیا اجازه نمیده به دختر کاری داشته باشه .
  من درحمایت از گیلانی ها که به غلط یا بی شرمانه آنها را بی غیرت می نامند می گویم که هرگز چنین چیزی صحت ندارد . یک مسئله هم اینه که تجربه نشون داده که تعصب و به اصطلاح با غیرتی والدین باعث جری تر شدن جوانان می شود در خیلی از عروسی های مختلط خودمان بوده ام ظرفیت ها اینقدر بالاست که فردی نمی تواند به دختر کاری داشته باشد .
  من در دوره دانشگاهی همکلاسی دختری داشتم که اهل رشت بود بعد از فارغ التحصیلی مدتها ندیدمش تا اتفاقی بعد از چند سال دیدمش . اون دختر را خیلی دوست داشتم . آیا این بی غیرتی من و آن دختر بود ؟ آیا هر دو منحرف شدیم ؟ هرگز . بلکه دوستی را ثابت کردیم .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۸ آبان ۹۲ در ۶:۵۳ ب.ظ

 169. یک نکته ای که اینجا لازمه بگم اینه که توهین به ملت گیلان توهین به منه و به شدت با اون برخورد می کنم شعار ملت گرجی اینه :
  گیلان برای گرجستان و گرجستان برای گیلان .
  درود بر گرجستان . فریدونشهر . گیلان و تمام ملتهای قفقاز و دریای کاسپین

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۸ آبان ۹۲ در ۷:۱۹ ب.ظ

 170. سلام میکنم خدمت تمام برادران و خواهران عزیز شمالی وغیر شمالی
  نمیدونم چرا بعضی از افراد مسایل رو از جنبه های شخصی و فردی نگاه میکنن؟
  پس دین کوووووووووووووووو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  قرآن کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  احادیث کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ائمه کجا رفتن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  در تمام این کامنت ها تا اونجایی که من دیدم همه از دید شخصیه خودشون به قضایا نگاه میکنن
  بیایید از دید دین به قضیه نگاه کنیم
  از دید اسلام عزیز…
  من از آیه ی قرآن و احادیثی که از جانب امامان معصوممان رسیده عرض میکنم
  از دید من عروسیهای مختلط گیلان واقعا دچار اشکاله
  ببینید تاکید میکنم من نه از خطه ایی دفاع میکنم ونه توهین..بلکه میخوام منصفانه به قضیه نگاه کنیم هممون
  عروسی مختلط هرکجای این ایران زمین گرفته از دید من مشکل داره
  البته بماند که از دید من عروسی های سنتی و اون شکل از عروسی هایی که از قدیم بوده مشکلی نداره(دین هم اینو تایید میکنه)
  همونطور که خواهران دینیمون در بندرعباس چادر بسیار نازکی میپوشن که تمام موهاشون دیده میشه(دین اینجا هم میگه اشکال نداره)
  دین توهین به کافر رو تایید نمیکنه چه برسه به مردم یک خطه از کشور عزیزمون ایران…من نمیدونم چرا میان به شمالیها میگن بی غیرت؟
  به هیچ وجه من این توهینا رو قبول ندارم؟
  من در مهمان نوازی..خونگرمی…خوش بیانی…خوب صحبت کردن مردمی بهتر از خطه شمال ندیدم
  اما فقط و فقط حرف من همینه
  که عروسیهایی که به صورت سنتی نیست و به صورت غیر سنتی در جای جای ایرانمون برگزار میشه..شمال جنوب شرق و غرب..هر جا و هرجا به هر دیدی که نگاه کنی جایز نیست
  یه بار با یه شمالی تو اتوبوس حرف میزدم
  قشنگ بهم میگفت من میزارم خواهرم با تو دست بده
  خب کدوم آیین و دینی اینو میپذیره؟
  معذرت میخوام….من واقعا از همه معذرت میخوام
  ولی حیوون که حیوونه نمیذاره حیوونه دیگه به جفتش نزدیک بشه
  نه تنها شمالی بلکه هر انسانی از هر خطه هست باید به این سوال جواب بده
  مگه در همین مشهد خودمون با اینکه یه شهر مذهبی هست عروسیهای مختلط برگزار نمیشه؟
  مگه بی غیرتی که شما میگید در همین مشهد هر روز در حال افزایش نیست؟
  بازم میگم..حرف آخر
  هر مسئله ایی..اعم از حجاب…آداب معاشرت…روابط زن و مرد و ……..
  همه و همه باید فقط از دید دین به قضیه نگاه کرد
  در غیرت سید جمال الدین اسد آبادی سرآمد بود
  اما غیرت اون کجا رفته وقتی یکی از دیار خود سید جمال میاد به من میگه من میزارم خواهرم با تو دست بده
  قرآنی که کوه در مقابلش خم میشود آیه ی حجاب داره..چرا واقعا چرا؟؟؟؟
  من از شمالی های عزیز میپرسم اگه سید جمال اسدآبادی که خدایش بیامرزد الان زنده بشه به همین پسر چی میگه؟
  شما طرفدار سید جمال هستید؟آیا اگه سید جمال بود عروسی های غیر سنتی که اکثر اوقات در شمال برگزار میشه رو میپسندید؟
  بیایید از حقیقت فرار نکنیم و واقعیت بین باشیم
  بازم میگم من اینایی که گفتم اصلا و ابدا قصد توهین نداشتم و فقط و فقط از دید یه سوال به قضیه نگاه کنین و ازتون برادرانه میخوام به این سوال من پاسخ بدبد
  در پایان سخنم را حدیثی از امام علی به پایان میرسونم

  أَلَم یَبلُغنى عَن نِسائِکُم أَنَّهُنَّ یُزاحِمنَ العُلوجَ فِى السواقِ أَلا تَغارونَ؟ مَن لَم یَغِر فَلا خَیرَ فیهِ؛
  به من خبر رسیده که زنانتان در بازار تنه شان به تنه مردان بى ایمان و لاابالى مى خورد آیا غیرت ندارید؟! کسى که غیرت ندارد خیرى در او نیست.

  بچه محل امام رضا

  ۲۳ آبان ۹۲ در ۹:۵۶ ق.ظ

 171. برادر عزیزم بچه محل امام رضا سلام به شما.من نمیدونم دیار سید جمال منظورتون کجاهست.چونکه ایشان همدانی بودند وشمالی نبودند.بگذریم….اینکه میگید عروسی های مختلط همه جا هست درسته بله مخصوص فقط گیلان نیست.نمیدونم شما چند تاعروسی درشمال رادیدید.قدیمیها که مختلط بود ولی لباس زنها لباس محلی و پوشیده بود.الان هم که عروسی هادر تالارهای عروسی واغلب جداهست.اما مساله مهم و اصل قضیه اینه که ما باید یادبگیریم که اگه چیزبدی می بینیم نیایم اونو جمع ببندیم بگیم بله چون یک شمالی این حرف را به من زده پس همه شمالیهااینجورند.حقیقتشو بخواین منهم با یک آقای مشهدی برخورد داشتم که میگفت من نمازموو واجباتمو انجام میدم اما اجازه میدم زنم جلوی نامحرم لباس شیک و بیحجاب بپوشه نمیدونین داشتم از تعجب شاخ در میاوردم اما نیومدم بگم همه مشهدی هااینطورن .پس مامردم ایران مشکل داریم.ظرفیت و جنبه پایینی داریم.توهین به شما نباشه برادرمن.. قومی ساده تر و خونگرم تر از گیلانی نیست توی ایران براهمین همیشه حقش پایمال میشه بهشان توهین میشه. متشکریم ازشما که اومدین وحرف حق رازدید.پاینده باشید

  Ok

  ۲۳ آبان ۹۲ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

 172. سلامی دوباره خدمت برادرام و خواهرام
  ممنونم ازاین که به کامنتم جواب دادی
  بله برادرم منم همینو میگم..اصلا و ابدا نباید جمع بست..حرف کاملا منطقی و بجاییست و جوابی هم نداره…چون حرف حق اصلا جواب نداره
  دقیقا با حرف دومتم موافقم
  هر کسی یه آیین و منطقی برای خودش بپا کرده(مرد مشهدی)
  دیگه هیچکی نمیاد از دید قرآن به قضیه نگاه کنه
  من از اینجا به تمامی کسایی که مسایل رو از دید قرآن نگاه میکنن در جای جای ایران زمین عزیزمون…شمال..غرب…شرق…جنوب و …………………
  سلام و درود میفرستم
  مطمئن باشین هممون یه روز جوابگوی اعمالمون باید باشیم
  عروسی مختلط چه در شمال چه در مشهد و چه در هر نقطه ایی مخالف قرآن هست(البته تا اونجایی که منه حقیر تحقیق کردم)
  ————————–
  در پایان به تمامی کسایی که به حساب خودشون مسایل رو تجزیه و تحلیل میکنن میگم
  هر کسی میتونه برا خودش منطق و دلیل بتراشه
  هر کسی میتونه زنا کنه و بعد بگه تو محله ی ما این کار اشکال نداره و مردم قبولش کردن…هر چند بخاد اون زنا باعث پیشرفت اون منطقه بشه
  هر کسی میتونه هر کاری دلش بخاد بکنه و بعد بگه ما اینجوری هستیم
  اینجور افراد به قول قرآن صم و بکم هستند و گوشهایشان برای حرف حق بسته شده
  پس بیایید جلوی شیطان درون و هوای نفسمونو بگیریم و تمام مسایل رو از دید قران بنگریم
  یــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا علی

  بچه محل امام رضا

  ۲۳ آبان ۹۲ در ۷:۵۵ ب.ظ

 173. باسلام خدمت دوستان اولین کامنتی که گذاشتم پیغامی آمد که باعث شد شک کنم که رسیده باشد لذا حالا این مطالب را خدمتتان عرضه میدارم خلاصه کلام این سوال است : تا کی باید دربرابر توهین هائی که به ما میشود این واکنش ها از سوی ما نشان داده شود ۱-بگوئیم خودتی و همه کس و کارتن۲-موادبانه اعتراض کنیم و آنها بگویند ببخشید نمی دانستیم شما هم گیلانی هستید۳-خودمان را به کری بزنیم ووانمود کنیم که نشنیده ایم ۴-دست به یقه بشویم و کتک کاری کنیم۵-یا وقتی زورمان به همه آنها نرسید تلافی اش را سر هم شهری های خودمان خالی کنیم ویا شاید واکنش های دیگری از خودمان بروز دهیم خیلی از ماها شاید یک یک این راه ها را رفته باشد نتیجه چه شد؟ باز هم توهین .چاره چیست ؟ من یک راه حل سراغ دارم .همین فردا جواب نمیدهد ولی جواب میدهد.زحمت دارد باید به جان خرید .بایدرویش کارکرد .دیگران جواب گرفته اند ماهم میگیریم .شما برای حل این مشکل چقدر اشتیاق دارید؟بیائیم به جای افتخار به نیاکان و مفاخرمان یک کارافتخار آمیزانجام دهیم بدون خودنمائی بدون منفعت طلبی بدون تبلیغ برای هیچ تفکر ویااعتقادی چه مذهبی چه سیاسی بیائیم تفکراتی که باعث مرزبندی بین ما میشود را برای خودمان نگه داریم و آن را به این موضوع ربط ندهیم .نگاهی به تاریخ بیاندازیم صد سال پیش تعصبات مذهبی در بین عوام به حدی بود که که مردم ایران ارامنه ایران را بدلیل مسیحی بودن نجس میدانستند عباراتی مثل گدا ارمنی سگ ارمنی را هنوز خیلی از قدیمی ها به یاد دارند. این قوم چه کردند ؟ بدون اینکه به فرزندانشان بگویند(ارمنی صحبت نکن لحجه ات خراب میشود)خودشان و فرزندانشان آنچنان با احترام رفتار کردند که امروز شما بین یک صنعتگر ارمنی و غیر ارمنی ترجیح میدهی به صنعتگر ارمنی اعتماد کنی آنها شعار ندادند متحد شدند نگاهی به باشگاه آرارات بیاندازید تا باور کنید آنها بهم اعتماد به نفس هدیه دادند تا جائی که همه خودشان را باور کردند آنهانه سراغ تجزیه طلبی رفتند و نه با هیچ حکومتی در افتادند فقط دنبال هدف خودشان بودند میتوانید امروز یک گدا نشان بدهید که ارمنی باشد؟ آنها عبیب های هم راپوشش دادند آبروی هم راخریدندماهم میتوانیم مثل آنها حتی بهتر از آنها باشیم چرا که نه میشود پولدار بود و بجای تفاخر به فقرا زمینه اشتغال زائی را برایشان فراهم کرد میشود روانشناس بود و در همین زمینه مشاوره داد میشود مدیر دولتی بود و خدمتگذار هم استانی های خود بود میتوان معلم بود و حس خود باوری را به دانش آموزان انتقال داد فقط کافی است در هر قدم و نفس به فکر هم باشیم به فکر آبروی هم باشیم میشود حد اقل برای هم دعاکردمیشود همدیگر را دوست داشت .نمیشود؟میشود به مردم شهر یا روستائی که ۱۰یا ۲۰کیلو متر بیشتربا ما فاصله ندارد توهین نکرد میشود مخسره شان نکرد میشود از خود شروع کرد .ولی چطور ؟از همه عزیزانی که فکر میکنند میتوانند به نحوی کمک فکری کنند تغاضا میکنم بیایند تا دست به دست هم داده منشوری اخلاقی تهیه کنیم تا هم خودمان یاد بگیریم چگونه رفتار و زندگی کنیم و هم به به یکدیگر یاد بدهیم آن چنان که دنیا مجبور شود به قوم ما احترام بگذارد اطمینان دارم هر خانواده گیلانی یک دنیا مطلب برای رسیدن به این هدف بزرگ دارد. منتظر جواب هستم .

  محمد مهدی پورتقوی

  ۲۵ آبان ۹۲ در ۴:۱۹ ب.ظ

 174. ” یک نکته ای که اینجا لازمه بگم اینه که توهین به ملت گیلان توهین به منه و به شدت با اون برخورد می کنم شعار ملت گرجی اینه :
  گیلان برای گرجستان و گرجستان برای گیلان .
  درود بر گرجستان . فریدونشهر . گیلان و تمام ملتهای قفقاز و دریای کاسپین
  ” گرجی ها با اصفهانی ، شیرازی و باقی ملت ایران هم نسبت دارند. اصفهان رفتی؟ اگر رفتی حتماً به پل الله وردی خان سر بزن.
  بندرعباس و کیش رفتی ؟ میدونی کی اونها را از بیگانگان پس گرفت یک گرجی زاده ایرانی اصیل به نام امامقلی خان.

  فقط خوش انصاف از کوچک به بزرگ حواله می دهند نه بزرگ و کوچک . گیلان تاج سر ایرانه. گرجی ها هم بخشی از ایران. ملت هم ملت ایرانه

  دوستدار گیلک و تالش

  ۱۴ آذر ۹۲ در ۶:۰۸ ب.ظ

 175. من دستت را می بوسم جناب پورتقوی تمام حرف من با این دوستان همین است. زنده باد خوب گفتی.

  دوستدار گیلک و تالش

  ۱۴ آذر ۹۲ در ۶:۱۱ ب.ظ

 176. لایک

  gilakmusic.ir

  ۱۵ آذر ۹۲ در ۸:۳۷ ب.ظ

 177. گرجی ها با خیلی از ملت های ایرانی روابط فرهنگی دارند ولی گیلانی ها و گرجی ها از یک نژاد و طایفه هستند و زبان و فرهنگی مشترک دارند و مسلما ما به افرادی عشق می ورزیم که با اونها اشتراکات قومی تاریخی داریم . کلا گیلان و گرجستان یک ملت جدا افتاده از یکدیگرند .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۶ آذر ۹۲ در ۱:۰۱ ق.ظ

 178. در این کشور اینقدر قرآن را زیر پا گذاشته اند که آیه حجابش دیگه کجا دیده میشه ؟ همین بی عدالتی و توزیع نابرابر ثروت در مناطق مختلف کشور . ما می بینیم کسانی که لابی قوی در دولت دارند یا افراد کله گنده ای [...] دارند شهرهای آنها بیشترین بودجه ها و کارخانجات مهم را دارند . دیدن موی دختر یا اندام دختر مرا بی دین نمی کنه بلکه بی عدالتی اجتماعی مرا بی دین می کنه . جوان اگه کار داشته باشه نه تنها خودش سر و سمان می گیره بلکه دختری را هم زیر پوشش خودش قرار می ده . سیاست دولت شده سیاست استعماری انگلیسی یعنی غارت مناطق بکر طبیعی و چپاول ثروت ها و منابع طبیعی بعضی شهرستان ها مانند فریدونشهر .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۶ آذر ۹۲ در ۱:۱۳ ق.ظ

 179. من دوستان ارمنی زیادی دارم اصولا ارامنه مردمی هستند بی آزار – راستگو – بدون فریب و کلک و خوش رفتار . من ارامنه غیر مسلمان را به خیلی از حاجی های خودمان که مکه رفته اند ترجیح می دهم .
  ارامنه هر چند وقت یک بار در کلیسا جمع می شوند و جلسه تشکیل می دهند تا مشکلات یکدیگر را حل کنند مثلا اگه یک فردی از آن ها دچار مشکلی باشه مثلا دچار فقر – بی پولی – بدهکاری یا وام باشه همگی به اون کمک می کنند به همین دلیله که ارامنه قدرت اجتماعی بالایی دارند و کمتر کسی بین اونها هست که فقیر و درماده باشه چون همگی هوای همیگر را دارند . اونها ادعا ندارند مانند مسلمانان – ولی در عمل مسلمانان واقعی هستند شعار نمیدن فقط عمل می کنند . می دانند که در اقلیت زندگی کردن را چگونه اداره کنند .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۶ آذر ۹۲ در ۱:۲۴ ق.ظ

 180. ما در استان اصفهان هستیم که اصفهانی ها به شدت اقلیت کش و ضد گرجی هستند یعنی با وجود غارت ثروت های طبیعی آن هیچ کاری برای توسعه شهرستان فریدونشهر انجام نمی دهند به شدت دغل باز هستند . با این تواصیف نباید انتظار داشت که گرجیان به اصفهانی بودن خود افتخار کنند بلکه به هم کیش های خود در گیلان یا گرجستان افتخار می کنند . البته یک بار روس ها و گرجی ها روزگار ایران را سیاه کرده اند همین رود ارس که شده مرز ایران با قفقاز که داغ اون هنوز توی دل ایرانیان مانده است .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۶ آذر ۹۲ در ۱:۳۷ ق.ظ

 181. مسایلی که باعث ساختن جوک برای اقوام مختلف می شود ریشه در نژاد پرستی دارد . کاری ندارم که اقوام مختلف ایرانی چه فرهنگی دارند و چه خصوصیاتی دارند اصولا در جاهایی که من سفر کرده ام می بینم که دو شهر مجاور که یا از یک قوم هستند یا قومیتی متفاوت دارند نسبت به هم بدبین – دشمن و خصومت دارند حتی کشور آذربایجان که زمانی جزو ایران بوده نسبت به ایرانیان خصومت دارند ایرانیان را متجاوز و وحشی می خوانند که ریشه تاریخی دارد مخصوصا حملات ایرانیان به قفقاز و کشتار شهر های آذربایجان و گرجستان توسط قاجارها . جوک هایی که برای یک عده مردم ساخته می شود عموما توسط همجواران آنها ساخته می شود مثلا شما بروید جنوب ایران مانند هرمزگان و بلوچستان این اقوام هزاران کیلومتر از گیلان فاصله دارند آیا میشه گفت که این اقوام جنوبی که کمترین برخورد را با گیلان و دریای خزر داشته اند برای گیلک جوک بسازند ؟ کسانی براشون جوک می سازند که یا نسبت به آنها حسادت دارند یا کینه .
  مشکلات فرهنگی اکثرا مواردی است که نمی توان به درستی بررسی کرد که ریشه آن چیه . و اینکه فردی به مسایل دینی توجه نکنه مثلا عدم توجه یک پدر خانواده به مسئله محرم و نامحرم دخترش یا زنش که این نمی تونه علتش بی غیرتی باشه بلکه می تونه بی توجهی باشه که با فرهنگ سازی به راحتی میشه حل بشه .
  توی این کشور که اقوام مختلفی زندگی می کنند همه سعی می کنند که نژاد و شهر خودشان را برتر از دیگر شهرها و قومیت ها جلوه دهند اصولا تفکر نژاد پرستی یک چیز عادی در بین ایرانیان شده است . حتی در تلویزیون گاه می بینیم که برنامه طنز می شود ادا درآوردن لهجه ترکی یا گیلکی برای خنده . یک نفر می آید و در تلویزیون ملی ادای علی دایی آذری را در می آورد که باعث خشم این اسطوره ورزشی ایران می شود . یا عمو پورنگ که خودش گیلک است ادای رشتی ها را در می آورد .
  فرهنگ سازی این نیست که یک گیلانی نسبت به جوک هایی که برایشان گفته می شود عصبی شود فحش دهد و ناسزا بگوید بلکه باید فرهنگ سازی کند باید خود را باور کند و بداند که از ملتی بزرگ است .
  اصولا کشور ایران ۷۰ درصد فارسی نیستند یعنی زبان مادریشان فارسی نیست و اقوام غیر ایرانی هستند . اقلیت کشی یک خصلت بد ایرانی است شما بروید فرانسه می بینید که اکثر بازیکنان تیم ملی فرانسه آفریقایی هستند انگار یک تیم آفریقایی باشد .
  چرا یک ایرانی ترک یا گرج یا گیلک یا لر یا ارمنی باید تمرین کند که با لهجه تهرانی صحبت کند و صحبت کردن او با لهجه محلی خود باعث ننگ وی شود . ؟؟
  چرا دو نفر گیلک از یک شهر گیلان به زبان فارسی با هم صحبت می کنند ؟ و به جای زبان گیلک به بچه های خودشون زبان فارسی آموزش می دهند ؟
  اینکه انسان از خودی ضربه می خوره نه از غریبه و بیگانه یک اصل مهم است و واقعیت دارد .
  چادر سیاه و مشکی زنان را ایرانیان ابداع کرده اند نه دین اسلام . اصولا لباس سیاه رنگ در دین اسلام مکروه است اسلام گفته حجاب کامل که اندام زن مخفی باشه فلسفه حجاب همینه یعنی مخفی شدن اندام زن از دید عمومی . آیا شما فکر می کنید دختر پیامبر یا زینب خواهر امام حسین (ع) حجابشان چادر سیاه رنگ بوده ؟؟ کی می تونه اینو ثابت کنه ؟؟
  هرگز طرفدار بدحجابی نیستم و نخواهم بود ولی در این زمینه هم باید اعتدال را رعایت کرد .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۶ آذر ۹۲ در ۱۱:۲۵ ب.ظ

 182. متاسفانه مردم ایران بی ظرفیت – غریبه کش – نژاد پرست – خود بزرگ بین هستند در خیلی از شهرهای کشور که می روم بارها با بی فرهنگی آنها روبرو می شوم در زمانی که دانشجو بودم با ۳ نفر شهرکردی هم اتاقی بودم آن سه نفر دست به یکی می کردند چون من بین آنها تنها بودم و شروع می کردند به آزار من مانند دزدی از کیف و کمد و پولهایی را با مهارت زیاد از من می دزدیدند من هم با اینکه متوجه می شدم نمی توانستم چیزی بگویم چون نمیشد دزدی آنها را ثابت کنم . در هیچ جای کشور ایرانیان به حقوق یکدیگر احترام نمی گذارند یارو می خواهد پول دربیاورد برایش فرقی نمی کند که از راه حلال باشد یا حرام .
  دوستی تعریف می کرد که در مشهد بوده فردی را دیده که در خیابان در حال فروختن زنش بوده البته اینها بیشتر به فقر بر می گردد به گفته علی (ع) ریشه کفر فقر است .
  فشارهای اقتصادی و اجتماعی و مشکلات روحی باعث ناهنجاری میشود .
  یک بار یک پسر بچه کوری بوده که چند پسر داشتند اون را اذیت می کردند و سرش را زیر آب می کردند و بیرون می آوردند پیامبر خدا از راه می رسه و دلش برای کودک کور می سوزه و از خدا درخواست می کنه که این کودک بینا بشه و از خودش دفاع کنه دعای پیامبر مستجاب میشه و کودک بینا میشه و شروع می کنه به گرفتن انتقام از همسالان خودش اونها رو می گیره و سرشون را زیر آب می کنه و همه را خفه می کنه .
  خدا چیزی را که به بنده نمیده حتما حکمتی بوده .
  توی همه شهر ها شاید ۲۰ درصد از مردمش دارای فرهنگی بالا باشند اگه همه مردم بمیرند در آخرت حتی یک نفر هم جای خوبی نخواهد داشت .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۱۷ آذر ۹۲ در ۸:۱۱ ب.ظ

 183. خدمت همه عزیزان و خصوصا باتشکر از بذل توجه شما دوست عزیز آقای گرجی فریدونشهری همان گونه که در کامنت قبل به عرض رسید این درد دل ها درد مشترک همه ما است و متاسفانه هیچ کدام از ما از این نوع آ زار و اذیت های اجتماعی بی نصیب نبوده و نخواهیم ماند سوال مهم بنده این است (چاره چیست؟)ما با یاد آوری تلخ گذشته یا با تفاخر به پیشینه تاریخی نمی توانیم این مشکل را حل کنیم .پس( بیائیم واین مشکل را حل کنیم )من به همه عزیزان پیشنهاد میکنم روی کامنت قبلی بنده باز نگری کرده و این بار بجای درد دل یا جبهه گیری در برابر افراد نادان و یا تفاخر به گذشتگان راه حلی مناسب مثلا تنظیم همان منشور اخلاقی یا هر راه حلی که مناسب تر میدانند ارائه دهند. در ضمن یقین دارم که این مشکل یک مشکل اجتماعی است پس بهتر است برای حل آن از راه کار های اجتماعی استفاده شود .ادغام آن با مسائل سیاسی آن را پیچیده تر و حل آن را مشکلترخواهد ساخت حتی اگر انگیزه اولیه پدید آورنده این مشکلات سیاست باشد که هست .در ضمن اگر ما بخواهیم به ملیت های دیگر بی احترامی کنیم فرق ما با دیگر توهین کنندگان چیست ؟ بیصبرانه منتظر نظرات شما عزیزان هستم .

  محمد مهدی پورتقوی

  ۲۴ آذر ۹۲ در ۸:۱۴ ق.ظ

 184. از دوست خوبم آقای پورتقوی به دلیل نوشته های زیبا و اصولی تشکر می کنم البته ننوشته اید که اهل کجایید . شاید حس ناسیونالیستی من باعث میشه که به این مسائل حساسیت نشون بدم . شما اگه ببینید تمام دنیا نمی خواهد ایران ذره ای پیشرفت کند همین مشکلاتی که وجود دارد که برای غنی سازی اورانیوم چه تحریم هایی علیه ایران اعمال می شود .
  پس اینکه یک ایرانی نسبت به هم وطن خود اینگونه مسائل را درست کند که او از شدت ناراحتی در یک سایت دلخوری خود را با یک مقاله بیان کند پس مفهومش چیست ؟
  آیا اینها باعث تفرقه نمیشه ؟ ایرانیانی که هشت سال علیه دنیا جنگیدند از همه اقوام بودند که جان خود را فدای میهن کردند همین نسلهای ما یا کمی عقب تر ما بودند شاید من گرجی به الله وردیخان افتخار کنم که ۴۰۰ سال قبل سردار شاه عباس بوده یا امامقلی خان ولی اینها چندین نسل از ما پیش بوده اند منظورم اینه که باید مفاخر همین نسل خودمان را به کودکان خود بفهمانیم که بگوییم دختر یا پسر ایرانی برای آزادی این کشور خونهایی ریخته شده است .
  تبادل فرهنگ ها می تونه از ایجاد تفرقه جلوگیری کنه در جایی که من زندگی می کنم چندین قوم وجود دارد از جمله گرجی ها – ارمنی ها – ترک ها – لرها و بختیاری ها – و فارس ها . واقعا اگه ما به هم احترام نگذاریم شهرستان ما می شود محلی برای جنگ قومیتی . ولی ما فرهنگ سازی کرده ایم کسی هرگز نمی آید علیه قوم دیگری جوک بسازد .
  همین کامنت هایی که می نویسم نمیونه ای از یک رابطه فرهنگی است که اینکه یک گیلانی در یک سایت – خودش از ناراحتی به این موضوع دامن بزند که موضوعی ناراحت کننده است و این بحث تبدیل شود به یک مقاله اینترنتی .
  به نظر من نباید به این موضوع دامن زد بلکه باید آرام بود و فقط کاری کرد که دشمن رفته رفته این موضوع را قبول کند که ( آن که بی غیرت است آنی است که دیگران را بی غیرت می داند ) و این شدنی است .
  انسان باید از درون خود را باز یابد خود را بشناسد . در جایی که زنان آن در کارهای سخت کشاورزی همراه با مردان کار می کنند و در مزارع چای همه کارگران آن زن هستند آیا سزاوار بی حرمتی هستند ؟
  شاید نسلهای جدید ناهنجاری دارند که آن هم عده ای که حتما برای کارهای خود منظور و هدفی دارند مثلا بدحجابی – آرایش غلیظ .
  در همه جاهای کشور همه نوع تفکری وجود دارد مثلا یکی حجابی کامل دارد یکی بدحجاب است و دیگر موارد . پس آیا در دیگر شهرها مشکلات فرهنگی وجود ندارد و فقط مسائل فرهنگی گیلانی ها به چشم می آید ؟ آیا همه مردم ایران با غیرت هستند و فقط گیلکی بی غیرت است ؟
  اصولا غیرت به چه معنا است ؟
  فرد با غیرت کیست ؟
  فرد بی غیرت کیست ؟
  آیا از جای جای میهن خون هایی برای اینکه وجبی از آن در اختیار دشمن قرار نگیرد ریخته نشده است ؟ آیا پسر بچه ای با نارنجک خودش را زیر تانک دشمن پرتاب نکرده است ؟ اینک یک ملت سرفراز آماج جوک و توهین قرار می گیرد .
  وضعیت اجتماعی آن طور است که یک فرد فقط به فکر این است که چگونه زندگی خود را اداره کند از کجا پول و نان دربیاورد کجا کار پیدا کند رشته ای را تحصیل کرده نمی تواند در رشته خودش وارد بازار کار شود دایم آواره و ویلان است که کجا برود و چکار کند مشکل اصلی اینجاست کسی به فکر فرهنگ و دین نیست یارو دارد نماز می خواند نمی داند چند رکعتش را خوانده است اینقدر مشغله فکری دارد . این روزگار اینچنین است .
  یارو در ساختن یک واحد مسکونی یک طبقه دچار هزاران مشکلات و گرانی است .
  ملتهای ایرانی باید متحد باشند چون ایران دارای دشمنان قسم خورده ای است که نگذارند حتی یک نیروگاه هسته ای تولید برق هم تکملی شود پس چرا به یکدیگر اهانت می کنید . شما اگر می دانید من اشکالاتی دارم یا دین ندارم چرا راه حل نمی دهید آیا جوک گفتن علیه من شما را خندان می کند ؟
  آیا زندگی دنیوی اینقدر ارزش دارد که برای نفس خود کتاب الهی قرآن را به گوشه ای پرتاب کنیم و ذره ای به نوشته هایش توجه نکنیم ؟
  باید در زندگی از افراط و تفریط جلوگیری کرد . من با پرداختن به مفاخر تاریخی خود یا زبان و اصالت خود نمی توانم برای خود بزرگی تولید کنم بلکه من خودم هستم و دارای اراده و درک و یک دین کامل و یک پیشوایی که در انتظارش هستم باید برای عدالت و درستی و خوبی زمینه آمدنش را فراهم کنم .
  همه ما بی هر نحوی مسائلی که اینجا مطرح شده را داریم یعنی مشکلی به نام بی وجدانی . مشکل همه یک کلمه است یعنی ( بی وجدانی ) . اگه وجدان ها بیدار شود تهمت ها – نسبت های بی روا – جوک های مستهجن نسبت به یک ملت – دروغ و بی عدالتی هم کم خواهد شد
  بدانید نام همه ما یک کلمه است و آن هم ( ایران ) است .

  مهدی گرجی فریدونشهری

  ۲۴ آذر ۹۲ در ۱۱:۳۸ ب.ظ

 185. دوستان سلام و سلام مخصوص برای دوست عزیزم جناب آقای مهدی گرجی فریدونشهری که عاشق احساس مسئولیتش هستم ای کاش هر کدام از ما به چنین احساس مسئولیتی برسیم آن وقت است که خواهیم توانست صاحب بهترین فرهنگ دنیا بشویم از من ملیتم را پرسیدند .من رشتی هستم و پدر و مادرم هم رشتی و رشتی زاده هستند. من در غربت بزرگ شده ام و بیشتر از رشتی های ساکن گیلان آماج بی حرمتی هم وطنانم غیر گیلانیم قرار داشتم و تا زمانی که من و همزبانانم افتخاری نیافریده ایم نخواهم گفت به رشتی بودنم افتخار میکنم ولی با یک دنیا امید میگویم به رشتی بودنم افتخار خواهم کرد چون هم به خودم هم به هم زبانانم و هم لطف و کرم خدا امید دارم . دوست عزیزم اسم از حس ناسیو نانیستی بردند اجازه بدهید نظرم را در مورد ناسیو نالیسم به عرض برسانم . روزی از بزرگی شنیدم که میگفت سازمان ملل شعاری دارد که میگوید (جهانی فکر میکنیم ولی منطقه ای عمل میکنیم ) این جمله خیلی به دلم نشست . به این نتیجه رسیدم که ناسیونالیسم چه ابزار خوبی است . و اگر برای منطقه ای عمل کردن مورد استفاده صحیح قرار گیرد جواب خوبی میدهد به شرطی که نیت ما انتر ناسیو نالیسم باشد یعنی جهان وطنی ولی عملکرد ما منطقه ای باشد .شنیده اید که میگویند سنگ بزرگ علامت نزدن است؟ اگر امروز من فریاد اصلاح و بهبود رفتار مردم دنیا را سر بدهم بعید نیست مورد تمسخر دنیا واقع شوم ولی اگر شعار اصلاح وبهبود رفتار هم زبان هایم را بدهم کمتر مورد تمسخر واقع میشوم و رسیدن به این هدف واقعی تر به نظر میرسد همینطور اگر بخواهم رفتار مردم محله یا خانواده یا حتی خودم را بهبود بخشم کار راحت تر ی خواهد بود. وقتی صحبت از بهبود رفتار میکنم منظورم این نیست که ما یا مردم ما بد هستند . منظورم این است تاما ندرخشم تا ما برای بهترین بودن اقدامی نکنیم هر حرفی در که مورد خوبی خودمان بزنیم ادعا خواهد بود .میگویم داعیه خوب بودن نداشته باشیم .بهترین باشیم یا برای بهترین بودن تلاش کنیم .به بچه هایمان نگوئیم درس بخوان تا بتوانی سری توی سر ها در بیاوری .به بچه هایمان بگوئیم درس بخوا ن تا آبروی هم زبان های مان را بخری و بتوانی قوم مان را سر بلند کنی .باید به فرزندانمان یاد بدهیم بجای اینکه لحجه خودشان را مخفی کنند احساس کنند که قهرمانی هستند که چشم امید یک قوم به آنها دوخته شده ودل های یک قوم برای سر بلندی آنهامیتپد.از موضوع دور شدم .صحبت از ناسیو نالیسم بود . گفتم ناسیو نالیسم به نظر من ابزار است . ابزاری که کار برد منطقه ای دارد همانطور که میدانید هر ابزاری همانگونه که کاربردی مفید میتواند داشته باشد میتواندکاربرد مضر هم داشته باشد مثلا از چاقو هم در آشپزخانه میتوان استفاده کرد هم برای چاقوکشی . به نظر بنده ناسیو نالیسم هم شبیه آن چاقو است هم میتوان بوسیله برانگیختن این حس در مردم به اصلاح و بهبود روابط اجتماعی اخلاقی حتی اقتصادی پرداخته و خیلی موفقیت های دیگر به دست آورد و هم میتوان با بر انگیختن این حس در مردم در دلهایشان تخم کینه و نفرت و نفاق کاشت .که در نهایت این نوع ناسیو نالیسم تبدیل تعصب و در نهایت گاها به نسل کشی خواهد انجامید .به خاطر همین است که پیشنهاد میکنم بجای پروراندن هر نوع کینه و نفرت در دل هایمان اول از همه اقدام به بهبود خودمان کرده و این تصمیم فردی را در بین نزدیکانمان اشاعه داده و کاری کنیم که اول دل های شکسته خودمان را به دلهای شکسته دیگر همزبانانمان گره بزنیم و با هم فکری هم به دنبال چاره باشیم . امید به توجه و بیان نظرات همه شما عزیزان دارم.

  محمد مهدی پورتقوی

  ۲۵ آذر ۹۲ در ۱:۰۹ ب.ظ

 186. تی فدا و تی غیرت قوربان تی خولخور تی قوربان بشه.آفرین به تو

  تی کوجی خواخور آمنه

  ۳ دی ۹۲ در ۴:۴۲ ب.ظ

 187. امروز اروپا که شامل ۵۴ فرهنگ و قومیت و زبان مختلف می شود به دهکده جهانی و یکپارچه شدن در قالب اتحادیه اروپا می اندیشد و مرزهای فیزیکی هم برایشان معنا ندارد ولی ما هنوز به زور و جبر حاکمیت مجبورا در شکم گربه ای به نام ایران زندگی می کنیم و تا فرصتی پیش آمده و حاکمیت ضعیف شده بنای جنگف آشوب و جداطلبی را در کردستان آذربایجان و … گذاشته ایم به قول سعدی هنر آدمی در کنار هم بودن و داشتن ظرفیت زندگی اجتماعی است و این خاصیت سگ است که همنوع خود را تحمل نمی کند و گاز می گیرد گیلان کردستان -آذربایجان و .. در نقشه جهانی نقطه ای بیش نیستند امروز باید به بزرگ بودن اندیشید با پاچه گیری و تمسخر همدیگر فقط عقب ماندگی فرهنگی خودمان را تشدید می کنیم تعصب زبانی و قومیتی خوب است به شرطی که متصل به عقلانیت و منطق باشد

  انسان

  ۸ دی ۹۲ در ۱۱:۴۸ ق.ظ

 188. می نازنین خاخور کوجی آمنه تی آبرو می آبرو ضامنه
  انشاا…کی دست آستین لا زنه حرکتی با همت والا زنه

  محمد مهدی پورتقوی

  ۱۶ دی ۹۲ در ۹:۰۸ ق.ظ

 189. امو پوردانره تخته بتشتیم
  ریزه ریحون شیمی را سر بکشتیم
  امو گ دریا دامن پیلا بوستیم
  ایتا ماهی سفید نجه داشتیم

  برار جان تونی امی رابطه نژادی با فرانسوین در بری؟

  گیل

  ۱۷ اسفند ۹۲ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

 190. سلااااااااااااااااام فدات بشم بااین نوشته هات واقعاکه حال کردم
  حرف دل مارو زدی ولی هیشکی نمیدونه که این ازرونشفکر بودن ماهاست نه ازبی غیرتی
  دوستت دارم موفق باشی بازم ازین مطالب بزار

  مهسا

  ۲۲ اسفند ۹۲ در ۲:۴۵ ق.ظ

 191. ای روز بوشوم کونوس کلی کونوسو بیچیم ای پررپری ایدانه میداهان دگه ده می داهانه اب دگده الهی تی ماری بمیره می دل قراری بگیره

  مهسا

  ۲۲ اسفند ۹۲ در ۲:۴۸ ق.ظ

 192. آفرین رئیس

  محمد مساعد

  ۲۵ اسفند ۹۲ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

 193. بعد اذربایجان مازندران و گیلانه ما از فارسا بدمون میاد نمیخایم هر موقع این کشور اشغال تعطیل بشه اینا کاسه کوزشونو جم کنن بیان شمال گور بابای فردوسی که به مازندرانیها توهین کرده به مردم بومی مازندران چون شکستشون دادن میگه دیو و جادگر اگه رضا شاه که مازندرانی بود این همه خدمات به فارسای اشغال نمی کرد الان اونا دقیقا شبیه افغانیها زندگی میکردن دیگه جرات نمی کردن به ما بگن بی غیرت من سربازی مریوان کردستان بودم همیشه سعی میکردم پرچم شمال بالا باشه اخرشم کارت قرمز گرفتم هیچکی تخم نمی کرد پیش من با اینکه مازندرانی بودم بگه رشتی مادرشونو….خلاصه جواب توهین رو باید با مشت داد اره برار

  Arzhang AmoL

  ۱۳ فروردین ۹۳ در ۱:۱۳ ب.ظ

 194. عالی سایتتون ۲۰٫خیلی خوشحالم از اینکه شما هستید و از گیلک و فرهنگ گیلکی دفاع می کنید.اما متاسفانه جدیدا ما به خودمونم رحم نمی کنیم و همدیگرو مورد تمسخر قرار میدیم با این اوصاف باقی استان ها در موردمون چه فکری میکنن؟اگه با هم متحد باشیم ،انقدر راحت زمین هامونو به غیر گیلانی واگذار نکنیم ،جوری که الان تو انزلی انزلیچی پیدا نمیشه همه غریبه هستن.همه انزلیچی ها مهاجرت کردن به استانها و کشور های دیگه اونجا واسه خودشون کسی شدن اما تو شهر خودشون جایگاهی ندارن.گیلان رتبه ۲ بیکاری واسه اینکه پر غریبه شده کسی دلش واسه این مردم نمی سوزه.باید کاری کرد.ممنون

  انزلی

  ۱۴ فروردین ۹۳ در ۲:۵۷ ب.ظ

 195. عالی بود
  بینظیر
  ممنون
  با اجازتون این مطلب رو با ذکر منبه برای فیس بوکم برمیدارم

  شایسته

  ۱۷ فروردین ۹۳ در ۱۰:۲۳ ب.ظ

 196. همه جا خوب و بد داره ولی یه سوال : وقتی زنان با اون بدبختی که شما توصیف کردید دارن تو شالیزار ها کار می کنن مرداشون چرا اکثرا تو قهوه خونه هستن؟ یا حد اقل اندازه زنا زحمت نمی کشن و کار نمی کنن. در صورتی که درست اینه مرد زحمت بیشتر رو برای امرارمعاش بکشه. کار اقتصادی زن امری دلبخواهی هست. ولی اینجا زنا اکثرادارن کار می کنن مخصوصا جاهایی که لب آب نیست. اسم این کجاش مشارکت دوشا دوش هست؟ شاید نشون میده زناشون با غیرت ترن. یا شاید نفقه زن برای مرد مذکور محلی از اعراب نداره؟ بعد بقیه فضایلی هم که ذکر کردید به لطف وجود کوه های البرز ایجاد شده فخری نسبت به بقیه ایرانی ها ندارن در این موضوعات متاسفانه.
  مورد دیگه به مدرنیسم شدن اشاره کردید. من ندیدم مدرنیسم جایی غیرت آورده باشه. می تونید این مسئله رو در جاهایی که به مدرنیسم شهره هستند ببینید. شما لطف کنید فرهنگ غنی خودتون رو داشته باشید بی خیال مدرنیسم شید. و اگه معتقد بودید که زن یک انسان مثل مرد هست با توجه به ویژگی های جسمی زن اون را تا اینقدر به کار نمی گرفتید.و این جوکا هم که می سازن تقصیر خودتون هست. عروسی مختلط ، پوشش نا مناسب، و اینقدر برخورد صمیمی زنان با مردان غریبه. البته نمی گم زنا قصدی دارن ولی اینطوری تربیت شدن که مسئول این تربیت هم پدر خانواده هست جناب مدرنیته. البته این حرفایی که زدم شامل همه نمی شه چون خودم دیدم مردای با غیرتی رو که اصلا اجازه کار اقتصادی به زن نمی دن و خودشون یک تنه مخارج زندگی رو به دوش می کشن و اگه زن کار میکنه به میل خودش و مناسب ویژگی جسمی و اروگومی بدنش هست و در ضمن دیدم بسیار که در حجاب و متانت یک شیعه کامل هستند و از مسائل منافی شرع کاملا مبراء اند و مرداشون هم مثل یک دژ محکم پشت زناشون هستند.ولی مسائلی هم که در ابتدا ذکر شد هم در برخی ها دیدم برای همین جمله ابتدایی ام رو برای تاکید دوباره بیان می کنم بد و خوب در هر قومی وجود داره مثل ترک ، لر و غیره

  میرسرایی

  ۱۹ فروردین ۹۳ در ۹:۲۶ ب.ظ

 197. سلام بر ایرانیان و شمالیای عزیز.حرفای قشنگتونو خوندم ولی لزومی نداره برای کسانی که تفاوت فرهنگی رو درک نمیکنند این همه توضیح بدین عزیزانم شمالیا همیشه خودشون و غیرتشون رو تو عرصه های مختلف علمی ورزشی هنری..نشون دادن و تو موفقیتهای بزرگ کشور همیشه پای یک شمالی در میون بوده پس با این امکانات ناچیز و این همه همت و موفقیت به خودتون ببالید و حرفای نامربوط افراد کم سواد رو به دل نگیرید و به خدای متعال واگذارشون کنید. وبه دوستانی مث اکبرعزیز ومعصومه گلم میگم ما جهنمی ولی شما که انقد تو مسائل دینی جزئی نگرید بدونید تهمت و افترا هم گناه بسیار بزرگیه و باید مقابل خدای بزرگ پاسخگو باشید.همتونو دوست دارم دست حق به همراتون…. هرکس بد ما به خلق گوید ما چهره ی دل نمیخراشیم ما خوبیه او به خلق گوییم تا هردو دروغ گفته باشیم….

  شوکا

  ۲۶ فروردین ۹۳ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

تی گب

./ این کامنت‌ها حذف خواهند شد:
- حاوی توهین و تهمت باشد. (یعنی نسبت دادن چیزی یا کاری، بدون ارائه دلیل برای اثبات)
- حاوی تبلیغ به نفع کالا، رسانه، شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
- بی‌ارتباط با مطلب باشد.

Switch to our mobile site