گیلکؤنˇ ادبیات و فرهنگ و «غیره»!

گفتگویی به مناسبت ده سالگی «ورگ»

ورگ

در این زمان که رسانه‌های مجازی، جای نشریات واقعی و تیراژ آن‌ها را گرفته و به طبع آن، از مخاطبان واقعی رسانه‌ها کاسته شده است و به بهانه‌ی گسترش ارتباطات با بسط شبکه‌های اجتماعی، بستگی خشنی را با حذف از طریق فشارهای اقتصادی، به بهانه‌ی بهینه نبودن انتشار مکتوب، به رسانه‌های همگانی تحمیل کرده‌اند؛ وبلاگ‌ها توانستند تا حدودی کمبود حاصل از طرح مکتوب مباحث خرده فرهنگ‌ها را با انتشار آن‌لاین روزمرگی‌های وبلاگ‌نویسان گوناگون، پر کنند.

امین حسن پور، نویسنده‌ی وبلاگ ورگ، از جمله همین وبلاگ‌نویسان است که توانسته در حوزه‌ی مباحث مربوط به گیلان ـ به شکل عام ـ عملکرد موثر و مداومی داشته باشد. وبلاگ ورگ (در زبان گیلکی به معنای گرگ) نخستین وبلاگ بومی گیلکی ـ فارسی است که پیشگام وب‌نگاری به زبان گیلکی و درباره‌ی گیلان است. انتشار مباحث علمی درباره‌ی زبان، ادبیات و شعر گیلکی و مطالب جامعه‌شناسی در حوزه‌ی گیلان و گیلان شناسی، محیط زیست و اقتصاد مردم این استان، در کنار ارائه‌ی تقویم گیلکی و صفحه‌کلید گیلکی، برگزاری جشن نوروزبل (سال نوی گیلانیان) و انتشار فایلهای صوتی و بسیاری مطالب مهم و موثر دیگر به وبلاگ ورگ جایگاهی قابل توجه در حوزه‌ی فرهنگ گیلان بخشیده است.

گفت‌وگوی کنونی به مناسبت گذشت ده سال از آغاز وبلاگ‌نویسی امین حسن پور در ورگ، در شهریور ۱۳۹۴ به صورت مکتوب و از طریق ایمیل، با او در شهر لاهیجان، انجام شده است. >>> متن کامل گفتگو را بخوانید.

بنویشته‌کس: ورگ

, , , , ۱۵۸۹ نؤرۊز ما ۲۱

ؤ غىره جرگه مئن تلمبار ببؤ

آگوست 28th, 2015

4 ته نظر

ای مطلبˇ نظرانˇ RSS

 1. جای گفتگو در خصوص بیس دئقه خالی بود.

  آرما

  28 آگوست 15 در 14:56

 2. آرما؛
  اۊنم بۊمؤنه ده سال ديگر ئبه. أگه زينده بۊمؤنسم.

  ورگ

  28 آگوست 15 در 15:16

 3. یک بار دیگر ده سالگی ورگ را تبریک می گویم، إن شاءالله که صدساله شود!
  وقت آن نیست که شماره جدید بیش دئقه منتشر شود؟

  ابراهیم خدایی

  29 آگوست 15 در 15:16

 4. ابراهیم خدایی؛
  چرا ابراهيم جان. مترصد فرصتم که دست بده. اين روزها زندگيم کمي شلوغ پلوغ شده. ضبط برنامه هم تمرکز و آرامش نسبی لازم داره. ولي همين روزها آماده ميکنم.

  ورگ

  30 آگوست 15 در 08:53

تی گب

./ این کامنت‌ها حذف خواهند شد:
- حاوی توهین و تهمت باشد. (یعنی نسبت دادن چیزی یا کاری، بدون ارائه دلیل برای اثبات)
- حاوی تبلیغ به نفع کالا، رسانه، شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
- بی‌ارتباط با مطلب باشد.

*دیدگاه‌های ارائه شده در بخش تی گب (نظرات)، نظر خوانندگان ورگ است، نه دیدگاه ورگ. دیدگاه ورگ تنها در نوشته‌های خود ورگ با نام نویسندهٔ ورگ منتشر می‌شود.