گیلکؤنˇ ادبیات و فرهنگ و «غیره»!

گیلانˇ دتر (فیلم)

ورگ

این فیلم در سال ۱۹۲۸ میلادی و چند سال پس از شکست جمهوری گیلان و بسط دیکتاتوری رضا پهلوی در ایران و فرار احسان الله خان دوستدار به شوروی ساخته شده؛ احسان الله خان در این فیلم در نقش خودش بازی کرده و فیلم بر اساس رمان ماه برنزی و با کارگردانی لئو مور ساخته شده.
روایت فیلم البته آمیخته به دعواهای جناحی درون جمهوری گیلانه و تصویری که از میرزا کوچک نشون داده شده، تصویری همراه با اغراق و بدبینیه.
با این حال، این فیلم که در آذربایجان شوروی ساخته شده، ارزش تاریخی بسیاری داره.
این فیلم صامته و در بخشهایی که توضیحات به زبان روسی داره، زیرنویس گیلکی گذاشتم و به سبک و سیاق تماشای فیلمهای صامت در گذشته که کسی در سالن پیانو یا سازی دیگه می‌نواخت، سه کار از شوپن رو انتخاب کردم و روی فیلم گذاشتم.
این سه کار عبارتند از:
Revolutionary, Etude, op10, no12
Ballade, No3 in A flat major, Op47
Preludes, Op28

این فیلم رو از اینجا دانلود کنید یا این پایین ببینید:

 
امیدوارم از دیدنش لذت ببرید. (راستی اگر توی تلگرام و توییتر هستید، اونجا هم میشه از انتشار مطالب جدید در ورگ باخبر شد: تلگرام، توییتر.)

یکته نظر

ای مطلبˇ نظرانˇ RSS

  1. عالي فقط کوچي خان نه کۊجي خان :))) راستي اي خط شکلي گيته ره جالب! که مثلا فارسي ؤ عربي کلمه’ن هۊتؤ بي مداخله هأنن وسط! مثلا عملا گۊنيم شؤغل ولي همچنان نويسنيم شغل حتي اي خطˇ ميئن! يا مثلا بۊلند گۊنيم نويسنيم بلند.

    Mani Mas

    8 آگوست 16 در 15:59

تی گب

./ این کامنت‌ها حذف خواهند شد:
- حاوی توهین و تهمت باشد. (یعنی نسبت دادن چیزی یا کاری، بدون ارائه دلیل برای اثبات)
- حاوی تبلیغ به نفع کالا، رسانه، شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
- بی‌ارتباط با مطلب باشد.

*دیدگاه‌های ارائه شده در بخش تی گب (نظرات)، نظر خوانندگان ورگ است، نه دیدگاه ورگ. دیدگاه ورگ تنها در نوشته‌های خود ورگ با نام نویسندهٔ ورگ منتشر می‌شود.