پرونده‌ی ویژه: جوک رشتی

در این پرونده چهار مطلب گرد آمده که امیدوارم با نظرهای شما کامل شود. با ایمیل از محمد قائد و سهیلا وحدتی برای بازنشر یادداشت‌هاشان در ورگ با ویرایش دوباره -طبق اصول نگارشی مرسوم در ورگ- اجازه گرفتم و در کنار یادداشت قدیمی «بله گیلک بی‌غیرت است» که طی سال‌های گذشته پرخواننده‌ترین یادداشت ورگ بوده، یادداشتی جدید نوشته‌ام که به نوعی نشان‌دهنده‌ی تغییر برخی از دیدگاه‌های خودم درباره جوک رشتی و مسأله‌ی غیرت است که با مقایسه دو یادداشت به آن پی خواهید برد. این شما و این هم چهار یادداشت این پرونده:

درباره نقش ما در ترویج خشونت ناموسی: چرا به جوک رشتی می‌خندیم؟/ سهیلا وحدتی
بله، گیلک بی‌غیرت است!/ ورگ
اکراد و الوار و غیره/ محمد قائد
پراکنده‌نویسی‌هایی در باب بی‌غیرتی و جوک رشتی و گیلکان/ ورگ
روان‌کاوی ناموس و شعر «مادر مادرم» از ساقی قهرمان/ داریوش برادری
ما به چی و چرا می‌خندیم؟/ ورگ
جوک‌های نژادپرستانه در فضای مجازی و یک تکمله/ گروهی از دانشجویان انسان‌شناسی دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه تهران


دیدگاه‌ها

71 پاسخ به “پرونده‌ی ویژه: جوک رشتی”

 1. […] پرونده‌ی ویژه‌ی ورگ را درباره جوک رشتی بخوانید. […]

 2. […] پرونده‌ی ویژه‌ی ورگ را درباره جوک رشتی بخوانید. […]

 3. […] پرونده‌ی ویژه‌ی ورگ را درباره جوک رشتی بخوانید. […]

 4. […] پرونده‌ی ویژه‌ی ورگ را درباره جوک رشتی بخوانید. […]

 5. همین عکس کافی ترین دلیلی است بر آنچه نوشته اید. بله در سرزمینی که به حذف زن عادت کرده اند معلوم است که گیلک را دستمایه ی جوک هایشان بسازند.

 6. آرش از گیلان

  گویند که فارس اصل هستی بادا /
  بر قوم بزرگ «گیل» پستیی بادا /
  ای دیو اگر وطن پرستی این است /
  گور پدر وطن پرستی بادا /

 7. گیلان کبیر

  با یک مشت وحشی و بی تمدن نمی شود متمدنانه رفتار کرد. تقصیر ما شمالیها این است که بسیار مهمان نوازیم. باید از این خصلت تا حد مناسب دست برداریم.
  تو تاریخ اومده که یک فارس در زمان صفویه درست پس از سرکوب گیلانیان در زمان شاه عباس سفاک و خونخوار، وارد گیلان شد و به هجو این سرزمین پرداخت ولی گیله مردان و گیله زنان او را گرفته زبانش را بریده و به جای گاو و اسب از او در شالیزار برنج کار کشیدند. شمالیها باید نسبت به یاوه گویان چنین عمل کنند.

 8. حمیدرضا

  به نظر من بین تمام قومیت های جهان با غیرت و بی غیرت هست .
  فرق نمیکنه ترک ، لر ، کرد ، عرب ، شمالی …
  اما مسخره کردن کل یک قوم اشتباهه و این برمیگرده به شخصیت طرف مسخره کننده .

 9. پویا بچه رشتی

  لعنت بر کسانی که بر علیه رشتی و کل گیلکان جک میگویند

 10. جک رشتی دسیسیه بزرگ و یادگاری کثیف روسیه است ما با این کارمون با روسیه به مردم خودمون نخندیم قضیه از این قراره که ارتش روس ها به ناموس مردم رشت تجاوز می کردند و از اونجایی که کشور بدبختمون نه ارتشی داشت و نه اسلحه ای پس مردم توانایی دفاع از خودشونو نداشتند بیل در برابر سلاح های گرم و… این رو هم بگم که مرد های رشتی دفاع کردند اما کشته می شدند خب دفاع بی نتیجه بود چون اینطور بدتر می مردند و زن و بچه هاشون کسی رو نداشتند پس مجبور به تحمل بودند چون زندشون بیشتر به درد می خورد تا دفاع کنندو بمیرند به خاطر همین مردم ما منطقی فک نمی کنند بلکه متعصب فکر می کنند متهم واقعی دولت بی کفایت و بدبخت کشورمون بوده.

 11. مرداويج ديلمي

  اراك عزيز ندئنم كوراره شي ئيسي ئيتو گوني
  ولي رويسه نصفه ايرانه بيته حتي اراك مئنم خيلي تجاوز بوده اي حرفون مسخرء
  بعده جنگه جهاني دوم انگليسين و روسون تهران و شيراز مئن و …خيلي تجاوز بودن!!؟؟؟؟؟؟
  گيلاني فقط بخاطر سادگيه ديل و مهمون نوازيه كه به اي نام صدا بونه
  كه خدا رء شوكر چند ساله اخيره مئن گيلانئن اني حركت نژاد پرستانه انجام بدان مو چند حركت قشنگ بدم خيلي حال بودم.
  آباد ببي اي گيلان آزاد ببي اي گيلان
  از دسته توركو فارس در امان ببي اي گيلان

 12. کوروش

  در طول تاریخ شاهد تجزیه ایران بودیم ودیدیم که چطور این سرزمین کم کم تکه تکه شد و به این وضع افتاد و با این تنفر نژادی که الان هم شاهدش هستیم که هر قوم خودش را برتر میداند و اجازه توهین نژادی را به خود میدهد، در آینده هم شاهد تجزیه شدن این سرزمین خواهیم بود و از کجا معلوم شاید در کشورهای کوچکتر جدا شده، شاهد احترام و رفاه بیشتر و فرهنگ و هویتی غنی تر باشیم.

 13. با درود فراوان بر شما یکی دیگراز دلایل دامن زدن به این امر(تمسخر گیلانی ها)دادن نقشهای پست وخفیف به هنرپیشگانی است که بالهجه گیلکی سخن میگویند

 14. خدواند تمام اقوام وملتها را یکسان آفریده
  روزی امام خمینی (ره) در مسیر تهران قم به یکی از روحانیون پیشنهاد تحصیل در نجف اشرف می دهد
  ان روحانی بهانه اهل وعیال وزبان می اورد که اگر هجرت کنم برای مشکلات زیادی بوجود می اید
  امام می فرماید
  برای فرد مسلمان محل ومکان قوم ونژاد نباید فرقی بکند وشما باا ین اعتقاد ت کافرید
  امام با این دید وسیع بود که توانست انقلاب نماید وآن را به تمام دنیا صادر نماید
  آنوقت مادر چم یک کوچه مانده ایم که بحث استان –شهر –محله وحتی مسجد بالا وپایین می کنیم
  ما کجا وآن رهبر کبیر کجا عرب وعجم –ایران وعراق برایش فرقی نمی کرد

 15. عادل

  سلام .
  شیمه جانا قوربان .
  جه دئن شیمه سایت خیلی ذوق بوگودم .
  شاید می گیلیکی نیویشتن خوب نبه .
  اما چون بیدم تمام قسمتان سایت میان گیلکی کلمات جا ایستفاده بوگودیدی ذوق گودان درم و گیلکی شیمه جا تشکر کنم .
  امه خوروم زبان و خوروم فرهنگ و اصالته قوربان

 16. عادل

  سلام .
  جه ان که مره ایمل اوسه گودید ممنونم .
  با تمام وجود شیمه سایت همراهم .
  اگر بدانید چه ذوقی کونم وقتی شیمه سایته مطالبه خوانم .
  ولی امان از دست ا پئر و مارانی که اما متولدین دهه 60 به بعد امره فارسی گب بزه ده !

 17. حمیده

  من بختیاری هستم اما همیشه از اینکه جوک رکیکی رو به قومیت خاصی مثلا گیلکی یا قزوین یا لر و ترک یا هر جای دیگه ای بگن خیلیییییییییییی ناراحت میشم.این فقط توهین کردن به خودمونه چون هممون ایرانی هستیم.در ضمن در همه جا و هر قوم و زبانی هم ادم خوب هست و هم بد.اگه نگاهی گذرا به تاریخ کشورمون داشته باشیم میبینیم برا آزادی و عزتش از هر جای ایران کسایی بودن که جوون خودشونو در این راه دادن .

 18. رشتیانه جه خیم کی هیچ وقت علم و دانشه جه فاصله نیگیرد تا بتنید دلیل و منطقه امره خوشنه حقه فیگیرد.با تشکر

 19. هموطني از تهران

  ” گویند که فارس اصل هستی بادا /
  بر قوم بزرگ «گیل» پستیی بادا /
  ای دیو اگر وطن پرستی این است /
  گور پدر وطن پرستی بادا /

  اين كلمه ات را كپي پيس كردم كه ببيني چي نوشتي عزيز. به تو چه بگويم همشهري . فغان فعان كه منطق مان شبيه حاج آقا كسمايي شود پس از ميرزا چه درسي گرفته ايم؟!!!! مگر كسي كه براي رشتي. لر. اصفهاني. قزويني. ترك. شيرازي. جوك درست مي كند؟ وطن پرست و ايران دوست است؟ اين افراد موقع جنگ كجا هستند كه هيبت شهيد فومني ها لرزه بر اندام بعثي ها مي انداخت؟
  اين ديگر چه برداشتي است؟ اين چه منطقي است؟
  مي خواهيد با اين حركت مقابله كنيد. ياد بگيريد هركسي گفت يك روز يك رشتيه. يك روز يك لره. يك روز يك شيرازيه يا اصفهانيه يا تركه…. يا رويتان آنور كنيد كه ارزش شنيدن ندارد يا بهش يادآوري كنيد كه كارش درست نيست يا اينكه بگويي عزيزم مي خواهي جوكي در مورد خانواده خودت بگويم.
  گيلكي همريشه فارسي است اين را انقدر تكرار كنيد كه نه از خاطر ما برود نه ساير هموطنانمان در ايران. همه جاي ايران من لاهيج. رشت. فومن. صومعه سرا. ماسوله. هشتپر. تالش. آستارا. رودسر. لنگرود و چابكسر است. همه جاي ايران آق فخرا و داناي علي من است. فداي همه ايران. نفرين بر كساني كه عمداً با توهين به اقوام ايراني به ايران حيانت مي كنند.

 20. هموطني از تهران

  در جواب اراكي و ايت مرداويج مواظب باش. اينها از اطاق فكر پان توركيسم/ صهيونيست دستور ميگيرند هدفشان اينه با توهين به ما ، ما هم متقابلاً به شيرازي و اصفهاني و اراكي توهين كنيم. من دوستان خوبي هم در اراك هم در اطارفش مثل شازند تا خمين و محلات دارم. ايشان اراكي اصل نيستي شك نكن. ما دو ساله داريم با اينها مبارزه مي كنيم طرف پان توركه ورداشته با نام كوروش و داريوش روي خودش به بقيه توهين مي كنه. تو همين توهين عليه زايستوف چند تا از عومال پان تركيسم هم كه در لباس تند ملي گرايي قد اعلم كرده بودند مشخص شدند. راستي اگر گذرت به اصفهان افتاد به خيابان مردآويج برو . اصفهاني هنور كه هنوز با احترام از آل زيار و ديليمان صحبت مي كنند. ما بايد از خودمان بگيم. نه اينكه به نيت واقعي توهين كنندگان قاطي بازي كثيف آنها شويم. گرفتي برار؟

 21. هموطني از تهران

  ايت غير عزيز اينها كه گفتي نه مربوط به گيلكها است و نه هيچ قوم اصيل ايراني ديگر حتماً در مورد خانواده ات خواستي به ما اطلاعي بدي. به اندازه كافي متوجه شديم در چه خانواده اي و با چهفرهنگي بزرگ شده اي. ممنونم از معرفي خودت!!!

  1. کامنت‌های ایت به دلیل توهین حذف شد.

 22. هموطني از تهران

  با عرض معذرت در مورد گپم با مرداويج واگه اطرافش و عوامل اشتباه تايپي داشت. خواستم با اين گپ ويرايشش كنم.

 23. هموطني از تهران

  من خواهش مي كنم كه جناب مدير ورگ آپي جناب ايت را به فتا گزارش كنند ان شاءالله با برخورد قانوني با ايشان و اينكه به دستور كدام سرويس جاسوسي اين توهينها را كردند ما هم با ايشان بهتر آشنا شويم و در فرصتي مقتضي اندكي از غيرت ايراني/ گيلكي امان را به صورت عملي به ايشان نشان مي دهيم . بلاخره مهمان نوازي در خون ما گيلكهاي ايراني است. حيف است كه بي فيض از پيش گيله مرد ايراني روند. همانگونه كه عباسيان هم بسيار از ما مرحمت ديدند به گونه اي اولين سالگرد عاشوراي حسيني را در بغداد نياكان ما به خورد خليفه عباسي دادند!!! ان شاءالله در خدمت ايشان هستيم!!!

 24. نکته جالب اینه که تمام عزیزان پر ادعایی که این حرفای قشنگو نوشتند خودشون با موتور جستجوگر و با جستجوی جوک رشتی برای خندیدن به این صفحه اومده بودند و حالا دارن ادعا می کنن. واقعأ جهان سومی هستیم. چقدر زود رنگ عوض می کنن.

  1. در پاسخ به الهه:
   دوست عزیز، این طور هم نیست که شما می‌گویید. ورگ خوانندگان ثابت خود را دارد و که بخشی مشترک خبرنامه‌ی آن هستند و بخشی به طور هفتگی به آن سر می‌زنند و نیز خیلی‌ها از طریق فیسبوک یا لینک ورگ در جاهای دیگر به این‌جا می‌آیند. درصد بسیار کمی از مراجعان به ورگ از طریق جست‌وجوی عباراتی نظیر جوک رشتی به ورگ آمده‌اند.

 25. امیدوارم همینجوری باشه که شما میگین. به هرحال معتقدم از ما ایرانی ها یه جاهایی یه رفتارایی سر زده که کل جامعه بین الملل به ما برچسب ناقض حقوق بشر و جهان سومی میدن. اگه توجه کرده باشین هیچ کشور درست و حسابی با ما ارتباط نداره و فقط چند تا کشور بدبخت تر از خودمون مثل پاکستان و ….با ما دست برادری میدن که تمام سال داریم واسشون کمک جمع می کنیم.

 26. من گيلاني نيستم و اراكيم ولي برام مهم اينه كه اهل رشت و گيلان هم وطن و هم دين من هستن.تا به حال يك بار هم از شنيدن جوك هاي توهين آميز عليه قوميت هاي شريف كشورم نخنديدم و اين كاررو نشون دهنده نداشتن شعور مي دونم.ما خواهران و برادران ديني هستيم . اين كار خيلي زشته.گيلا ن و رشت پاينده هستن و ما هميشه دوستدار شما هستيم و ناموس شما هم مثل ناموس ماست.ياعلي مدد.

 27. حالا وقتش رسيده كه تمام جوك هايي كه انگليسي هاي پست فطرت براي ايجاد اختلاف بين ما ايراني هاي غيور رايج كردن به خودشون برگردونيم
  چطوري؟؟؟؟؟؟؟؟
  ميدونيد بالاترين آمار روسپي گري از آن مادران و زنان انگليسي يه
  ميدونيد كودن ترين و كم هوش ترين آدماي روي زمين در جنوب انگليس زندگي ميكنند
  ميدونيد وحشي ترين و بي فرهنگ ترين مردم اروپا مردم لندن هستن كه غالبا” كشورهاي اروپايي از ورودشون به كشور هاشون هراس دارن
  ميدونين انگليس جز سرآمدان در آمار هم جنس بازي بين مردان وزنانه
  درسته اونا سالهاست كه صفات حيواني خودشونو به ما ايراني ها نسبت ميدن
  من از امروز ميخوام تو تمام جوك هام بگم يه روز يه انگليسي يه!!!!
  شما چطور؟؟؟؟؟؟

 28. من عاشق همه جوکهایی هستم که خنده به لبهای مردم میاره
  هیچ تعصب بیجایی روی قوم خاصی ندارم
  همه ایرانیها محترم و عزیزند
  فقط شعور مدنی داشت
  ما یه مجموعه دوست هستیم که با هم رفت و آمد خانوادگی داریم و جالب اینجاست که ما 7 نفر از 7 دیار مختلف هستیم :
  1 -ترک 2-مشهدی 3-رشتی 4-لر 5-اصفهانی 6-خوزستانی 7-فارس
  اما وقتی جوکی برای خنده میگوئیم نه قصد توهین داریم و نه تخریب.
  ((( به افتخار تمام ایرانیان )))
  هورا هورا هورا

 29. برداشت من این است که هر دو نفری که در بالا با تاسی به ګیلان (Gilan) کامنت داده اند، پان ترکیست های بی مقداری هستند که هدفشان تفرقه افکنی و ایجاد دشمنی میان اقوام مختلف است. اینها از قماش همان پان ترکیست هایی هستند که اګر از در بیرونشان بیندازی، از پنجره وارد می شوند. اما دستتان خوانده شده است. نقشه ای که نقش بر آب شد، نقشه ای شکست خورده است!

 30. من بوشو رشتیم ازهمه خوام ازرشت دفاع کونن نذارین کسی بشی توهین ایکنه بوخودا تقصیرازخومانه

 31. سلام.من اهل مشهدم وهمه مردم ایران رو دوست دارم وبه هیچ کدوم از جکهایی که در مورد قومیت ها میزنن اعتقاد ندارم ومطمئن باشید کسایی که این کار رو میکنن خودشون یک بی فرهنگن من از شما وهمه دفاع خواهم کرد ومن همیشه در حال مبارزه با این موضوع هستم

 32. دوستدار گيلك و تالش

  “از دسته تورکو فارس در امان ببی ای گیلان”

  ترا خدا به نام مردآويج بزرگ كه براي پاسداشت فارسي و استقلال ايران به پا خواست اين حرف را نزن. يعني در ميان ما گيلكها هيچ كسي اشتباه نمي كند ، اين هموطن اراكي ما حرفش خيلي زشته و بايستي خدمتش رسيد اما خدمت خودش برس برار نه شهرش. نه زبانش. نه فرهنگش. چند هزار بار به شما بگويم اين راه را قبلاً پان تركها رفتند. لا اله الا الله.

 33. مسخره کردن کل یک قوم اشتباهه و این برمیگرده به شخصیت طرف مسخره کننده

 34. هموطنی از سنندج

  اگر فرد مسخره کننده یک کم فکر کند کسی هم هست او را مسخره کند

 35. به نظر من هیچ قومی برتر از بقیه نیست و همه اقوام با هم برابراند چه فارس چه ترک چه لر چه گلیک و حتی چه کره ای ها.فقط اگر به دور و بر خود نگاه کنیم این همان فتنه گران هستند که دوباره میخوان به ایران صدمه زده و ایران را تجزیه کنند به نظر من تنها چیزی که باعث همه این ها شده ماهواره هست. شاید شما با خودتون بگید که برو بابا چه ربطی داره ولی به خدا این جوریه اونا طوری تفرقه می ندازن که هیچ کدومتون نمی فهمید.مشکل به خود ما هم بر می گیرده که همان طوری که گفتم کره ای ها و ژاپنی ها و اروپایی ها رو از خودمون سر تر می دونیم اگه ما تلاش کنیم از اون ها خیلی جلو تریم ولی حیف که ملت خیلی خود خواه و خود کامه ای داریم و هر کس خودشو میبینه اگه فقط همدیگرم ببینیم و به هم دیگه کمک کنیم خیلی پیشرفت می کنیم همان طور که طبق امارگیری از هر 10 نفر تو ژاپن 3 نفر تیز هوشن ولی تو ایران از هر 10 نفر 8 نفر باهوشن.راستی من خودم هم رشتی نیستم که بگم اره چون به قوم من توهین کردن اینو نوشتم نه من خودم ترکم با این که برای ترک ها هم جک ساختن ولی بزارید جک بسازن اشکالی نداره فقط اینو بدونین که هر جکی بر می گرده تربیت خانوادگی اون شخص خیلی ممنون به سایت من هم سری بزنید http://www.gatepateha.20r.ir

 36. صبا از زاهدان

  خاک برسر هرکی در مورد رشتی ها جک میسازه

 37. به نظر من واقعا ما تو جک رشتی ساختن
  شورش رو در اوردیم

 38. محمد

  به نظر من کسی به این حرفا اعتقادی نداره فقط محض خنده این جوکها رد و بدل میشه

 39. آقای حمید رضا زر چی میزنه کدوم لر یا بختیاری تو کل تاریخ بی غیرت بودن …
  شاه رو سردار بیرانوند لر با سردار بختیاری کردن بیرون
  عراق که حمله کرد لرا بودن که میجنگیدن . بقیه طایفه ها هر چی شهید دادن تو خونه خودشون بوده ما ما لرا بودیم که مستقیم جنگیدیم .
  لرا خوزستان رو پس گرفتند . کردستان رو پس گرفتند.امکان نداره لری بی غیرت باشه استثنا هم نداره

 40. جوک ساختن از نظر من عیبی نداره . ما که نمیتونیم با هم بخندیم . پس به هم میخندیم تا دق نکنیم . اگه همکاری هم بشه میتونیم با هم به هم بخندیم

 41. بهتره ما قومی فکر نکنیم اگه دنبال پیشرفت هستیم .آدم باید جهانی فکر کنه . ما نباید طایفه ها رو با هم مقایسه کنیم و دنبال نقطه ضعف همدیگه باشیم.ما باید جهانی فکر کنیم.حالا میگن رشتی ها بی غیرتن . قزوینی ها بچه بازن و چه میدونم لرا ساده هستن اصلا نباید اهمیت بدیم . حالا من بگم جهانی فکر کنید این میگه به من چه . اون میگه به من چه . هفتادمیلیون نفر میگن به من چه

 42. دوستان: مبینم که خیلی هاتون از محتوای این جک ها بی خبرید اینا در واقع جک نیستن واقعیت های زندگی قوم ها هستن منم روزی که مثل شما کم تجربه بودم وخبر نداشتم دنیا دست کیه با یه زن رشتی متاهل دوست شم اگر اون موقع این جور چیزا رو جدی گرفته بودم زندگیم نابود نمیشد در ضمن کافی از کسایی که تو رشت زندگی کردن یا بازنای رشتی سروکار داشتن بپرسسید تا ببینید این جک ها در برابر واقعیت هایی که در زندکی رشتی ها.جود داره هیچ هستن هر کی فکر میکنه اینا جکن بهم ایمیل بزنه تا یه سری واقعیت بگم مختون سوت بکشه

 43. کافی از کسایی که تو رشت زندگی کردن یا بازنای رشتی سروکار داشتن بپرسسید تا ببینید این جک ها در برابر واقعیت هایی که در زندکی رشتی ها.جود داره هیچ هستن هر کی

 44. دوستم تو رشت مدیر یه کارخانه بود میگفت یارو میومد میگفت :آقای مهندس خانم … مرخصی میخواست رفت … سرکارگر … مرخصی گرفت

 45. صباا

  به دل نگیرید زندگی رو انقدر سخت نگیرید

 46. آره بچه ها

 47. آقای رضا! چطوره یه خورده از واقعیت های قوم خودت برای ما بگی تا ما با قوم و قبیله تون آشنا بشیم

 48. سنار

  دوستان عزيز ب شرافتم قسم كه هيچ كدوم از حرفام از روي غرض ورزي نيست،،،
  ي إيراد بزرگ رشتي ها دارن،و اون اينه كه فكر ميكنن هرچي آزادتر باشن بافرهنگترن،اين حرفم متاسفانه عين حقيقته،پس لطفا كمي به حرفم فكر كنين،بعد بهم هرچي خواستين بگين،،،،
  فكر ميكنن اگه با هر مردي راحت باشن عين اروپاييان،،من به عنوان كسي كه توي شهر رشت دو سال زندگي كردم اينو گفتم،متاسفانه خيانت تو شهرتونم بالاست،،،،

 49. سنار

  من خودم ي پسر كورد هستم،،اينو اذعان ميكنم،،كه كوردها هيچ برتري نسبت به شمالي ها ندارن،،شمالي ها مردان بسيار خوب و مهربو ني هستن،اما ايرادشون همون بود كه گفتم،،البته اين در مورد همه مصداق نداره،،،مرد و زن تو رشت هست كه غيرتشون به دنيا مي ارزه،،،
  اما بعضياشون واقعا دارن آبروي گيلك ها رو ميبرن
  به خدا قسم با فرهنگي به ضد هنجار بودن نيست،،،
  بيايم ياد بگيريم چه كورد چه لر،چه فارس چه بلوچ ،و چه گيلك همه ناموسمون هستن،،،،

 50. سنار

  ببخشيد اينقد پر گويي ميكنم،اما هر وقت يكي از دوستام جوك رشتي ميگه، باور كنين بهش تذكر ميدم،،،سنار خانمحمدي دو سال از امكانات شهرتون استفاده كرد،دو سال هواي شهرتون رو تنفس كرد پس همه ي شماليها ناموس من هم هستن،،،فقط كاش كمي بعضي موارد رو رعايت كنن،،،چون داره ميشه آفت زندگي گيلك ها،،،ياعلي

 51. اشکان

  ستار عزیزم حالا میشه بگید کجای ایران رعایت میکنن ؟
  چرا یک همچین حرفی میزنی
  یک مستند کردی میدیدم که توش فروشنده زن پول رو که از مشتری گرفت ببخشیدا اما جلوی مشتری که مرد بود گذاشت تو پستونش
  اینکه میگی راحتی و .. بنظرم اگه اینچیزا باشه تهرانیها که یی غیرت ترند تازه حالا دیگه یک سرچ کنید از همه ایران فیلم و کلیپ های **** پخش شده و اگر برید به شهرها وضع همه جای ایران همینه
  اینکه گیلانی ها مهمان نوازند و خیلی هم دوست داشتنی متاسفانه مردم دیگر شهرها بخصوص تهرانی ها که به ناموس خودشونم رحم نمیکنن فکر میکنن خبریه
  در حالیکه این از مهمان نوازیشونه
  بحرحال
  این جوک ها برای تفرقه انداختن بین ایرانی هاست که مردم احمق هم جاهلانه دارن همچنان ادامه می دن
  بعد اینکه میگی کرد و .. عزیزم مگه کم فیلم از ناموس کرد تو دست ملت هست
  یا مثلا کردی ها مگه کمتر از این کارا میکنن

  آقا رضا مگه کم زنای متاهل تهرانی یا استان های دیگه با پسرا و مرد های دیگه رابطه دارن ؟ این چیزها همه جایی شما خودتو گول نزن عزیزم از همه جا بدترم تهران- رفقام تو همه جای ایران هستن همه جا هم وضع داغونه

  به این قضیه روس ها تحقیق نکردم , اما انگلیسی ها برای جدایی انداختن بین ایرانی ها و فرقه فرقه شدن و در نهایت تجزیه مثل کویت که بعد انگلیس خودش رو خاکش تسلط پیدا کنه
  این بازی ها رو تو ایران راه انداختن
  یکی از سخنرانی ها هم هست استاد رائفی پور به این نکته اشاره میکنه

  اسلام دین غیرت ایرانی ها اسلام که نه اما شیعه رو از همین شمالی ها دارن
  ________
  بنظرم گیلانی ها باید دست از مهمان نواز بودنشون بردارن
  ______
  اون دوستمون هم که گفت نقش بازیگرا لهجه و ..
  پس ما مازندرانی ها چی بگیم :)) این سریال پایتخت که اینقدر به ما توهین شده .. سیروس مقدم خانوادشو با مازندرانی ها اشتباه گرفته
  _____________

  در ضمن نده مخالف کلا جوک های قومی هستم نه فقط این توهینی که به رشتی ها داره میشه
  __________
  حواستونم باشه همینجور که بین سنی و شیعه دارن امروز تفرقه میندازن این جوک ها و پیام ها هم دیروز برای تفرقه باه انداخته بودن

 52. میلاد

  من با نظر اشکان کاملا موافقم و تهرانی ها رو از وقتی که دانشجوی یکی از دانشگاههای تهران شدم شناختم . تو تهران دختر بیست ساله ای که با هیچ پسری نبوده باشه از یک درصد هم کمتره . پسراشون هم که دوست دختراشون مثل لباس عوض کردنشون هر چند روز به چند روز عوض میشه . اگه فیلم های سینمایی چند سال اخیرو نگاه کنیدکه اکثرا تو تهران بازی میشه و یه خانواده تهرانی رو نشون میده میبینید که اوضاع تربیت بچه ها چه جوریه . در مورد والدین هم که اکثرا هم یه طرف ماجرا داره خیانت میکنه . در مورد گفته های ستار هم فکر کنم اگه دو مورد در اطرافش دیده نباید در مورد شهر یک میلیون نفری اینجوری قضاوت کنه . کاش مهمان نوازیمون رو کمتر کنیم تا تهرانی ها دیگه به گیلان نیان و اینقدر تو تهران دود بخورن که … .

 53. سلام به همه دوستای عزیز
  دم همه ی بچه های گیلان گرم
  خواستم دو نکته رو بگم:
  1-آقا رضایی که مدعی هستن زنهای گیلک اینجورین یا اونجورین باید بهشون گفت مگه تو کور یا کر بودی که با یه زن متاهل دوست شدی؟فکر می کنی اشتباه کار تو کمتر از از اون بوده؟! در وهله اول باید برای خودت تاسف خورد!

  2-من یه رشتی هستم و همینجا هم درس خوندم کم نبودن دانشجوهایی که از شهرهای دیگه میومدن همه جور کثافت کاری می کردن بعد همینا در مورد رشتی ها بد می گفتن درحالی که یه موردم از بچه های شهر خودم رو اینجوری ندیدم. جالب اینجاست دلشونم نمیومد از اینجا دل بکنند! واقعا یه آدم چقدر میتونه پررو باشه!

 54. در ضمن آقا رضا هر کسی مسئول کاراهای خودش هست یه قوم یا یه ملت نباید اشتباه شما رو بگردن بگیره!

 55. محمد جواد

  سلام من خودم رشتی هستم … اینا یا وه ای بیش نیست … همون میرزا کوچک خان واسه حفظ شرف ناموس آدمایی مثه این جماعت نامرد شاه رگشو داد … هه .. آروم بخواب میرزا .. این جماعت نامرد خدایی نمک نشناس و نامردن

 56. سلام.دوستان برادران خواهران هموطنان همه جا خوب وبد داره.ازجنوب گرفته تا شمالاز غرب تا شرق…خلاصه این گفتارها وکنایه ها همش کار انگلیس وعواملشونه…..خودشون گفتن ما یه کار انجام مدیم صد سال بعد استفادشو میبریم…همه ما آریایی هستیم رشتی وکرد ولر وترک وفارس نداره.

 57. مهرداد

  انگليسي ها يه ضرب المثل دارن .ميگن اختلاف بنداز حكومت كن
  متاسفانه يكي از علتهايي كه امروزه , عراق را رقم زده همين اختلاف بين اقشار است.
  تنها دليل اينكه ميگن رشتي , لر , ترك ………..همينه
  پس به جاي توهين كردن به همديگه , بهتره به هميديگه احترام بذاريم همه عضو يك كشور و يك فرهنگ هستيم بهتره قدر كشورمون .امنيتمون رو بدونيم

 58. من لیسانسم توی اصفهان بودم و واقعا اذیت شدم، تازه فهمیدم مردهای گیلان فرشته هستن، اصلا خانواده ها زن ها و دخترهاشون رو آدم حساب نمی کنن، هر امکاناتی هست مال پسره نه دختر.

 59. آرنیکا

  من با نظر زندگی موافقم حتی اینجا در تهران !سالهاست که تهران زندگی میکنم (دریک منطقه نه چندان پایین)هیچوقت زنان و دختران اینجا احترام و ارزشی که یک مرد رشتی برای زنان و دختران قائل است قائل نیستندالبته این اواخر که به گیلان میام متاسفانه یکسری هم استانیهای خودباخته گیلانی هم با تاثیر از یاوه گویی ها اخلاقشان تغییر کرده

 60. سلام به همه.نمیدونم خیلی ربط داره یا نه،اما احتمالا خیلی هم بیربط نباشه، لطفا کتاب بیشعوری را بخونیم بعدش احتمالا بفهمیم چرا خیلی کارا را کردند و خیلی کارا را میکنیم .
  بیشعوری بد بلاییه اختصاص به منطقه خاصی یا افراد خاصی یا دوره خاصی هم نداره.بخونید تا بفهمیم کجا هستیم و چکار میکنیم.
  البته نمیخوام بگم همه مطالب این کتاب را صددرصد قبول دارم اما خیلی کدهای خوبی داده.
  شماناراحت نشیدا ،جسارت خدمت شما نمیکنم ،امامن خودم یه سری بیشعوری ها داشتم حالا برطرف شده،قاعدتا بعضی بیشعوریهای دیگه هم دارم که تا زمینه فراهم نشه و برطرفشون نکنم نمیفهمم که بیشعوری بوده.
  چون اصولا بیشعوری اینجوریه که تا آدم مبتلا بهش است نمیفمه که بیشعور بوده وقتی میفهمه بیشعور بوده که بیشعوریش برطرف شده باشه.به امید روزی که بیشعوریها برطرف بشه ،اونوقت دیگه کسی پاچه کسی را نمیگیره،کسی با تحقیر دیگران حال نمیکنه و …..
  فقط یه جمله بگم وتموم:هرکی حرفی بزنه که باعث ناراحتی شخصی بشه (این شخص یخاد یک نفر یا یه قوم یا یه شهر یا…..باشه)قطعا باید یه قدار در مورد صحت شعورش شک کنه
  یه سری به کتاب بیشعوری بزنیم

 61. سلام به همه.
  برای حل این مشکل بهترین کار اینه که به جای اینکه بگیم یه روز یه رشتی یا یه روز یه اصفهانی یا یه روز یه ترکه یا لره و … بیاییم بگیم یه بیغیرته یا خسیسه یا خنگوله…. این طوری همه با هم میخندیم نه به هم…

 62. دیلمی

  به آقا مهدی عزیز که گفتن:
  “عراق که حمله کرد لرا بودن که میجنگیدن . بقیه طایفه ها هر چی شهید دادن تو خونه خودشون بوده ما ما لرا بودیم که مستقیم جنگیدیم .
  لرا خوزستان رو پس گرفتند . کردستان رو پس گرفتند.امکان نداره لری بی غیرت باشه استثنا هم نداره”
  آقا مهدی عزیز اگه معیار غیرت اینهایی که تو میگی باشه (که هست) شک نکن قومی نمی تونی پیدا کنی که از گیلک غیرتمندتر باشه. همین گیلکها بودند که در مقابل اقوام مهاجم و وحشی ای (از رومی و مغول و عرب گرفته تا استعمارگران معاصر روس و انگلیس) که در طول تاریخ ایران رو مورد هجمه خود قرار میدادند همواره ایستادگی کردند و به هیچکدومشون باج ندادند و در نهایت موجبات عزت و آزادی خاک و زبان و فرهنگمون رو فراهم کردند. همانطور که میدودنید استان گیلان پس از استانهای مرزی غربی (که مستقیما مورد تعرض عراقی ها واقع شده بودند و خواسته و ناخواسته درگیر بودند) افتخار این رو داره که بیشترین شهیدان رو تقدیم کرده باشه و در ضمن درسته که لرهای عزیز سهم بسزایی در دوران دفاع مقدس داشتند ولی تمامی مواردی که فرمودید با کمک تمام اقوام خوش غیرت ایرانی حاصل شد نه یک قوم خاص.
  در نهایت باید بگم آره معیار غیرت همونایی هست که خودت گفتی و واسه همینه که اگه قوم دیگری فقط نصف ما گیلکها اینگونه افتخارات رو داشت شک نکن امروز بی غیرت لقب میگرفت.

 63. یعنی چی یکیتون میگه رشت اینجور یکی میگیه تهران اینجور یکی میگه لرستان اوناییم که هی از جنگ دم میزنن تمام استان های ایران تو جنگ شهید دادن با افتخار چکن جنگ بین ایران و عراق بود نه بین عراق با خوزستان یا کرمانشاه

 64. نمیدونم منشا بی غیرتی آدم ها کجاست و لی من تا آنجا که متوجه شدم 3 گروه آدم ها بیشتر از بقیه دچار بی غیرتی میشوند یکی کسانی که به ثروت میرسند توجه بفرمائید ثروتند هارا نمیگویم کسانی که ناگهانی ثروتمند میشوند دوم کسانی که در برابر ثروت دیگران خودشان را میبازند و میخواهند خودشان را ثروتمند یا متجدد نشان دهند گروه سوم بعضی از معتادان هستند که بیماری آنها هدایت شان میکند که این امر ربطی به ملیت افراد ندارد و در هر قومی پیدا میشوند

 65. سلام،
  من یک ترک هستم با گیلانی ها مراودات زیادی داشتم و شناخت کافی از مردان و زنان با شرف و زحمت کش این دیار دارم!
  دوستان لطفادر ابراز نظر نسبت به برخی موضوعات دقت نظر داشته باشید،
  چگونه به این آسانی قومی یا ملتی و یا استانی را محکوم به بداخلاقی و بد کرداری میکنید؟
  اصولا با تکیه بر کدامین آمار و ارقام معتبر و با استناد به کدامین اسناد قابل باور ملتی را صرفا با استناد به جوکهای ساخته شده توسط نظام منحوس پهلوی که با اغراض سیاسی و اقتصادی جهت خوار شمردن مردم شریف گیلان و مازندران با مرکزیت فرهنگی شهر شهیر رشت داشته محکوم به کرداری می کنید که چنین استثناعاتی را در همه جا می توان دید؟!
  نوعی برابری بین زن مرد در گیلان که میتواند مورد تحصین نیز باشد تبدیل به تحقیرشان کرده اید!
  زن مرد گیلکی در طول تاریخ دوشادوش مردانشان در همه مراحل و شئون زندگی مشارکت داشته لطفا شیر زنان گیلکی را با الفاظی غیر قابل قبول مورد اهانت قرار ندهید!
  استثناع همه جا وجود دارد!
  ( به امید روزی که همه ما با وجدان آگاه در مورد دیگری به قضاوت بپردازیم)

 66. مردمی که صاحب اندیشه های رفیعند ستودنی هستند.جای جای این دیار اهورایی از دیرباز تا اکنون و آینده نظاره گر درخشش گوهر های ناب انسانیت هست و خواهد بود.افتخارات یک ملت فراز اندیش, نخبگان اندیشمند , هنرمندان و… دیارشان میباشد نه نژاد. مگه غیر از اینه که فارسها ترکها عربها وبقیه نژادها و نسلها سرانجام به یک پدر و مادر به هم میرسند؟ نام ایران را پارس یا ماد یا پارت و … نگذاشتند “ایران” گذشتند یعنی سرزمینی که آراییها زندگی میکنند. اگر به معنای کلمه آریایی دقت کنیم به این نتیجه میرسیم که آریایی بودن صرفا همنژاد بودن نیست میتوان عرب یا فارس یا ترک و … بود اما “آریایی” بود. آریایی بمعنی انسانی که شریف و نجیب است نه نژادپرست یا هر نام منفی دیگر ! بنابراین اگر جای سخنان بغض آلود و سبکسرانه نسبت به هم, یکدیگر را همچو اعضای پیکره سرزمین مینویی”ایران” بدانیم , به هم مهر میورزیم-مینو از شهر باران”رشت”-

 67. مردمی که صاحب اندیشه های رفیعند ستودنی هستند.جای جای این دیار اهورایی از دیرباز تا اکنون و آینده نظاره گر درخشش گوهر های ناب انسانیت هست و خواهد بود.افتخارات یک ملت فراز اندیش, نخبگان اندیشمند , هنرمندان و… دیارشان میباشد نه نژاد. مگه غیر از اینه که فارسها ترکها عربها وبقیه نژادها و نسلها سرانجام به یک پدر و مادر به هم میرسند؟ نام ایران را پارس یا ماد یا پارت و … نگذاشتند “ایران” گذشتند یعنی سرزمینی که آراییها زندگی میکنند. اگر به معنای کلمه آریایی دقت کنیم به این نتیجه میرسیم که آریایی بودن صرفا همنژاد بودن نیست میتوان عرب یا فارس یا ترک و … بود اما … . آریایی بمعنی انسانی که شریف و نجیب است نه نژادپرست یا هر نام منفی دیگر ! بنابراین اگر جای سخنان بغض آلود و سبکسرانه نسبت به هم, یکدیگر را همچو اعضای پیکره سرزمین مینویی”ایران” بدانیم , به هم مهر میورزیم-مینو از شهر باران”رشت”-

 68. من به عنوان یک شهروند اهل رشت افتخار میکنم که گیلک هستم.گیلک هایی چون_ پروفسور سمیعی از بزرگترین جراحان مغز جهان و رییس بیمارستان هانوفر آلمان, پروفسور رضا استاد برگزیده رویال کالج و واضع انفورماسیون,دکتر معین اولین دکترای ادبیات ایران,دکتر اکبر زاده پدر زیستشناسی ایران,پروفسور بهزاد و استاد محقق پورداودو شیون فومنی,ابتهاج سمیعی از شعرای توانای ایران.انوشیروان روحانی از بزرگترین آهنگسازان ایران و استادان هنرمند سوسن تسلیمی و آیدین آغداشلو …و گران اندیشان وپهلوانان بیشماری که در این باریکه اندک نمیگنجد_ سند افتخار گیلانیان و ایرانیانند.