گیلکؤنˇ ادبیات و فرهنگ و «غیره»!پرونده‌ی ویژه: جوک رشتی

ورگ

در این پرونده چهار مطلب گرد آمده که امیدوارم با نظرهای شما کامل شود. با ایمیل از محمد قائد و سهیلا وحدتی برای بازنشر یادداشت‌هاشان در ورگ با ویرایش دوباره -طبق اصول نگارشی مرسوم در ورگ- اجازه گرفتم و در کنار یادداشت قدیمی «بله گیلک بی‌غیرت است» که طی سال‌های گذشته پرخواننده‌ترین یادداشت ورگ بوده، یادداشتی جدید نوشته‌ام که به نوعی نشان‌دهنده‌ی تغییر برخی از دیدگاه‌های خودم درباره جوک رشتی و مسأله‌ی غیرت است که با مقایسه دو یادداشت به آن پی خواهید برد. این شما و این هم چهار یادداشت این پرونده:

درباره نقش ما در ترویج خشونت ناموسی: چرا به جوک رشتی می‌خندیم؟/ سهیلا وحدتی
بله، گیلک بی‌غیرت است!/ ورگ
اکراد و الوار و غیره/ محمد قائد
پراکنده‌نویسی‌هایی در باب بی‌غیرتی و جوک رشتی و گیلکان/ ورگ
روان‌کاوی ناموس و شعر «مادر مادرم» از ساقی قهرمان/ داریوش برادری

بنویشته‌کس: ورگ

۲۸

«غيره» و وانيويس جرگه مئن تلمبار ببؤ

مهر ۱۲م, ۱۳۹۰

۴۷ ته نظر

ای مطلبˇ نظرانˇ RSS

 1. همین عکس کافی ترین دلیلی است بر آنچه نوشته اید. بله در سرزمینی که به حذف زن عادت کرده اند معلوم است که گیلک را دستمایه ی جوک هایشان بسازند.

  دمادم

  ۲۱ مهر ۹۰ در ۸:۰۸ ب.ظ

 2. گویند که فارس اصل هستی بادا /
  بر قوم بزرگ «گیل» پستیی بادا /
  ای دیو اگر وطن پرستی این است /
  گور پدر وطن پرستی بادا /

  آرش از گیلان

  ۹ آبان ۹۰ در ۵:۳۰ ق.ظ

 3. با یک مشت وحشی و بی تمدن نمی شود متمدنانه رفتار کرد. تقصیر ما شمالیها این است که بسیار مهمان نوازیم. باید از این خصلت تا حد مناسب دست برداریم.
  تو تاریخ اومده که یک فارس در زمان صفویه درست پس از سرکوب گیلانیان در زمان شاه عباس سفاک و خونخوار، وارد گیلان شد و به هجو این سرزمین پرداخت ولی گیله مردان و گیله زنان او را گرفته زبانش را بریده و به جای گاو و اسب از او در شالیزار برنج کار کشیدند. شمالیها باید نسبت به یاوه گویان چنین عمل کنند.

  گیلان کبیر

  ۱۶ آبان ۹۰ در ۸:۰۸ ب.ظ

 4. به نظر من بین تمام قومیت های جهان با غیرت و بی غیرت هست .
  فرق نمیکنه ترک ، لر ، کرد ، عرب ، شمالی …
  اما مسخره کردن کل یک قوم اشتباهه و این برمیگرده به شخصیت طرف مسخره کننده .

  حمیدرضا

  ۷ اسفند ۹۰ در ۱:۴۷ ب.ظ

 5. لعنت بر کسانی که بر علیه رشتی و کل گیلکان جک میگویند

  پویا بچه رشتی

  ۱۰ اردیبهشت ۹۱ در ۴:۱۴ ب.ظ

 6. جک رشتی دسیسیه بزرگ و یادگاری کثیف روسیه است ما با این کارمون با روسیه به مردم خودمون نخندیم قضیه از این قراره که ارتش روس ها به ناموس مردم رشت تجاوز می کردند و از اونجایی که کشور بدبختمون نه ارتشی داشت و نه اسلحه ای پس مردم توانایی دفاع از خودشونو نداشتند بیل در برابر سلاح های گرم و… این رو هم بگم که مرد های رشتی دفاع کردند اما کشته می شدند خب دفاع بی نتیجه بود چون اینطور بدتر می مردند و زن و بچه هاشون کسی رو نداشتند پس مجبور به تحمل بودند چون زندشون بیشتر به درد می خورد تا دفاع کنندو بمیرند به خاطر همین مردم ما منطقی فک نمی کنند بلکه متعصب فکر می کنند متهم واقعی دولت بی کفایت و بدبخت کشورمون بوده.

  اراک

  ۲ مرداد ۹۱ در ۳:۳۹ ب.ظ

 7. اراک عزیز ندئنم کوراره شی ئیسی ئیتو گونی
  ولی رویسه نصفه ایرانه بیته حتی اراک مئنم خیلی تجاوز بوده ای حرفون مسخرء
  بعده جنگه جهانی دوم انگلیسین و روسون تهران و شیراز مئن و …خیلی تجاوز بودن!!؟؟؟؟؟؟
  گیلانی فقط بخاطر سادگیه دیل و مهمون نوازیه که به ای نام صدا بونه
  که خدا رء شوکر چند ساله اخیره مئن گیلانئن انی حرکت نژاد پرستانه انجام بدان مو چند حرکت قشنگ بدم خیلی حال بودم.
  آباد ببی ای گیلان آزاد ببی ای گیلان
  از دسته تورکو فارس در امان ببی ای گیلان

  مرداویج دیلمی

  ۳ شهریور ۹۱ در ۹:۵۰ ق.ظ

 8. در طول تاریخ شاهد تجزیه ایران بودیم ودیدیم که چطور این سرزمین کم کم تکه تکه شد و به این وضع افتاد و با این تنفر نژادی که الان هم شاهدش هستیم که هر قوم خودش را برتر میداند و اجازه توهین نژادی را به خود میدهد، در آینده هم شاهد تجزیه شدن این سرزمین خواهیم بود و از کجا معلوم شاید در کشورهای کوچکتر جدا شده، شاهد احترام و رفاه بیشتر و فرهنگ و هویتی غنی تر باشیم.

  کوروش

  ۱۱ مهر ۹۱ در ۵:۱۰ ب.ظ

 9. مرسی .

  گلی

  ۲۲ آذر ۹۱ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

 10. با درود فراوان بر شما یکی دیگراز دلایل دامن زدن به این امر(تمسخر گیلانی ها)دادن نقشهای پست وخفیف به هنرپیشگانی است که بالهجه گیلکی سخن میگویند

  ارک

  ۵ دی ۹۱ در ۱۲:۳۷ ب.ظ

 11. خدواند تمام اقوام وملتها را یکسان آفریده
  روزی امام خمینی (ره) در مسیر تهران قم به یکی از روحانیون پیشنهاد تحصیل در نجف اشرف می دهد
  ان روحانی بهانه اهل وعیال وزبان می اورد که اگر هجرت کنم برای مشکلات زیادی بوجود می اید
  امام می فرماید
  برای فرد مسلمان محل ومکان قوم ونژاد نباید فرقی بکند وشما باا ین اعتقاد ت کافرید
  امام با این دید وسیع بود که توانست انقلاب نماید وآن را به تمام دنیا صادر نماید
  آنوقت مادر چم یک کوچه مانده ایم که بحث استان –شهر –محله وحتی مسجد بالا وپایین می کنیم
  ما کجا وآن رهبر کبیر کجا عرب وعجم –ایران وعراق برایش فرقی نمی کرد

  احسان اله ابراهیمی

  ۲۲ اردیبهشت ۹۲ در ۱۱:۱۸ ق.ظ

 12. سلام .
  شیمه جانا قوربان .
  جه دئن شیمه سایت خیلی ذوق بوگودم .
  شاید می گیلیکی نیویشتن خوب نبه .
  اما چون بیدم تمام قسمتان سایت میان گیلکی کلمات جا ایستفاده بوگودیدی ذوق گودان درم و گیلکی شیمه جا تشکر کنم .
  امه خوروم زبان و خوروم فرهنگ و اصالته قوربان

  عادل

  ۲ خرداد ۹۲ در ۴:۵۷ ب.ظ

 13. سلام .
  جه ان که مره ایمل اوسه گودید ممنونم .
  با تمام وجود شیمه سایت همراهم .
  اگر بدانید چه ذوقی کونم وقتی شیمه سایته مطالبه خوانم .
  ولی امان از دست ا پئر و مارانی که اما متولدین دهه ۶۰ به بعد امره فارسی گب بزه ده !

  عادل

  ۹ خرداد ۹۲ در ۵:۳۱ ب.ظ

 14. من بختیاری هستم اما همیشه از اینکه جوک رکیکی رو به قومیت خاصی مثلا گیلکی یا قزوین یا لر و ترک یا هر جای دیگه ای بگن خیلیییییییییییی ناراحت میشم.این فقط توهین کردن به خودمونه چون هممون ایرانی هستیم.در ضمن در همه جا و هر قوم و زبانی هم ادم خوب هست و هم بد.اگه نگاهی گذرا به تاریخ کشورمون داشته باشیم میبینیم برا آزادی و عزتش از هر جای ایران کسایی بودن که جوون خودشونو در این راه دادن .

  حمیده

  ۱۳ خرداد ۹۲ در ۱۱:۴۷ ق.ظ

 15. رشتیانه جه خیم کی هیچ وقت علم و دانشه جه فاصله نیگیرد تا بتنید دلیل و منطقه امره خوشنه حقه فیگیرد.با تشکر

  معین

  ۲۴ خرداد ۹۲ در ۱:۲۴ ق.ظ

 16. ” گویند که فارس اصل هستی بادا /
  بر قوم بزرگ «گیل» پستیی بادا /
  ای دیو اگر وطن پرستی این است /
  گور پدر وطن پرستی بادا /

  این کلمه ات را کپی پیس کردم که ببینی چی نوشتی عزیز. به تو چه بگویم همشهری . فغان فعان که منطق مان شبیه حاج آقا کسمایی شود پس از میرزا چه درسی گرفته ایم؟!!!! مگر کسی که برای رشتی. لر. اصفهانی. قزوینی. ترک. شیرازی. جوک درست می کند؟ وطن پرست و ایران دوست است؟ این افراد موقع جنگ کجا هستند که هیبت شهید فومنی ها لرزه بر اندام بعثی ها می انداخت؟
  این دیگر چه برداشتی است؟ این چه منطقی است؟
  می خواهید با این حرکت مقابله کنید. یاد بگیرید هرکسی گفت یک روز یک رشتیه. یک روز یک لره. یک روز یک شیرازیه یا اصفهانیه یا ترکه…. یا رویتان آنور کنید که ارزش شنیدن ندارد یا بهش یادآوری کنید که کارش درست نیست یا اینکه بگویی عزیزم می خواهی جوکی در مورد خانواده خودت بگویم.
  گیلکی همریشه فارسی است این را انقدر تکرار کنید که نه از خاطر ما برود نه سایر هموطنانمان در ایران. همه جای ایران من لاهیج. رشت. فومن. صومعه سرا. ماسوله. هشتپر. تالش. آستارا. رودسر. لنگرود و چابکسر است. همه جای ایران آق فخرا و دانای علی من است. فدای همه ایران. نفرین بر کسانی که عمداً با توهین به اقوام ایرانی به ایران حیانت می کنند.

  هموطنی از تهران

  ۲ مرداد ۹۲ در ۱:۵۸ ق.ظ

 17. در جواب اراکی و ایت مرداویج مواظب باش. اینها از اطاق فکر پان تورکیسم/ صهیونیست دستور میگیرند هدفشان اینه با توهین به ما ، ما هم متقابلاً به شیرازی و اصفهانی و اراکی توهین کنیم. من دوستان خوبی هم در اراک هم در اطارفش مثل شازند تا خمین و محلات دارم. ایشان اراکی اصل نیستی شک نکن. ما دو ساله داریم با اینها مبارزه می کنیم طرف پان تورکه ورداشته با نام کوروش و داریوش روی خودش به بقیه توهین می کنه. تو همین توهین علیه زایستوف چند تا از عومال پان ترکیسم هم که در لباس تند ملی گرایی قد اعلم کرده بودند مشخص شدند. راستی اگر گذرت به اصفهان افتاد به خیابان مردآویج برو . اصفهانی هنور که هنوز با احترام از آل زیار و دیلیمان صحبت می کنند. ما باید از خودمان بگیم. نه اینکه به نیت واقعی توهین کنندگان قاطی بازی کثیف آنها شویم. گرفتی برار؟

  هموطنی از تهران

  ۲ مرداد ۹۲ در ۲:۳۰ ق.ظ

 18. ایت غیر عزیز اینها که گفتی نه مربوط به گیلکها است و نه هیچ قوم اصیل ایرانی دیگر حتماً در مورد خانواده ات خواستی به ما اطلاعی بدی. به اندازه کافی متوجه شدیم در چه خانواده ای و با چهفرهنگی بزرگ شده ای. ممنونم از معرفی خودت!!!

  هموطنی از تهران

  ۲ مرداد ۹۲ در ۲:۳۲ ق.ظ

 19. با عرض معذرت در مورد گپم با مرداویج واگه اطرافش و عوامل اشتباه تایپی داشت. خواستم با این گپ ویرایشش کنم.

  هموطنی از تهران

  ۲ مرداد ۹۲ در ۲:۳۵ ق.ظ

 20. من خواهش می کنم که جناب مدیر ورگ آپی جناب ایت را به فتا گزارش کنند ان شاءالله با برخورد قانونی با ایشان و اینکه به دستور کدام سرویس جاسوسی این توهینها را کردند ما هم با ایشان بهتر آشنا شویم و در فرصتی مقتضی اندکی از غیرت ایرانی/ گیلکی امان را به صورت عملی به ایشان نشان می دهیم . بلاخره مهمان نوازی در خون ما گیلکهای ایرانی است. حیف است که بی فیض از پیش گیله مرد ایرانی روند. همانگونه که عباسیان هم بسیار از ما مرحمت دیدند به گونه ای اولین سالگرد عاشورای حسینی را در بغداد نیاکان ما به خورد خلیفه عباسی دادند!!! ان شاءالله در خدمت ایشان هستیم!!!

  هموطنی از تهران

  ۲ مرداد ۹۲ در ۲:۴۰ ق.ظ

 21. کامنت‌های ایت به دلیل توهین حذف شد.

  ورگ

  ۳ مرداد ۹۲ در ۱۲:۴۲ ب.ظ

 22. نکته جالب اینه که تمام عزیزان پر ادعایی که این حرفای قشنگو نوشتند خودشون با موتور جستجوگر و با جستجوی جوک رشتی برای خندیدن به این صفحه اومده بودند و حالا دارن ادعا می کنن. واقعأ جهان سومی هستیم. چقدر زود رنگ عوض می کنن.

  الهه

  ۲۱ مرداد ۹۲ در ۷:۵۸ ب.ظ

 23. در پاسخ به الهه:
  دوست عزیز، این طور هم نیست که شما می‌گویید. ورگ خوانندگان ثابت خود را دارد و که بخشی مشترک خبرنامه‌ی آن هستند و بخشی به طور هفتگی به آن سر می‌زنند و نیز خیلی‌ها از طریق فیسبوک یا لینک ورگ در جاهای دیگر به این‌جا می‌آیند. درصد بسیار کمی از مراجعان به ورگ از طریق جست‌وجوی عباراتی نظیر جوک رشتی به ورگ آمده‌اند.

  ورگ

  ۲۲ مرداد ۹۲ در ۱۲:۰۹ ق.ظ

 24. امیدوارم همینجوری باشه که شما میگین. به هرحال معتقدم از ما ایرانی ها یه جاهایی یه رفتارایی سر زده که کل جامعه بین الملل به ما برچسب ناقض حقوق بشر و جهان سومی میدن. اگه توجه کرده باشین هیچ کشور درست و حسابی با ما ارتباط نداره و فقط چند تا کشور بدبخت تر از خودمون مثل پاکستان و ….با ما دست برادری میدن که تمام سال داریم واسشون کمک جمع می کنیم.

  الهه

  ۲۲ مرداد ۹۲ در ۱:۳۶ ب.ظ

 25. من گیلانی نیستم و اراکیم ولی برام مهم اینه که اهل رشت و گیلان هم وطن و هم دین من هستن.تا به حال یک بار هم از شنیدن جوک های توهین آمیز علیه قومیت های شریف کشورم نخندیدم و این کاررو نشون دهنده نداشتن شعور می دونم.ما خواهران و برادران دینی هستیم . این کار خیلی زشته.گیلا ن و رشت پاینده هستن و ما همیشه دوستدار شما هستیم و ناموس شما هم مثل ناموس ماست.یاعلی مدد.

  مبین

  ۲۷ مرداد ۹۲ در ۱۰:۵۰ ق.ظ

 26. حالا وقتش رسیده که تمام جوک هایی که انگلیسی های پست فطرت برای ایجاد اختلاف بین ما ایرانی های غیور رایج کردن به خودشون برگردونیم
  چطوری؟؟؟؟؟؟؟؟
  میدونید بالاترین آمار روسپی گری از آن مادران و زنان انگلیسی یه
  میدونید کودن ترین و کم هوش ترین آدمای روی زمین در جنوب انگلیس زندگی میکنند
  میدونید وحشی ترین و بی فرهنگ ترین مردم اروپا مردم لندن هستن که غالبا” کشورهای اروپایی از ورودشون به کشور هاشون هراس دارن
  میدونین انگلیس جز سرآمدان در آمار هم جنس بازی بین مردان وزنانه
  درسته اونا سالهاست که صفات حیوانی خودشونو به ما ایرانی ها نسبت میدن
  من از امروز میخوام تو تمام جوک هام بگم یه روز یه انگلیسی یه!!!!
  شما چطور؟؟؟؟؟؟

  محمد

  ۲۹ مرداد ۹۲ در ۴:۲۴ ب.ظ

 27. من عاشق همه جوکهایی هستم که خنده به لبهای مردم میاره
  هیچ تعصب بیجایی روی قوم خاصی ندارم
  همه ایرانیها محترم و عزیزند
  فقط شعور مدنی داشت
  ما یه مجموعه دوست هستیم که با هم رفت و آمد خانوادگی داریم و جالب اینجاست که ما ۷ نفر از ۷ دیار مختلف هستیم :
  ۱ -ترک ۲-مشهدی ۳-رشتی ۴-لر ۵-اصفهانی ۶-خوزستانی ۷-فارس
  اما وقتی جوکی برای خنده میگوئیم نه قصد توهین داریم و نه تخریب.
  ((( به افتخار تمام ایرانیان )))
  هورا هورا هورا

  سامان

  ۲ شهریور ۹۲ در ۳:۱۹ ب.ظ

 28. برداشت من این است که هر دو نفری که در بالا با تاسی به ګیلان (Gilan) کامنت داده اند، پان ترکیست های بی مقداری هستند که هدفشان تفرقه افکنی و ایجاد دشمنی میان اقوام مختلف است. اینها از قماش همان پان ترکیست هایی هستند که اګر از در بیرونشان بیندازی، از پنجره وارد می شوند. اما دستتان خوانده شده است. نقشه ای که نقش بر آب شد، نقشه ای شکست خورده است!

  امیرماه

  ۳ مهر ۹۲ در ۹:۵۸ ب.ظ

 29. من بوشو رشتیم ازهمه خوام ازرشت دفاع کونن نذارین کسی بشی توهین ایکنه بوخودا تقصیرازخومانه

  قدرت

  ۱۹ آبان ۹۲ در ۱۲:۵۰ ق.ظ

 30. سلام.من اهل مشهدم وهمه مردم ایران رو دوست دارم وبه هیچ کدوم از جکهایی که در مورد قومیت ها میزنن اعتقاد ندارم ومطمئن باشید کسایی که این کار رو میکنن خودشون یک بی فرهنگن من از شما وهمه دفاع خواهم کرد ومن همیشه در حال مبارزه با این موضوع هستم

  فاطمه

  ۲ آذر ۹۲ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

 31. “از دسته تورکو فارس در امان ببی ای گیلان”

  ترا خدا به نام مردآویج بزرگ که برای پاسداشت فارسی و استقلال ایران به پا خواست این حرف را نزن. یعنی در میان ما گیلکها هیچ کسی اشتباه نمی کند ، این هموطن اراکی ما حرفش خیلی زشته و بایستی خدمتش رسید اما خدمت خودش برس برار نه شهرش. نه زبانش. نه فرهنگش. چند هزار بار به شما بگویم این راه را قبلاً پان ترکها رفتند. لا اله الا الله.

  دوستدار گیلک و تالش

  ۱۴ آذر ۹۲ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

 32. مسخره کردن کل یک قوم اشتباهه و این برمیگرده به شخصیت طرف مسخره کننده

  ;

  ۲ دی ۹۲ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

 33. اگر فرد مسخره کننده یک کم فکر کند کسی هم هست او را مسخره کند

  هموطنی از سنندج

  ۲ دی ۹۲ در ۱۱:۱۹ ب.ظ

 34. به نظر من هیچ قومی برتر از بقیه نیست و همه اقوام با هم برابراند چه فارس چه ترک چه لر چه گلیک و حتی چه کره ای ها.فقط اگر به دور و بر خود نگاه کنیم این همان فتنه گران هستند که دوباره میخوان به ایران صدمه زده و ایران را تجزیه کنند به نظر من تنها چیزی که باعث همه این ها شده ماهواره هست. شاید شما با خودتون بگید که برو بابا چه ربطی داره ولی به خدا این جوریه اونا طوری تفرقه می ندازن که هیچ کدومتون نمی فهمید.مشکل به خود ما هم بر می گیرده که همان طوری که گفتم کره ای ها و ژاپنی ها و اروپایی ها رو از خودمون سر تر می دونیم اگه ما تلاش کنیم از اون ها خیلی جلو تریم ولی حیف که ملت خیلی خود خواه و خود کامه ای داریم و هر کس خودشو میبینه اگه فقط همدیگرم ببینیم و به هم دیگه کمک کنیم خیلی پیشرفت می کنیم همان طور که طبق امارگیری از هر ۱۰ نفر تو ژاپن ۳ نفر تیز هوشن ولی تو ایران از هر ۱۰ نفر ۸ نفر باهوشن.راستی من خودم هم رشتی نیستم که بگم اره چون به قوم من توهین کردن اینو نوشتم نه من خودم ترکم با این که برای ترک ها هم جک ساختن ولی بزارید جک بسازن اشکالی نداره فقط اینو بدونین که هر جکی بر می گرده تربیت خانوادگی اون شخص خیلی ممنون به سایت من هم سری بزنید http://www.gatepateha.20r.ir

  mmbm

  ۱ بهمن ۹۲ در ۷:۲۳ ب.ظ

 35. خاک برسر هرکی در مورد رشتی ها جک میسازه

  صبا از زاهدان

  ۱۱ بهمن ۹۲ در ۸:۲۲ ب.ظ

 36. به نظر من واقعا ما تو جک رشتی ساختن
  شورش رو در اوردیم

  sadegh

  ۱۲ اسفند ۹۲ در ۸:۲۴ ب.ظ

 37. به نظر من کسی به این حرفا اعتقادی نداره فقط محض خنده این جوکها رد و بدل میشه

  محمد

  ۱۵ اسفند ۹۲ در ۱۲:۲۷ ق.ظ

 38. آقای حمید رضا زر چی میزنه کدوم لر یا بختیاری تو کل تاریخ بی غیرت بودن …
  شاه رو سردار بیرانوند لر با سردار بختیاری کردن بیرون
  عراق که حمله کرد لرا بودن که میجنگیدن . بقیه طایفه ها هر چی شهید دادن تو خونه خودشون بوده ما ما لرا بودیم که مستقیم جنگیدیم .
  لرا خوزستان رو پس گرفتند . کردستان رو پس گرفتند.امکان نداره لری بی غیرت باشه استثنا هم نداره

  مهدی

  ۲۶ اسفند ۹۲ در ۹:۴۸ ب.ظ

 39. جوک ساختن از نظر من عیبی نداره . ما که نمیتونیم با هم بخندیم . پس به هم میخندیم تا دق نکنیم . اگه همکاری هم بشه میتونیم با هم به هم بخندیم

  مهدی

  ۲۶ اسفند ۹۲ در ۹:۵۳ ب.ظ

 40. بهتره ما قومی فکر نکنیم اگه دنبال پیشرفت هستیم .آدم باید جهانی فکر کنه . ما نباید طایفه ها رو با هم مقایسه کنیم و دنبال نقطه ضعف همدیگه باشیم.ما باید جهانی فکر کنیم.حالا میگن رشتی ها بی غیرتن . قزوینی ها بچه بازن و چه میدونم لرا ساده هستن اصلا نباید اهمیت بدیم . حالا من بگم جهانی فکر کنید این میگه به من چه . اون میگه به من چه . هفتادمیلیون نفر میگن به من چه

  مهدی

  ۲۶ اسفند ۹۲ در ۱۰:۰۰ ب.ظ

 41. دوستان: مبینم که خیلی هاتون از محتوای این جک ها بی خبرید اینا در واقع جک نیستن واقعیت های زندگی قوم ها هستن منم روزی که مثل شما کم تجربه بودم وخبر نداشتم دنیا دست کیه با یه زن رشتی متاهل دوست شم اگر اون موقع این جور چیزا رو جدی گرفته بودم زندگیم نابود نمیشد در ضمن کافی از کسایی که تو رشت زندگی کردن یا بازنای رشتی سروکار داشتن بپرسسید تا ببینید این جک ها در برابر واقعیت هایی که در زندکی رشتی ها.جود داره هیچ هستن هر کی فکر میکنه اینا جکن بهم ایمیل بزنه تا یه سری واقعیت بگم مختون سوت بکشه

  رضا

  ۱۵ فروردین ۹۳ در ۱۲:۴۷ ق.ظ

 42. کافی از کسایی که تو رشت زندگی کردن یا بازنای رشتی سروکار داشتن بپرسسید تا ببینید این جک ها در برابر واقعیت هایی که در زندکی رشتی ها.جود داره هیچ هستن هر کی

  رضا

  ۱۵ فروردین ۹۳ در ۱۲:۴۸ ق.ظ

 43. دوستم تو رشت مدیر یه کارخانه بود میگفت یارو میومد میگفت :آقای مهندس خانم … مرخصی میخواست رفت … سرکارگر … مرخصی گرفت

  رضا

  ۱۵ فروردین ۹۳ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

تی گب

./ این کامنت‌ها حذف خواهند شد:
- حاوی توهین و تهمت باشد. (یعنی نسبت دادن چیزی یا کاری، بدون ارائه دلیل برای اثبات)
- حاوی تبلیغ به نفع کالا، رسانه، شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
- بی‌ارتباط با مطلب باشد.

Switch to our mobile site