بیسدئقه XIX؛ ویژه‌ی نوروزبل

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/162119352″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

نویسنده: ورگ

ائره مي خلق أجي، گيلکؤن أجي نيويسنم کي مي همأ همزبؤنن ؤ يٚکته سامؤن بمتيم. مي سامؤن أجي نيويسنم کي کاسپي دريا ی ٚ ورجه، جيرا گيلؤنه، جؤرا ألبۊرز. أگه خأنين مي همرأ گب بزنين اين مي ايمٚیل‌ ‌ nobodyvrg[at]gmail.com

10 دیدگاه برای “بیسدئقه XIX؛ ویژه‌ی نوروزبل”

 1. شیمی نو سال موبارک ببی. :)

  بازم جای من تو جشن‌های محلی خالی. :-(

  1. nasi؛
   دوست عزیز توی این جور جشن‌ها جای خالی معنا نداره. می‌تونی هر جایی که هستی با دوستان هم‌زبانت آتشی روشن کنی و نوروزبل رو گرامی بداری و جشن بگیرین. البته حضور توی اون نوروزبل پرجمعیت اصلی یه مزه‌ی دیگه داره اما این ماییم که باید هرجا که هستیم این جشن رو زنده نگه داریم.

 2. خیلی خوووب بو … شیمه دس درد نوکونه .
  قشنگ خاطره بوبؤ ای روز .:)

 3. شايد براتون باورنکردنی باشه که دهاتی‌های همه‌ی ايران اين روز را جشن می‌گيرن. ما برای اين روز ده‌ها آداب و رسوم مخصوص داريم ولی فکر می‌کنم اگه بنويسم به نام خودتان مصادره می‌کنيد و به عنوان يک نماد تفرقه به سر خود ما می‌کوبيد. هم‌چنان که هر شباهتی با ما می‌بينيد فوراً انکار می‌کنيد و خودتان را به ملل ديگر می‌چسبانيد.

 4. چرا جعل تاریخ میکنی «به تو مربوط نیست»؟ تو تمام بیشتر از هزار تا دهات بندپی بابل و سوادکوه و دودانگه و چهاردانگه و لاریجان و… و تو دهات جلگه ای ساری و قائمشهر و بابل و جویبار من ندیدم حتی یک بار کسی «این روز» را جشن بگیرد ـ با وجود آنکه مردم بومی مازندران همه از قوم گیل اند و زبان شان را گِلِکی یا گیلِکی می نامند ـ ما هرگز حس نکردیم که با نوروزبل در گیلان بین گیلک مازندرانی با گیلک گیلانی اختلافی افتاد و آن نوروز را نیز مال آنها می دانیم چون ما جشن های دیگری داریم، شما لازم نیست تمام ایران را به ما نشان بدهی.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.